Dlaczego wszystkie szczeniaki są uznawane za urocze? Badacze znaleźli odpowiedź

szczeniaki
Dlaczego szczeniaki są uznawane za urocze? Naukowe teorie
Źródło: Ron Levine/Getty Images
Szczeniaki potrafią rozczulić nawet najbardziej zatwardziałego człowieka, który na co dzień nie jest miłośnikiem zwierząt. Skąd czerpią tę ogromną siłę? Badania wykazały, że obcowanie z młodymi pieskami skutkuje wydzielaniem większej ilości "hormonu miłości".

Sekret uroku szczeniaków - podobieństwo do niemowlęcia

Niemal wszystkie szczeniaki charakteryzują się specyficznym wyglądem, który sprawia, że w obcujących z nimi ludziach włącza się instynkt empatycznego i wrażliwego opiekuna. To naturalny mechanizm człowieka aktywujący się w chwili kontaktu z bezbronnymi istotami.

Młode pieski rozczulają nasze serca, ponieważ przypominają niemowlęta - mają duże głowy, okrągłe oczy i małe nosy. Ba, według badań przeprowadzonych w 2014 roku na University of Lincoln w Wielkiej Brytanii ich pyszczki są dla ankietowanych bardziej przyjazne niż twarz małego dziecka. Nic więc dziwnego, że tak ochoczo reagujemy na widok zwierzaczka, który nieporadnie próbuje wkroczyć w dorosłość.

Zwierzęta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Sekretne  życie wiewiórek
Sekretne życie wiewiórek
Nietypowe zwierzęta domowe
Nietypowe zwierzęta domowe
Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt
Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?

Szczególny wpływ na ludzkie odczucia mają również wszelkie dźwięki wydawane przez szczeniaki. Przypominające płacz dziecka skomlenie sprawia, że w naszych organizmach odczuwamy przyjemną potrzebę bliskości z pupilem. Wszystko przez tzw. "hormon miłości". - Większość ludzi reaguje na te bodźce wydzielaniem oksytocyny - wyjaśnia prof. Nancy Darling, psycholożka z Oberlin College w Ohio.

Na jakim etapie dojrzewania psy są "najsłodsze"?

Uroczy i łagodny wygląd szczeniaków oraz niemowląt to ich naturalny mechanizm obronny, który pozwala im przetrwać w pierwszych chwilach życia, kiedy nie posiadają jeszcze tyle siły i umiejętności co dorosłe osobniki. Ta cecha przydaje się młodym pieskom szczególnie wtedy, kiedy po okresie karmienia są odrzucane przez matkę i uczą się samodzielności. Dzieje się to mniej więcej w 8. tygodniu od narodzin.

Według naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie, którzy w 2022 roku przeprowadzili na ten temat badania, to właśnie po mniej więcej dwóch miesiącach życia szczeniaczki uznawane są przez ludzi za najbardziej przyjazne i "najsłodsze" dla oka. Ocena atrakcyjności psów polegała na przedstawieniu ankietowanym czarno-białych zdjęć szczeniaków trzech ras: Jack Russel Terriera, owczarka szwajcarskiego i Cane Corso.

- W wieku ośmiu tygodni szczeniak ma największą szansę na wzbudzenie naszego zainteresowania. (...) Właśnie w tym wieku jest najatrakcyjniejszy dla ludzi, którzy go adoptują. (...) Ale zainteresowawszy się nim, kochamy go przez całe życie - tłumaczy Clive Wynne, profesor psychologii i autor wspomnianego badania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: naTemat.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ron Levine/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana