Właściwości łupin z orzecha włoskiego
Łupiny orzecha włoskiego bogate są w garbiki, które mają działanie ściągające. Dzięki temu stosowane są do pielęgnacji skóry, w tym gojenia ran i łagodzenia innych dolegliwości. Mają także działanie antyseptyczne i odkażające, dzięki czemu podwójnie dobrze służą naszej skórze. W łupinach znajdują się również barwniki, które mogą przydać się do przyciemniania włosów - gdyż będą nadawać im bardziej brązowy odcień.
Jesień
Zielone łupiny orzecha włoskiego można stosować do:
- Pielęgnacji cery trądzikowej,
- przemywania ran i oparzeń,
- nasiadówek,
- zmian skórnych,
- włosów przetłuszczających się,
- barwienia włosów,
- płukania jamy ustnej przy stanach zapalnych,
- ziołomiodu.
Co zrobić z łupin orzecha włoskiego
Płukanka przyciemniająca do włosów z łupin orzecha włoskiego
Aby przygotować płukankę do przyciemniania włosów, ale również do maskowania siwizny, odżywiania i przeciwdziałania przetłuszczaniu się, potrzebnych będzie około 30 łupin po orzechach. Te należy dokładnie wypłukać z piasku i innych zanieczyszczeń, a następnie zalać litrem wody i gotować przez około 30 minut na małym ogniu. Po tym czasie wywar zdejmujemy i studzimy. Odławiamy łupiny, a płynem płuczemy włosy po myciu.
Napar do płukania jamy ustnej z łupin orzecha włoskiego
Podobny napar przygotowuje się do płukania jamy ustnej. Pozwala on na łagodzenie stanów zapalnych, ale również wybiela zęby i usuwa kamień nazębny. Aby przygotować taki napar potrzebujemy około 5 łupin po orzechach włoskich zalanych około 250 ml wody. Gotuje się go 30 minut na małym ogniu i odstawia. Schłodzonym naparem płucze się jamę ustną, można także szczotkować zęby.
Ziołomiód z łupinami orzecha włoskiego
Ziołomiód to rodzaj miodu z odżywczymi dodatkami, najczęściej ziołami. Aby powstała taka mikstura, dodaje się do klasycznego miodu zioła. Można to zrobić również z łupinami orzecha, jednak trzeba je najpierw zetrzeć na tarce na małych oczkach, a następnie wysuszyć. Łupiny najlepiej suszyć w piekarniku przez około 30-50 minut w 50 stopniach z termoobiegiem przy uchylonych drzwiczkach. Takie wysuszone wiórki wsypuje się do miodu i odstawia na 5-7 dni. Po tym czasie mamy gotowy ziołomiód.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Olej z orzechów włoskich - właściwości i zastosowanie
- Jak suszyć orzechy włoskie, a jak laskowe? Sprawdź, co warto wiedzieć
- Orzechówka – czy to rzeczywiście dobry lek na żołądek?
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Dimitri Disterheft/Getty Images