Otyłość nie jest wyborem. Ekspert: "To choroba, na którą współczesna nauka nie zna odpowiedzi"

Źródło: TVN Style
"Miasto Kobiet" odc. 12
"Miasto Kobiet" odc. 12
"Miasto kobiet". Lara Gessler o relacji z własnym ciałem
"Miasto kobiet". Lara Gessler o relacji z własnym ciałem
"Miasto kobiet". Lara Gessler mierzyła się z ortoreksją
"Miasto kobiet". Lara Gessler mierzyła się z ortoreksją
"Miasto kobiet". Lara Gessler opowiedziała o zaburzeniach odżywiania
"Miasto kobiet". Lara Gessler opowiedziała o zaburzeniach odżywiania
Otyłość to ciężka choroba przewlekła, z którą zmaga się coraz więcej osób. Niestety społeczeństwo nadal często nie rozumie, że ci, którzy się z nią zmagają, czasami nie mają wpływu na swoją wagę i gdyby tylko mogli – chcieliby być zdrowi. O tym, jak wygląda diagnostyka tego schorzenia opowiedzą goście 12. odcinka "Miasta Kobiet".

Otyłość to choroba przewlekła

Powszechnie panuje przekonanie, że zrzucenie zbędnych kilogramów jest bardzo proste - wystarczy silna wola, regularny wysiłek fizyczny i rezygnacja z cukru. Jak zapewniał w programie "Miasto Kobiet" prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości prof. Paweł Bogdański, kwestia przewlekłej otyłości jest dużo bardziej złożona, a my nie powinniśmy tak szybko oceniać osób, które zmagają się z nadwagą.

- Przekonanie, że wystarczy mniej jeść i więcej się ruszać to średniowieczne sformułowanie, które stygmatyzuje, dyskryminuje i zmniejsza poczucie własnej wartości pacjentów chorujących. To niezrozumienie, że to choroba o bardzo złożonej patogenezie. Choroba, na którą współczesna nauka nie zna odpowiedzi, dlaczego u części osób dochodzi do tak gwałtownego wzrostu masy ciała – tłumaczył prof. Paweł Bogdański.

"Miasto Kobiet" - Gdzie i kiedy oglądać?

Premiera 12. odcinka 3. sezonu programu "Miasto Kobiet" odbędzie się w najbliższą niedzielę, 18 grudnia o godz. 12:30 i 22:00. Wszystkie dotychczasowe odcinki show można oglądać na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Bartosz Krupa/ x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości