- W Dzień Dobry TVN groomerka Małgorzata Adamczyk opowiedziała i pokazała, jak prawidłowo wyczesać psa.
- Projekt Magdaleny Malinowskiej polega na zbieraniu włosów ludzkich oraz sierści zwierzęcej i przetwarzaniu ich w specjalne maty pochłaniające, które służą m.in. do oczyszczania wód.
Jak wyczesać psa?
Linienie to naturalny proces, w którym stara sierść wypada, ustępując miejsca nowej.
- Nie unikniemy tego procesu. Możemy jednak jak najbardziej zminimalizować skutki funkcjonowania z takim kłaczącym się delikwentem poprzez regularne wyczesywanie oraz kąpiele. Jak nie będziemy psa wyczesywać, to niestety mamy dużą szansę, że ten podszerstek zacznie mocno zalegać i sprawiać psu dyskomfort - tłumaczyła Małgorzata Adamczyk.
Jak dodała, do czesania psiaków trzeba dobrać odpowiednie narzędzia. - Zwykle to będzie kilka dla jednego typu okrywy. Takie obfite - wiosenne i letnie - linienie będą miały pieski z szatą kombinowaną tak jak nasz Dacco. Mamy szatę okrywową i bogaty podszerstek, więc wykorzystamy zgrzebła, czy jednorzędowe, czy wielorzędowe, ale też obowiązkowo grzebienie - przyznała groomerka.
Projekt recyklingu włosów i sierści
Fundacja Malachite Minds Magdaleny Malinowskiej została powołana, aby zachęcać ludzi do działań chroniących środowisko w zamian za bezpłatne wsparcie ich zdrowia psychicznego. Jednym z jej projektów jest tworzenie mat z ludzkich włosów i sierści psów.
- To jest projekt amerykańskiej fundacji, która robi to już prawie 30 lat. Jak już poznałam zastosowanie, to nie wyobrażałam sobie, żeby tego nie ściągnąć do Polski. Jestem co-founderką tego projektu i realizuję go w ramach swojej działalności - mówiła Malina.
Maty z sierści są produkowane przy użyciu specjalnej maszyny do filcowania.
- Mają one zastosowanie jako alternatywa dla sztucznych sorbentów, czyli jak mamy np. jakiś wyciek na morzu np. ropy, to możemy taką matę zastosować. Średnio kilogram włosów słowiańskich, bo to wszystko zależy od porowatości włosa, wchłania 5 kg oleju. To jest jedno zastosowanie, a drugie - w moim odczuciu ważniejsze, jeśli chodzi o pryzmat Polski - to zastosowanie mat jako podkłady retencyjne. Można je wykorzystywać w parkach, ogrodach, by wstrzymać wodę - wyjaśniła założycielka fundacji.
Jak pielęgnować psa w domu i go do tego przygotować? Czy każdy może się włączyć w projekt Maliny? Posłuchaj całej rozmowy w wideo zamieszczonym na górze strony.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Pomóż nam ulepszyć serwis. Weź udział w krótkiej ankiecie
Zobacz także:
- Zbierają sierść zwierząt i robią z niej maty. Po co? "Projekt początkowo szokuje ludzi"
- Badanie sierści zwierząt pozwala uniknąć groźnych chorób? "Możemy odpowiednio wcześnie zareagować"
- Jak pozbyć się niechcianych kłaczków zwierząt? Sprawdzone metody
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Adam Burakowski/East News