Właściwości nerkowców – jak te orzechy wpływają na zdrowie?

orzechy nerkowca
Orzechy nerkowca - dlaczego warto je jeść?
Źródło: 4kodiak/Getty Images
Nerkowce to orzechy uchodzące nie tylko za niezwykle smaczne, ale także i takie, które skrywają w sobie właściwości bezcenne dla ludzkiego organizmu. Warto więc na stałe włączyć je do swego zdrowego jadłospisu.

Tajemnica wyjątkowego smaku orzechów nerkowca tkwi w tym, że są one bliskimi krewniakami mango. Są zdrowe i bezpieczne, dlatego poleca się je nawet dzieciom. Jak działają na organizm, ile mają kalorii i jak wykorzystać nerkowce w kuchni?

Orzechy w kuchni

Źródło: Dzień Dobry TVN
Orzechy w roli głównej
Orzechy w roli głównej
Orzechy w roli głównej w kuchni Grzegorza Zawieruchy
Orzechy w roli głównej w kuchni Grzegorza Zawieruchy

Gdzie rosną nerkowce?

Orzechy nerkowca swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu kształtowi, którym przypominają ludzki organ. Rosną w Afryce Środkowej, Ameryce Południowej i Azji. Uprawiane są przede wszystkim w Brazylii, Indiach, Wietnamie i Mozambiku. W zależności od kraju występowania ich smak może się nieznacznie różnić, podobnie jak i ich twardość. Jak rosną nerkowce? Otóż dojrzewają na wysokich, wiecznie zielonych, rozgałęzionych drzewach zwanych nanerczami zachodnimi. Mogą one osiągać nawet do 8 metrów wysokości i są rozgałęzione już od samego dołu, dzięki czemu wyglądają niezwykle oryginalnie.

Co ciekawe, zanim odkryto, jak smaczne są owoce nanercza zachodniego, początkowo był on uprawiany jedynie ze względu na bardzo pożądane drewno. Owoce drzewa składają się z jabłka (przypominającego żółtą lub czerwoną paprykę) oraz pestkowca zawierającego jedno nasiono, czyli orzech, który jest chętnie wykorzystywany w kuchni, ale równie dobrze sprawdza się jako środek dezynfekujący. Jego łuska zawiera silnie żrący olej, który może uszkodzić skórę, więc zanim produkt trafi do sprzedaży, orzech musi zostać z niego dokładnie oczyszczony.

Nerkowce – wartości odżywcze. Ile kalorii mają nerkowce?

Nerkowce, podobnie jak inne rodzaje orzechów, są skarbnicą wartościowych dla zdrowia składników odżywczych. Są bogate w białko, a także w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Co jeszcze można znaleźć w nerkowcach? Witaminy, takie jak A, E i D, które są cennymi przeciwutleniaczami o działaniu antynowotworowym. Do tego działają przeciwstarzeniowo, dobroczynnie wpływając na kondycję skóry, włosów i paznokci. W orzechach można też znaleźć kwas foliowy, niacynę oraz witaminy K i B6. Nerkowce zawierają też żelazo, potas, sód, wapń, magnez i cynk. Orzechy te nie tylko skutecznie obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, ale także pomagają chronić organizm przed chorobami wieńcowymi, zawałami i udarami oraz zapobiegają osteoporozie.

Do tego nerkowce działają również korzystnie na układ nerwowy i układ krążenia oraz poprawiają pamięć i koncentrację. Zatem na pytanie, czy nerkowce są zdrowe, odpowiedź powinna nasuwać się sama. Orzechy te warto włączyć do codziennej diety. Jeśli chodzi o kaloryczność nerkowców, to wbrew pozorom nie jest z nią tak najgorzej. W porównaniu z innymi odmianami orzechów, np. włoskimi, arachidowymi czy laskowymi, nie są one tak tuczące, jak mogłoby się niektórym wydawać. W 100 g nerkowców jest ok. 553 kcal. To wprawdzie dość sporo, ale słodki smak orzechów powoduje także, że wykorzystując je do deserów, zapewne niewiele osób skusi się na użycie dodatkowego cukru czy np. syropu klonowego. Co innego, jeśli kupi się paczkowane nerkowce solone i smażone. Wtedy kaloryczność orzechów może się zwiększyć nawet do ponad 620 kcal. Co ciekawe, nerkowce pomagają w odchudzaniu. Dzieje się tak dlatego, że zmniejszają uczucie głodu, a nienasycone kwasy tłuszczowe przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej.

Nerkowce w kuchni

Smak nerkowców jest naprawdę wyjątkowy, stąd często określa się je mianem najsmaczniejszych orzechów świata. Jest słodki i maślany, co czyni go idealnym dodatkiem do wypieków i deserów, ale nie tylko. Orzechy te mogą być spożywane na surowo lub w wersji pieczonej. W kulinariach często wykorzystuje się nerkowce do dań kuchni indyjskiej, np. potrawy tikka masala, ale także włącza się je do dań śniadaniowych, dodając np. do musli. Generalnie znajdują zastosowanie we wszelkiego rodzaju ostrych daniach orientalnych, ale równie wyśmienicie sprawdzają się jako dodatek do owoców morza, sałatek czy makaronów. Bardzo popularne jest także masło orzechowe z nerkowców, które najlepiej smakuje bez żadnych dodatków oraz soli czy cukru. Jabłko nanerczowe o jasnożółtym miąższu wykorzystuje się natomiast do robienia dżemów, soków, galaretek czy marmolad, a nawet wina.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: 4kodiak/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana