To koniec z masowym kupowaniem ubrań, szaleństwami na wyprzedażach i kolekcjonowaniem kilkunastu koszulek, które zniekształciły się po pierwszym praniu. Nadchodzi era holistycznego spojrzenia na modę. W tym roku będziemy tworzyć garderobę świadomie i zgodnie z wartościami, bowiem jak przekazują amerykańscy styliście, uporządkowana szafa to ułożone i spokojne życie.
Holistyczni styliści. Moda jako przedłużenie naszej duszy
Styczeń zazwyczaj wiąże się z postanowieniami noworocznymi i życiowymi decyzjami. Zdrowa dieta, regularne trening, więcej czasu spędzonego z rodziną a może zmiana pracy? Bez względu na to, jakie zmiany próbujemy wprowadzić w tym roku do naszej codzienności, najważniejsza jest spójności i postępowanie w zgodzie ze sobą. Jak się okazuje, do zachowania tego balansu może przyczynić się także porządek. Nie tylko ten w domu, czy głowie, ale i w naszych garderobach. Nowym trendem wylansowanym przez amerykańskiego "Vogue'a" stali się holistyczni styliści. Co to takiego? To eksperci, którzy pomagają nam stworzyć garderobę marzeń, idealnie skrojoną pod nasze preferencje.
- Jeżeli ćwiczysz, dbasz o swój sen i zdrowo się odżywiasz, to porządkowanie twojej szafy jest oczywistym kolejnym krokiem; pomaga spojrzeć na rzeczy z odpowiedniej perspektywy oraz osiągnąć harmonię pomiędzy różnymi obszarami życia - mówi Lisa Von Weise, była stylistka "Vogue" czy "Vanity Fair".
Lisa, pracowała ze znanymi osobistościami ze świata show-biznesu, dziś doradza jako holistyczna stylista i sprawia, że w życiu jej klientów pojawia się harmonia. Wszystko za sprawą indywidualnych sesji, podczas których uważnie wsłuchuje się w potrzeby rozmówców. Następnie za pomocą ubrań stara się przywoływać wspomnienia, tworzyć historie, a przede wszystkim sprawia, by klientki odzyskiwały kontrolę nad życiem. Jak to możliwe? Jak przyznaje, ubrania, które dostosowane będą do wewnętrznego "ja" automatycznie dodadzą nam pewności siebie.
Trendy modowe 2025 – postaw na jakość, a nie ilość
Prawdopodobne wiele osób w szale sezonowych promocji przyniesie do domu sporo nowych ubrań. Niestety te z sieciówek często nie są najlepszej jakości. Czas na zmiany. W tym roku kładziemy nacisk na dobre materiały. Jakościowe produkty, minimalizm i świadome dbanie o ekologię. To najwyższa pora by nadmierny konsumpcjonizm zamienić na zrównoważone zakupy, bo dużo wcale nie oznacza dobrze. Tak jak w przypadku dbania o dietę i stawiania na pełnowartościowe i odżywcze posiłki, tak i w modzie wybierajmy to, co dobre dla naszego ciała i planety. Ale wszystko wskazuje, że jesteśmy na dobrej drodze. Jak się okazuje, od zeszłego roku liczba wyszukiwań kaszmirowych swetrów wzrosła o 51%.
- Kiedy pojawia się niepewność społeczno-ekonomiczna, ludzie mają tendencję do patrzenia do wewnątrz. Self-care przybiera różne formy, a nasza garderoba jest kolejnym polem do eksploracji – wyjaśniła w "Vogue" Shakaila Forbes-Bell, modowa psycholożka prowadząca konto Fashion Is Psychology na TikToku,
Zakupoholizm – to koniec z masowym kupowaniem?
Nowy trend może być także dobrym początkiem walki z uzależnieniem. Niestety wciąż w naszym otoczeniu znajdują się osoby, które emocje tłumić chcą "nagrodami pocieszenia" w formie zakupów. Jak tłumaczy nasz ekspert Mateusz Grzesiak, zakupoholizm to uzależnienie behawioralne charakteryzujące się robieniem niepotrzebnych i nieprzemyślanych zakupów, by w ten sposób się uspokoić, rozładować stres i lepiej poczuć. Jak przedstawiają się dane?
- Szacuje się (Rubicon Recovery Center), że ma je 4,9% światowej populacji dorosłych. Ponad 40% z tych osób ma problemy z wywiązywaniem się z obowiązków płatniczych. Ponad 60% robi zakupy przynajmniej jeden raz w miesiącu. Przeciętne impulsywne wydatki Amerykanina mogą wynieść nawet 300 000 USD w ciągu całego życia. Mężczyźni są bardziej skłonni do codziennych impulsywnych zakupów online (11,0%) w porównaniu do kobiet (4,8%). Jednak podczas Black Friday i Cyber Monday aż 22% kobiet dokonuje impulsywnych zakupów, w porównaniu do 17% mężczyzn. Najczęściej dotyczą one ubrań i żywności. Niestety, aż 7.6% ludzi z uzależnieniem od zakupów próbowało popełnić samobójstwo – powiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog.
Co zatem robić, by poradzić sobie z uzależnieniem? Należy uwzględnić następujące kroki:
- 1. Rozpoznaj problem: Zauważ negatywny wpływ uzależnienia od zakupów na swoje życie.
- 2. Śledź wydatki: Prowadź rejestr zakupów, aby zrozumieć swoje nawyki związane z wydatkami.
- 3. Ustal budżet: Utwórz budżet, który kontroluje wydatki.
- 4. Odrzuć pokusy: Zrezygnuj z subskrypcji wiadomości e-mail o charakterze marketingowym i unikaj bezrefleksyjnego przeglądania sklepów internetowych.
- 5. Używaj gotówki: Ogranicz korzystanie z karty kredytowej, aby kontrolować wydatki, polegając na gotówce lub kartach debetowych.
- 6. Poszukaj wsparcia: Dołącz do grup wsparcia lub skorzystaj z terapii uzależnień, aby rozwiązać głębsze problemy.
- 7. Znajdź alternatywy: Podejmuj działania, które Cię spełniają, ale nie wymagają wydawania pieniędzy, takie jak hobby lub spędzanie czasu z bliskimi.
- 8. Ustal cele: Skup się na długoterminowych celach finansowych, aby zmotywować się do zmniejszenia wydatków.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Curly Bob to najmodniejsza fryzura 2025 roku. Wyszczupli twarz i odejmie lat
- Ta spódnica w 2025 roku będzie prawdziwym hitem. Zobacz, jak ją stylizować
- Jeszcze do niedawna nienawidziły ich trendsetterki. Teraz "skinny jeans" wracają do łask. Sprawdź, jak je nosić
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: Vogue
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages