Jedna cecha charakteru może sprzyjać długowieczności. Badacze wiedzą, która 

kobieta, która ćwiczy
Co pomaga doczekać sędziwego wieku?
Źródło: Silke Woweries/Getty Images
Sposobów na to, aby przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem, jest wiele. Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych wykazały, że o tym, czy dane nam będzie dożycie sędziwego wieku może zdecydować jedna cecha charakteru. Która?

Co zrobić, aby dożyć sędziwego wieku?

Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna oraz systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych to najlepsze sposoby na to, aby dożyć sędziwego wieku i cieszyć się dobrą kondycją. Okazuje się jednak, że to może nie wystarczyć. Amerykańscy badaczy są zdania, że do długowieczności może nas przybliżyć jedna z cech charakteru - sumienność.

Seniorzy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Kuchnia babci Krysi
Kuchnia babci Krysi
Silver influencerzy idą jak burza
Silver influencerzy idą jak burza
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy

Do takich wniosków doszła m.in. Angelina Sutin, profesor psychologii z Uniwersytetu Stanowego Florydy. Specjalistka przez 14 lat analizowała zdrowie oraz losy ok. tysiąca Amerykanów. Zgromadzone przez nią dane pokazały, że osoby, które uważały się za sumienne miały aż o 35 procent niższe ryzyko śmiertelności, niż ci, którzy nie mieli tej cechy. Co ciekawe, do podobnych wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Jak bycie sumiennym przekłada się na dłuższe życie?

Naukowcy są zdania, że osobom, które z natury są sumienne, łatwiej przychodzi przestrzeganie zdrowych nawyków, potrafią się zmobilizować do aktywności fizycznej, a także bardziej dbają o swoje zdrowie i częściej się badają. Dzięki temu znacznie rzadziej obserwuje się u nich wahania poziomu cukru we krwi, a ryzyko zawału i udaru jest znacznie niższe. Co ciekawe, osoby sumienne mają też niższy poziom kortyzolu, czy hormonu stresu. Specjaliści tłumaczą ten fakt tym, że lepiej radzą one sobie ze stresem i rozwiązywaniem problemów.

Warto dodać, że osoby sumienne rzadziej podejmują ryzyko, tym samym prowadzą spokojniejsze i bardziej bezpieczne życie. Są też bardziej zadowolone z codzienności, mają lepsze wykształcenie, a także lepiej zarabiają. Trzeba jednak podkreślić, że bycia sumiennym - do pewnego stopnia - można się nauczyć. Wymaga to jednak czasu, a przede wszystkim cierpliwości.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: www.ofeminin.pl

Źródło zdjęcia głównego: Silke Woweries/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości