Co bardziej boli - rodzenie dziewczynki czy chłopca? Zbadali to hiszpańscy naukowcy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
ofeminin.pl
Pielęgniarka trzymająca za rękę ciężarną kobietę na sali porodowej.

Obawy przed bólem porodowym towarzyszą większości przyszłych mam. W odpowiedzi na ten problem naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie i szpitala uniwersyteckiego San Cecilio postanowili zbadać zależność pomiędzy płcią dziecka a odczuciami bólowymi kobiety podczas jego narodzin. Do jakich wniosków doszli hiszpańscy specjaliści?

Płeć dziecka a ból porodowy - badania naukowe

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie i szpitala uniwersyteckiego San Cecilio przeprowadzili badania na grupie 56 ciężarnych kobiet. Wszystko po to, by wykazać wpływ płci niemowlęcia na przebieg porodu. Matki, które wzięły udział w eksperymencie, sprowadziły na świat 27 chłopców i 29 dziewczynek. Każda z nich zgodziła się na dokładną ocenę powstałych w wyniku porodu uszkodzeń ciała.

Dzieci

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Najwięcej dolegliwości zdiagnozowano u kobiet, które urodziły chłopców. Badacze tłumaczą to tym, że układy enzymatyczne w organizmach noworodków płci męskiej nie są tak dojrzałe jak te, które posiadają dziewczynki. Oznacza to, że nie tworzą bariery chroniącej matki przed obrażeniami, a co za tym idzie - także i bólem.

Poród chłopca boli bardziej niż dziewczynki?

Na przebieg porodu składa się wiele czynników. Badania przeprowadzone na grupie 56 kobiet należy zatem traktować z przymrużeniem oka. Na natężenie bólu mogą wpływać chociażby waga i ułożenie dziecka. Nie bez znaczenia pozostają również uwarunkowania fizyczne matki. Trudno byłoby przeprowadzić eksperyment, który uwzględniłby wszystkie te elementy.

Jeżeli przyszła mama obawia się bólu porodowego, powinna zawczasu poprosić lekarza o udzielenie informacji na temat wszystkich dostępnych metod jego łagodzenia

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: ofeminin.pl

Źródło zdjęcia głównego: Martinns/Getty Images

Pozostałe wiadomości