Jak brak snu oddziałuje na wygląd mózgu?
20 lutego na łamach czasopisma naukowego "Journal of Neuroscience" opublikowano wyniki badań naukowców, którzy analizowali wpływ niedoboru snu na wygląd i produktywność mózgu. W eksperymencie wzięły udział 134 osoby, które podzielono na cztery grupy wyodrębnione na podstawie różnic w liczbie przespanych godzin.
Pacjenci z pierwszej grupy nie zmrużyli oka przez całą noc (całkowity brak snu). Członkowie drugiej spali zaledwie 3 godziny w ciągu doby (częściowy brak snu). W trzecim gronie znaleźli się badani, którzy przez pięć nocy z rzędu padali w ramiona Morfeusza wyłącznie na 5 godzin (chroniczny brak snu). Pozostali mogli cieszyć się błogim snem przez rekomendowanych 8 godzin i tym samym wchodzili w skład tzw. grupy kontrolnej.
Po pierwszej eksperymentalnej nocy wszystkim uczestnikom badania wykonano rezonans magnetyczny. Wyniki pozwoliły porównać wygląd mózgu po różnych dawkach snu. Okazało się, że w mózgu pacjentów, którzy nie zmrużyli oka przez całą dobę, doszło do zmian dystrybucji płynów oraz objętości istoty szarej. Organ sprawiał wrażenie starszego o rok lub nawet o dwa lata, niż był w rzeczywistości.
Szacowany wiek i umiejętność regeneracji mózgu
Z przeprowadzonych przez naukowców obserwacji wynika, że mózgi pacjentów z grupy częściowego lub chronicznego braku snu nie różniły się zbytnio od mózgów osób z grupy kontrolnej.
Jak czytamy w serwisie geekweek.pl, wiek organu został obliczony na podstawie informacji pozyskanych z rezonansu magnetycznego, które następnie poddano analizie "z wykorzystaniem algorytmu uczenia maszynowego o nazwie brainageR, przeszkolonego wcześniej na danych od ponad 3 tysięcy osób". W eksperymencie brano pod uwagę głównie wygląd tkanki oraz objętość płynów.
Naukowcy podkreślają jednak, że wyniki tych badań nie są dowodem na rzeczywiste starzenie się mózgu, a wyłącznie na zmiany, które przez algorytm zostały zinterpretowane jako ewentualne starzenie się. Co ciekawe, wygląd organu badanych pacjentów wracał do normy po zaledwie jednej nocy snu regeneracyjnego, który trwał nieprzerwanie przez 8 godzin.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie możesz zasnąć? Te napoje poprawią jakość snu i sprawią, że rano obudzisz się wypoczęta
- Lew, wilk, niedźwiedź czy delfin? Sprawdź, którym chronotypem snu jesteś
- Mózg tworzy zjawiska paranormalne tylko w twojej głowie. Naukowcy tłumaczą, dlaczego
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: geekweek.interia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Oleg Breslavtsev/Getty Images