Lekarze usunęli rekordowego guza mózgu. "Pacjent wyglądał, jakby miał dwie głowy"

Guz mózgu
Lekarze usunęli rekordowego guza mózgu. "Wyglądał, jakby miał dwie głowy"
Źródło: Shannon Fagan/Getty Images; instagram.com/savageparamedics
Chirurdzy z Indii usunęli u 31-letniego pacjenta guza mózgu ważącego prawie 2 kg. W czasie zabiegu trwającego 7 godzin wykorzystano 11 worków krwi. - To była niezwykle imponująca i trudna operacja - przekazał w rozmowie AFP ordynator oddziału neurochirurgii Trimurti Nadkarn.
Laserowe usuwanie guza w mózgu
Źródło: Dzień Dobry TVN

31-latek miał guza mózgu ważącego prawie 2 kg

31-letni Santlal Pal skarżył się na postępujący obrzęk, bóle głowy i utratę wzroku. - Zanim został przyjęty do szpitala, oślepł i wyglądał, jakby miał dwie głowy zamontowane jedna na drugiej - czytamy na "Savage Paramedics". Mężczyzna posiadał guza mózgu, który ważył rekordowe 1,87 kg. Żył z nim przez 3 lata, bo żadna z placówek medycznych nie chciała podjąć się skomplikowanej operacji.

Indie. Lekarze usunęli rekordowego guza mózgu

Santlal Pal uzyskał pomoc w lutym 2018 roku od lekarzy ze szpitala BYL Nair w Bombaju. Zabieg chirurgiczny trwał 7 godzin i podczas niego wykorzystano 11 worków krwi. - To była niezwykle imponująca i trudna operacja - przekazał w rozmowie AFP ordynator oddziału neurochirurgii Trimurti Nadkarni.

Zgodnie z oświadczeniem szpitala był to największy guz, którego operacja zakończyła się sukcesem, a pacjent przeżył. - Przez trzy dni [mężczyzna - przyp. red.] był podłączony do aparatury podtrzymującej życie, ale potem powrócił do dobrej kondycji - podkreślono na "Savage Paramedics".

Jak zaznaczył PAP, o zdarzeniu nie informowano, dopóki lekarze nie upewnili się, że operacja się powiodła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: instagram.com/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shannon Fagan/Getty Images; instagram.com/savageparamedics

podziel się:

Pozostałe wiadomości