Newsy

Paliwo może wkrótce kosztować 8 zł za litr. Eksperci prognozują i wyjaśniają przyczyny

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Business Insider
Tankowanie samochodu

Gwałtownie rosnące ceny ropy naftowej na światowych rynkach powodują wzrost naszych wydatków na stacjach. Zdaniem ekspertów niedługo za litr paliwa możemy zapłacić w Polsce 8 zł. Ceny się wahają i zmieniają nawet w ciągu jednego dnia. Dlaczego?

Coraz wyższe ceny paliwa

Według doniesień "Financial Times", międzynarodowy benchmark dla cen ropy w poniedziałek 7 marca przekroczył 139 dolarów za baryłkę. Oznacza to wzrost o prawie 20 proc. w stosunku do notowań z piątku 5 marca. Jest to najwyższy skok od czasu kryzysu finansowego z 2008 r. Wpływ na obecną sytuację ma przede wszystkim wojna w Ukrainie i nałożone w jej efekcie sankcje na Rosję, która jest jednym z czołowych dostawców ropy na świecie.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Sytuacja na światowym rynku paliw natychmiast przekłada się na ceny na stacjach paliw w Polsce. Eksperci są zgodni, że płacić będziemy coraz więcej. Poza wzrostem cen paliw istotne są również kursy walut. Dolar i euro osiągają rekordowe wartości, podczas gdy polski złoty znacznie spada.

Jak wyjaśniła Urszula Cieślak z BM Reflex w rozmowie z Business Insiderem:

Wahania (cen) są tak duże, że nawet tego samego dnia jadąc do pracy możemy widzieć na stacjach zupełnie inne stawki niż te, które zobaczymy wracając wieczorem do domu. I to nie będą małe różnice, ale sięgające 20-40 gr lub więcej. Nie ma tu mowy o żadnej spekulacji czy ekstra marżach sprzedawców, ale o sytuacji wynikającej wprost z cen surowca na rynku światowym. Tak więc musimy być przygotowani na to, że ceny paliw będą rosły i już w najbliższych dniach mogą nawet przebić kolejną barierę — 8 zł/l.

Paliwo w Polsce może kosztować 8 zł/l

W ocenie niektórych analityków 8 zł za litr paliwa na stacjach możemy zacząć płacić już na przełomie marca i kwietnia. Wpływ na to będzie miała m.in. prawdopodobna rezygnacja Unii Europejskiej i USA z dostaw rosyjskiej ropy. W przypadku Polski stanowi ona około 50% zapotrzebowania.

Niektóre instytucje finansowe (np. JP Morgan Chase) szacują, że cena ropy naftowej w 2022 r. może sięgnąć nawet 180-200 dol. za baryłkę.

Chwilowo sytuację uspokoić może Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE), która gromadzi rezerwy ropy naftowej krajów członkowskich. MAE może uwolnić 61,7 mln baryłek tego surowca. Na pewien czas ceny mogą nawet nieco spaść, ale jeśli sytuacja geopolityczna nadal będzie tak napięta, nie potrwa to długo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Koonsiri Boonnak/Getty Images

Pozostałe wiadomości