Masz problem z nietrzymaniem moczu? Sięgnij po gadżety erotyczne. "Sprawdzą się jako akcesoria do zadań domowych"

kobieta, która ma problemy intymne
Jak leczyć nietrzymanie moczu?
Źródło: Ivan-balvan/Getty Images
Nietrzymanie moczu to przypadłość, z którą zmaga się nawet co 3. kobieta. Na szczęście dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu można pozbyć się problemu. Jedną z form terapii jest stosowanie gadżetów erotycznych. W jaki sposób mogą pomóc? Jakie inne metody leczenia są wdrażane? Porozmawialiśmy o tym z fizjoterapeutką Barbarą Forczek-Iwon.

Nietrzymanie moczu - co trzeba o nim wiedzieć?

Katarzyna Oleksik, dziendobry.tvn.pl: Co to jest nietrzymanie moczu?

Barbara Forczek-Iwon, fizjoterapeutka: Nietrzymanie moczu to niekontrolowane oddawanie moczu, prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżniania pęcherza moczowego. Statystycznie problem ten dotyka co 3. kobiety. Dysfunkcje obszaru dna miednicy, w tym m.in. nietrzymanie moczu mają różne podłoże, np. złe nawyki podczas korzystania z toalety, duże obciążenia fizyczne, stres, siedzący tryb życia, zbyt intensywny sport, niektóre choroby współistniejące, przebyte urazy, stany po operacjach, ciąża/e, poród/y, zmiany hormonalne. Nie bez znaczenia są również warunkowania genetyczne czy procesy starzenia. Przy czym zawsze jest to kombinacja kilku różnych czynników, a nie wynik działania jednego.

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Które kobiety najczęściej mają problemy z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu kojarzone jest przede wszystkim, jako przypadłość kobiet dojrzałych oraz rodzących naturalnie. Niestety życie pokazuje, że nie wszystko jest takie czarno-białe. Ze względu na wielość czynników, które sprzyjają nietrzymaniu moczu, trudno jest precyzyjnie określić, które panie będą miały takie kłopoty. Spotkałam sytuacje, w których kobiety po kilku ciążach zakończonych porodami naturalnymi, z nacięciem krocza i prowadzące mało aktywny tryb życia nie miały problemów oraz takie, które były aktywne i nigdy nie rodziły, a traciły mocz.

Natomiast, dzięki upowszechnieniu dziedziny medycyny zwanej uroginekologią (połączenie ginekologii i urologii) wiadomo, że na tę dolegliwość cierpią kobiety na każdym etapie swojego życia.

Gdzie kobieta z takim problemem powinna szukać pomocy?

Do niedawna kobiety zgłaszały się głównie do lekarzy o specjalizacji ginekologicznej lub uroginekologicznej. Odwiedzały też fizjoterapeutę czy osteopatę uroginekologicznego. Na szczęście, ci specjaliści coraz częściej współpracują ze sobą i dają pacjentkom bardziej kompleksowe wsparcie. Osobiście bardzo pochwalam ten model działania, gdyż daje dużo lepsze efekty leczenia problemów uroginekologicznych.

Nietrzymanie moczu - na czym polega leczenie?

Na czym polega leczenie?

W pierwszej kolejności pacjentka powinna udać się do uroginekologa (najlepiej) lub ginekologa, który przeprowadzi dokładną diagnostykę, dobierze odpowiednie leczenie, w tym farmakoterapię. Następnie, dobrze, aby kobieta skonsultowała się z fizjoterapeutą.

Jeśli nietrzymanie moczu wynika z dysfunkcji tkankowej (np. w związku z siedzącym trybem życia lub dużym obciążeniem fizycznym), to najczęściej w pierwszej kolejności pacjentkom polecana jest fizjoterapia uroginekologiczna, która - zwłaszcza w początkowej fazie - jest w stanie całkowicie wyeliminować problem. Natomiast w przypadku urazu tkanek dna miednicy (np. po trudnym porodzie czy urazie mechanicznym) i utracie moczu dużego stopnia, może zostać podjęta decyzja o zabiegu operacyjnym. W tych przypadkach również zalecana jest fizjoterapia. Jej celem jest przygotowanie ciała pacjentki do operacji, a po jej wykonaniu utrzymanie efektów leczenia.

Jak kobiecie pomaga fizjoterapeuta?

