Fotowoltaika w Polsce
W ostatnich latach na dachach wielu domów w Polsce, a nawet na całych polach pojawiły się panele fotowoltaiczne, czyli, w dużym skrócie, urządzenia pozyskujące energię ze słońca. Fotowoltaika jest inwestycją, która zwraca się latami, ale fakt niskich rachunków za prąd przyciągnął wielu zainteresowanych.
Jak powiedziała w rozmowie z TVN24 dziennikarka portalu wysokienapiecie.pl Magdalena Skłodowska: -Już w tym roku będziemy mieli około miliona osób, które zainwestowały w domową fotowoltaikę.
Ekologiczne rozwiązania
Zmiany w fotowoltaice od kwietnia 2022
Od 1 kwietnia zachodzą poważne zmiany, które dotyczą wielu użytkowników paneli fotowoltaicznych w Polsce. Jak mówi prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii Barbara Adamska, od teraz „prosument zostaje zderzony z rynkiem energii”. Prosument z kolei to osoba, która jest producentem i konsumentem jednocześnie – korzysta z energii, którą wytwarza za pomocą posiadanej instalacji i rozlicza się w tak zwanym systemie opustów. Dotychczas posiadając instalację do 10 kW pików mocy, nadwyżki energii oddawane były do sieci. Użytkownicy paneli mogli odebrać na własny użytek 80 proc. tej energii w ciągu roku.
Wszyscy prosumenci, którzy złożyli do 31 marca stosowny wniosek o przyłączenie paneli do sieci, nadal będą mogli rozliczać się według dotychczasowych zasad przez kolejne 15 lat. A co z osobami, które przyłączą się do systemu po tym terminie?
Prosumenci, którzy wejdą do systemu odpustów od piątku 1 kwietnia, będą z niego korzystali tylko do lipca 2022 roku. Od lipca będą już rozliczali się w nowym systemie. Jest to net-billing, w którym niezużyta energia nadal trafia do sieci. Z czym to się wiąże?
Jak wyjaśniła dziennikarka portalu wysokienapiecie.pl Magdalena Skłodowska:
Teraz trzeba będzie ponieść wszystkie koszty tej zakupionej z sieci energii. To jest ten minus dla prosumenta. Sprzedają po cenie hurtowej, natomiast kupować będą po normalnej taryfie przewidzianej dla gospodarstw domowych. Uproszczając - będą sprzedawać taniej, a kupować drożej.
Po zmianach zainteresowanie fotowoltaiką może spaść
Osoby, które chciałyby zainwestować w instalacje fotowoltaiczne, są zainteresowane dotychczasowymi zasadami prosumenckimi, czyli bilansowaniem w sieci. Firmy nie nadążały jednak ze zleceniami. Tymczasem nowe zasady są znacznie mniej korzystne i wiele osób wcześniej zainteresowana fotowoltaiką po prostu z niej zrezygnuje.
Rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska Aleksander Brzóska, zapytany przez TVN24 o powody zmian, podkreślił fakt przeciążenia sieci:
Gdybyśmy tych zmian nie wprowadzili, to byśmy mieli taką sytuację, że za dwa, trzy lata nowe osoby nie miałyby po prostu możliwości przyłączenia się do tego systemu.
W nowym systemie rachunki nadal będą mniejsze, ale już nie tak znacząco, jak w systemie opustów.
Zmiany w fotowoltaice a wsparcie rządu
Polski rząd zapewnia, że znajdzie rozwiązanie tej sytuacji i powstanie odpowiedni system wsparcia.
- Dzięki inteligentnym urządzeniom, które będziemy finansować z programu Mój Prąd, magazyny, inteligentne systemy, ta energia będzie mogła być wykorzystywana w najbardziej efektywny sposób – powiedział rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska Aleksander Brzóska
Nabór do rządowego programu ma ruszyć w połowie kwietnia.
Nowe przepisy dotyczące fotowoltaiki - szczegóły
Od piątku 1 kwietnia 2022 wchodzi w życie rozwiązanie, które polega na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net billing. Oznacza to, że prosumenci będą mogli sprzedawać nadwyżki energii wprowadzone do sieci po określonej, hurtowej cenie, a za energię pobraną będą płacić tak, jak inni odbiorcy.
Nowe zasady wprowadza ustawa z 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowelizacją, dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy do 31 marca 2022 roku złożyli kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostają w poprzednim systemie opustów i mogą z niego korzystać przez kolejne 15 lat.
Obecnie prosumenci produkujący energię w instalacjach do 10 kWp rozliczają się w stosunku 1 do 0,8. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mogą pobrać 0,8. Przy większych instalacjach (powyżej 10 kWp) ten stosunek wynosi 1 do 0,7. Jest to system net meteringu wykorzystujący mechanizm opustów. Rozliczanie następuje w okresach półrocznych. Prosumenci nie płacą części opłat dystrybucyjnych za użytkowanie sieci.
Zobacz także:
- Dzień Obniżania Kosztów Energii. Proste sposoby na oszczędzanie prądu
- Urządzenia, które zużywają najwięcej prądu. Jak oszczędzać energię elektryczną?
- Paliwo może wkrótce kosztować 8 zł za litr. Eksperci prognozują i wyjaśniają przyczyny
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Buena Vista Images/Getty Images