Co zrobić, gdy dziecko zachoruje w święta? Kiedy jechać na SOR? Porady pediatry: "Nie panikujmy!"

chore dziecko w święta
Co zrobić, gdy dziecko zachoruje w święta? Porady pediatry
Źródło: Dobrila Vignjevic/Getty Images

Osłabienie, gorączka, katar, kaszel, złe samopoczucie - to pierwsze objawy infekcji, która może wystąpić u dziecka w okresie świątecznym. Jak pomóc maluchowi, by uniknąć wizyty u lekarza? W jakich przypadkach należy zgłosić się na szpitalny oddział ratunkowy? Pediatra i immunolog dr hab. n. med. Wojciech Feleszko rozwiał wszelkie wątpliwości.

Dalszą część artykułu można przeczytać pod materiałem wideo.

Co według dzieci jest najważniejsze w Święta?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co zrobić, jeśli dziecko zachoruje w święta?

W trakcie Świąt Bożego Narodzenia mogą wystąpić u dziecka pierwsze objawy choroby. Podwyższona temperatura, zaczerwienione gardło, wydzielina z nosa - to symptomy infekcji wirusowej.

W najbliższych dniach 25-26 grudnia trudniej będzie dostać się do lekarza rodzinnego lub pediatry, dlatego dr Wojciech Feleszko nagrał wideo, w którym wyjaśnił krok po kroku, co rodzice powinni zrobić, jeśli ich pociecha nagle źle się poczuje.

- Przede wszystkim nie popadajmy w panikę. Większość chorób u dzieci, 95 proc. to są łagodne schorzenia wirusowe, a więc niewielkiego stopnia gorączka, trochę kaszlu, trochę kataru, W pierwszym odruchu dajmy dziecku leki przeciwgorączkowe. Zajmijmy się leczeniem objawowym. Odetkajmy trochę drogi oddechowe, dajmy krople do nosa, zróbmy inhalację. Zaczekajmy 1-3 dni, może sytuacja się wyklaruje - powiedział pediatra na swoim profilu na Instagramie.

W jakich przypadkach należy zabrać dziecko do lekarza?

Dr Wojciech Feleszko podkreślił, że rodzice nie muszą przy każdej infekcji pojawiać się z dzieckiem w przychodni lub szpitalu.

- W większości zachorowań nie jest potrzebna wizyta lekarska, niepotrzebny jest antybiotyk, niepotrzebne są dodatkowe środki, tlenoterapia, leczenie dożylne i tak dalej - wskazał pediatra.

Zatem w jakich sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem? Jak rozpoznać, że maluch nie zmaga się z niegroźną infekcją, tylko dolega mu coś poważniejszego?

- Jeżeli państwa dziecko przestanie wstawać z łóżka, przestanie chcieć jeść albo pić, jeżeli będzie mdlało po wstaniu z łóżka, jeżeli nie będzie w stanie wyjść do toalety, to rzeczywiście jest to sytuacja, w której dziecko powinno być zobaczone na szpitalnym oddziale ratunkowym. Ale większość łagodnych sytuacji mogą państwo ogarnąć sami w domu - podsumował dr Feleszko w nagraniu na Instagramie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości