Szczeniaki potrafią rozczulić nawet najbardziej zatwardziałego człowieka, który na co dzień nie jest miłośnikiem zwierząt. Skąd czerpią tę ogromną siłę? Badania wykazały, że obcowanie z młodymi pieskami skutkuje wydzielaniem większej ilości "hormonu miłości".
Sekret uroku szczeniaków - podobieństwo do niemowlęcia
Niemal wszystkie szczeniaki charakteryzują się specyficznym wyglądem, który sprawia, że w obcujących z nimi ludziach włącza się instynkt empatycznego i wrażliwego opiekuna. To naturalny mechanizm człowieka aktywujący się w chwili kontaktu z bezbronnymi istotami.
Młode pieski rozczulają nasze serca, ponieważ przypominają niemowlęta - mają duże głowy, okrągłe oczy i małe nosy. Ba, według badań przeprowadzonych w 2014 roku na University of Lincoln w Wielkiej Brytanii ich pyszczki są dla ankietowanych bardziej przyjazne niż twarz małego dziecka. Nic więc dziwnego, że tak ochoczo reagujemy na widok zwierzaczka, który nieporadnie próbuje wkroczyć w dorosłość.
Zwierzęta
Zwierzęta
Szczególny wpływ na ludzkie odczucia mają również wszelkie dźwięki wydawane przez szczeniaki. Przypominające płacz dziecka skomlenie sprawia, że w naszych organizmach odczuwamy przyjemną potrzebę bliskości z pupilem. Wszystko przez tzw. "hormon miłości". - Większość ludzi reaguje na te bodźce wydzielaniem oksytocyny - wyjaśnia prof. Nancy Darling, psycholożka z Oberlin College w Ohio.
Na jakim etapie dojrzewania psy są "najsłodsze"?
Uroczy i łagodny wygląd szczeniaków oraz niemowląt to ich naturalny mechanizm obronny, który pozwala im przetrwać w pierwszych chwilach życia, kiedy nie posiadają jeszcze tyle siły i umiejętności co dorosłe osobniki. Ta cecha przydaje się młodym pieskom szczególnie wtedy, kiedy po okresie karmienia są odrzucane przez matkę i uczą się samodzielności. Dzieje się to mniej więcej w 8. tygodniu od narodzin.
Według naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie, którzy w 2022 roku przeprowadzili na ten temat badania, to właśnie po mniej więcej dwóch miesiącach życia szczeniaczki uznawane są przez ludzi za najbardziej przyjazne i "najsłodsze" dla oka. Ocena atrakcyjności psów polegała na przedstawieniu ankietowanym czarno-białych zdjęć szczeniaków trzech ras: Jack Russel Terriera, owczarka szwajcarskiego i Cane Corso.
- W wieku ośmiu tygodni szczeniak ma największą szansę na wzbudzenie naszego zainteresowania. (...) Właśnie w tym wieku jest najatrakcyjniejszy dla ludzi, którzy go adoptują. (...) Ale zainteresowawszy się nim, kochamy go przez całe życie - tłumaczy Clive Wynne, profesor psychologii i autor wspomnianego badania.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nieszablonowy apel o adopcję zwierzaka hitem w mediach społecznościowych. "Ten kot to po prostu kawał drania"
- Dlaczego koty reagują na "kici kici"? Odpowiedź może zaskakiwać
- Leki psychotropowe u zwierząt. Dlaczego budzą obawy opiekunów? "Wolą poddać psa eutanazji"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: naTemat.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ron Levine/Getty Images