Papierowe słomki szkodzą zdrowiu?
Badacze z Uniwersytetu w Antwerpii przebadali słomki pochodzące od 39 producentów. Szukali w nich związków nazywanych PFAS, czyli substancji per- i polifluoroalkilowych. Dzięki temu, że są odporne na działanie wody, ognia, tarcie oraz zabrudzenia często wykorzystywane są przez przemysł spożywczy. Nie są jednak obojętne dla zdrowia. Mogą zaburzać pracę tarczycy, wątroby czy nerek.
W ocenie naukowców z Belgii aż 18 na 20 marek papierowych słomek wykorzystywanych w Europie zawiera te substancje. Groźne związki wykryto również w czterech na pięć słomek bambusowych. - Słomki wykonane z materiałów roślinnych - właśnie z papieru czy bambusa - są często przedstawiane jako produkowane w bardziej zrównoważony sposób i bardziej ekologiczne niż słonki plastikowe. Obecność w nich związków PFAS sprawia, że to niekoniecznie prawda - dr Thimo Groffen, jeden ze współautorów badania.
Najbezpieczniejsze dla zdrowia - zdaniem ekspertów - są słomki wykonane ze stali nierdzewnej. W żadnej z badanych słomek wykonanych z tego materiału nie znaleziono groźnych substancji. Specjaliści dodali, że stężenie PFAS w papierowych i bambusowych słomkach było stosunkowo niewielkie i jeśli będziemy korzystać z nich sporadycznie - nic nie powinno się stać. Trzeba jednak mieć na uwadze, że szkodliwe związki mogą odkładać się w organizmie.
Czy papierowe kubki są równie szkodliwe?
Specjaliści z Uniwersytetu w Goeteborgu pod lupę wzięli natomiast papierowe kubki. Ich uwagę zwrócił przede wszystkim polilaktyd PLA. Pozyskuje się go z kwasu mlekowego, a ten powstaje z mączki kukurydzianej, manioku, czy trzciny cukrowej. Choć materiał miał być ekologiczny i łatwo się rozkładać, to badacze mają coraz więcej wątpliwości czy faktycznie tak jest. Co więcej, pojawiają się głosy, że związek jest toksyczny. Potwierdzeniem tej tezy mają być testy przeprowadzone na larwach komarów. Substancja - zdaniem badaczy - zaburza ich prawidłowy rozwój.
- Pozostawiliśmy zarówno plastikowe, jak i papierowe kubki w środowisku wodnym i obserwowaliśmy jak uwalniające się z nich substancje chemiczne oddziałują na larwy komarów. W obu przypadkach obserwowaliśmy ich szkodliwe działanie - tłumaczył współautorka pracy, prof. Bethanie Carney Almroth z Department of Biology and Environmental Science UG.
Zdaniem badaczy, jeśli chcemy być naprawdę ekologiczni, powinniśmy korzystać np. z porcelanowych kubków.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Za rozwój Parkinsona odpowiada wyrostek robaczkowy? Ciekawe ustalenia naukowców
- Nowe badania dotyczące kawy. "Istotne implikacje zdrowotne"
- Zaskakująca przyczyna cukrzycy typu II. Naukowcy nie mają wątpliwości
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: RMF FM/dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Candice Bell/Getty Images