Wykorzystuje się głównie terapię manualną (techniki mięśniowo-powięziowe, masaż, terapia punktów spustowych itp.), ćwiczenia ruchowe całego ciała, ćwiczenia mięśni dna miednicy, ćwiczenia oddechowe, zmianę codziennych nawyków (takich jak siedzenie, stanie, odkurzanie, dźwiganie zakupów itd.) oraz tych związanych z oddawaniem potrzeb fizjologicznych.

Należy podkreślić, że fizjoterapia dopasowywana jest indywidualnie do pacjentki zgodnie z podejściem biopsychospołecznym, czyli z uwzględnieniem przekonań, wierzeń i cech charakteru pacjentki, jej poczucia własnej skuteczności, możliwości socjalno-bytowych oraz środowiska w jakim funkcjonuje.

Gadżety erotyczne - czy pomagają w walce z nietrzymaniem moczu?

Czy różnego rodzaju gadżety (np. kulki gejszy) mogą pomóc?

Obecnie rynek z gadżetami przydatnymi w terapii uroginekologicznej oferuje bogaty asortyment sprzętu. W sprzedaży dostępne są masażery mięśni dna miednicy, kulki gejszy, jajeczka joni, dilatory, tradycyjne wibratory, bezprzewodowe dopochwowe sondy do treningu mięśni dna miednicy z systemem biofeedback, czy aparaty elektryczne z przewodowymi sondami dopochwowymi i/lub doodbytniczymi, posiadające funkcję badania elektrycznej pracy mięśni dna miednicy (EMG), ich stymulację, a także trening z wykorzystaniem systemu BFB.

Tego typu urządzenia znajdują coraz większe zastosowanie jako uzupełnienie tradycyjnej terapii manualnej i ćwiczeń. Stanowią duże urozmaicenie rehabilitacji, przez co pacjentki chętniej się angażują w proces leczenia. Dobrze sprawdzają się jako akcesoria do zadań domowych.

Każda z pacjentek – nawet jeśli przychodzi z pozornie takimi samymi objawami - jest inna. Bowiem każda ma inny poziom wewnętrznej motywacji, inne poczucie własnej skuteczności, inne samopoczucie psychiczno-emocjonalne czy choćby inne możliwości ekonomiczne. Dlatego wybór gadżetu, programu treningowego, jego intensywności, obciążenia czy częstotliwość sesji w ciągu dnia/tygodnia powinny zostać dokładnie przedyskutowane i ustalone z fizjoterapeutą zgodnie z potrzebami i możliwościami pacjentki.

Jak korzystać z nich bezpiecznie, aby sobie nie zaszkodzić?

Wiadomo, że każda kobieta w procesie leczenia chciałaby osiągać duże efekty i to w krótkim czasie, ale zasada "im więcej, tym lepiej" tutaj niekoniecznie się sprawdzi. Dlatego ze względów bezpieczeństwa radziłabym, aby dobór sprzętu, jego sposób aplikacji i użytkowanie uzgodnić z fizjoterapeutą lub ginekologiem. Jeśli już decydujemy się na samodzielną przygodę z jakimś urządzeniem, to radziłabym wybierać na początek (naj)mniejsze obciążenia czy intensywność stymulacji. Ważne jest także to, aby dbać o higienę w czasie użytkowania i używać sprzętu dokładnie według instrukcji producenta.

Czy może z nich korzystać każda kobieta, która ma problemy z nietrzymaniem moczu?

Teoretycznie każda kobieta mogłaby z nich korzystać, jednak dobór gadżetu powinien być zgodny z aktualnym stanem zdrowia pacjentki, rodzajem i stopniem nasilenia problemu oraz uwzględniać jej wewnętrzne potrzeby, charakter i możliwości socjalno-bytowe – w praktyce często na przeszkodzie w użytkowaniu uroterapeutycznych akcesoriów stoją różne ograniczenia, wynikające np.: ze sposobu wychowania, z przekonań, ze zbyt niskiego poziomu motywacji wewnętrznej w terapii, z bariery finansowej czy ograniczeń ruchowych ciała.

Od pewnego czasu reklamowane są suplementy na nietrzymanie moczu. Czy ich stosowanie ma sens?

Skoro nietrzymanie moczu jest problemem złożonym i wynika z tak wielu rożnych czynników, to leczenie też będzie obejmowało szeroki zakres działania. Dlatego obecne na rynku uro-suplementy mogą wspomagać układ moczowo-płciowy kobiety poprzez dostarczenie mu składników odżywczych oraz innych substancji o działaniu fizjologicznym, ale niestety nie są środkami, które są w stanie wyleczy problem jakim jest nietrzymania moczu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości