Gorące tematy

ZUS zapyta sąsiada o nasze zwolnienie lekarskie. "Mamy obowiązek porozmawiać z urzędnikiem". Czy nasze zeznanie będzie anonimowe?

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
ZUS zapyta sąsiada o twoje L4

Osoby, które przebywają na zwolnieniu lekarskim powinny odpoczywać i wracać do zdrowia po chorobie. Tyle teorii. Praktyka pokazuje, że nie brakuje "pacjentów", którzy ten czas spędzają na zagranicznych wakacjach lub poświecili go na remont mieszkania. Od przyszłego roku ZUS, aby ukrócić te praktyki, zapyta naszego sąsiada, co tak naprawdę robiliśmy podczas L4. Czy to dobre rozwiązanie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Małgorzatą Pisanko, adwokatem.

ZUS sprawdzi, co robimy na L4

Nie jest tajemnicą, że wiele osób prosi lekarzy o wystawienie "lewego" zwolnienia lekarskiego. Dzięki niemu nie muszą chodzić do pracy, ale dalej otrzymują wynagrodzenie. Ten wolny czas część poświęca na zagraniczne wycieczki lub remont mieszkania. ZUS zamierza skończyć z takimi praktyki. Od 2022 roku urzędnik będzie mógł zapytać naszego sąsiada, co tak naprawdę robiliśmy podczas zwolnienia lekarskiego. - Obecnie ZUS nie ma zbyt wielu narzędzi, które pozwalają mu kontrolować osoby, przebywające na L4. Przeprowadza kontrole, ale są to najczęściej wizyty zapowiedziane - powiedziała w Dzień Dobry TVN Małgorzata Pisanko, adwokat.

Ale nie jest to reguła. Zdarzają się sytuacje, gdy pracownik ZUS-u pojawia się u chorego bez zapowiedzi. Co zrobić, jeśli nie było nas w domu? - Możemy uniknąć kary, jeśli udowodnimy, że w czasie wizyty byliśmy u lekarza lub na rehabilitacji - wyjaśniła specjalistka. W sytuacji, gdy coś wzbudzi niepokój urzędnika, ZUS może zdecydować nie tylko o wstrzymaniu dalszych wypłat świadczenia, ale zażądać zwrotu już otrzymanego zasiłku. - Od nowego roku ZUS będzie mógł się cofnąć aż o pięć lat i sprawdzić, czy słusznie otrzymywaliśmy pieniądze - dodała adwokat.

Co zrobić, jeśli przyjdzie do nas pracownik ZUS-u?

Osoby, do których drzwi zapuka pracownik ZUS-u z pytaniem o stan zdrowia sąsiada, mają obowiązek porozmawiać z urzędnikiem i udzielić mu odpowiedzi na pytania. - Świadek nie ma obowiązku pamiętać, co danego dnia robił jego sąsiad i może się zasłonić niepamięcią, ale musi spotkać się urzędnikiem - powiedziała prawniczka. Warto dodać, że wszystkie informacje, które przekażemy pracownikowi ZUS-u, nie będą anonimowe i osoba, której dotyczą będzie miała do nich dostęp.

Na tym jednak nie koniec. W sytuacji, gdy ZUS zdecyduje się nas przesłuchać w sprawie sąsiada, który przebywał lub przebywa na zwolnieniu, zostaniemy wcześniej poinformowani o miejscu i dacie przesłuchanie. Musimy mieć na uwadze, że na przesłuchaniu obecna będzie także osoba, której sprawa dotyczy.

Co w sytuacji, gdy ZUS cofnie nam zasiłek? - Pamiętajmy, że nawet jeśli urząd uzna, że niesłusznie pobieraliśmy świadczenie i możemy wrócić do pracy, to mamy 30 dni na złożenie odwołania i zgłoszenie sprawy do sądu - dodała Małgorzata Pisanko, adwokat.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości