Jak określić wiek kota? Wiek kota na ludzkie lata – przelicznik

Wiek kota na ludzkie lata
Jak określić wiek kota?
Źródło: Victor Dyomin/Getty Images
Wielu właścicieli czworonogów z pewnością zastanawia się, jak określić wiek kota czy psa, z którym mieszkają już tyle lat. Przeliczanie nie jest jednak takie proste, jak sugerują niektóre poradniki – 1 rok kociego życia nie odpowiada 7 ludzkim latom. Zobacz, jak prawidłowo rozpoznać koci wiek.

Zwierzęta domowe i dzikie

Sonia Maciuszek
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Wrona filozofka
Wrona filozofka
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Co u żubrów piszczy?
Co u żubrów piszczy?
Połączyła je miłość do zwierząt
Połączyła je miłość do zwierząt
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
 Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?

Żeby określić wiek kota, nie trzeba wykonywać skomplikowanych obliczeń matematycznych czy podstawiać niewiadomych pod wzory. Choć zasada przeliczania wieku kota na ludzkie lata jest prosta, warto zdawać sobie sprawę, że wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wystarczy pomnożyć kocich lat razy 7. Wpływ na to ma przede wszystkim szybkość rozwijania się i dojrzewania młodych zwierząt. Sprawdź, jak przelicza się koci wiek na ludzki i jak rozpoznać wiek przygarniętej przybłędy czy czworonoga adoptowanego w schronisku.

Wiek kota a wiek człowieka – przelicznik

Chociaż roczne koty już często wyglądają na w pełni dorosłe, w rzeczywistości nadal jeszcze dojrzewają – nie tylko pod względem fizycznym, lecz także psychicznym. Na pierwsze dwa lata życia kota przypada najintensywniejszy okres rozwoju. Po ich osiągnięciu kot ma około 24 lat ludzkich, jest więc "młodym dorosłym". Roczny pupil ma z kolei około 15 ludzkich lat.

W kolejnych latach przyjmuje się orientacyjnie, że każdy kolejny rok życia kota odpowiada 4 ludzkim latom, dzięki czemu można łatwo obliczyć wiek kota na każdym etapie jego życia. Oznacza to, że 3-letni kot ma 28 ludzkich lat, kot 4-letni ma 32 ludzkie lata itd. Dopiero wtedy można mówić o pewnej proporcjonalności, linearności kociego wieku w stosunku do wieku człowieka.

Warto pamiętać jednak o tym, że przelicznik kociego wieku na ludzkie lata to spore uproszczenie. Szybkość starzenia się czworonogów i osiągania przez nich wieku dojrzałego może różnić się w zależności od czynników środowiskowych.

Koci wiek – jak długo żyją koty?

Długość życia kota zależy od czynników takich jak rasa, warunki życia czy obecność chorób. Jeśli chcesz, aby twój czworonóg żył maksymalnie długo i przez całe życie cieszył się dobrym zdrowiem, postaraj się zadbać o jego samopoczucie i potrzeby. Niezwykle ważnym elementem długiego, zdrowego i szczęśliwego życia jest odpowiednia dieta oraz regularne wizyty u lekarza weterynarii. Zadbaj również o odpowiednią ilość aktywności fizycznej oraz brak czynników stresowych. Na długość kociego życia ma również wpływ fakt, czy zwierzę może samodzielnie spacerować po dworze, czy jest raczej typowym kanapowcem. Według statystyk koty wychodzące żyją krócej, często jednak nie ma to związku z samym faktem wypuszczania pupila na zewnątrz, ale z większym ryzykiem zachorowania, nieszczęśliwym wypadkiem czy bójką z innymi zwierzętami.

Warto przynajmniej mniej więcej określić koci wiek, zarówno zwierzęcia adoptowanego ze schroniska, jak i przybłędy, która sama przyszła do naszego domu. Przyjmuje się, że dachowce żyją przeciętnie od 10 do 15 lat, co przelicza się kolejno na około 56 i 76 ludzkich lat. Rekordzista, który przeżył 32 lata i był pupilem małżeństwa, mieszkającego w Wielkiej Brytanii, w przeliczeniu miał 144 ludzkie lata. Tymczasem kocimi seniorami można nazywać już wszystkich przedstawicieli gatunku, którzy osiągnęli 10 lat. W tym czasie zachodzą również poważne zmiany w zachowaniu i charakterze zwierząt – większość z nich staje się znacznie spokojniejsza, a na sen przeznacza jeszcze więcej czasu.

Jak określić wiek kota adoptowanego?

Zdarza się, że do domu trafia zwierzak z ulicy lub adoptowany ze schroniska. Często nawet w takich ośrodkach trudno uzyskać informację na temat tego, ile ma lat. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym właściciel może określić wiek kota w przybliżeniu.

Zęby są niezwykle istotną wskazówką, jeśli chodzi o określanie wieku kota. Obecność wszystkich zębów oznacza, że kot jest już dorosły, czyli ma co najmniej rok. Delikatny żółty nalot pojawia się w drugim roku życia czworonoga. Kamień nazębny u kota to znak, że zwierzę może mieć od 3 do 5 lat. Koci seniorzy mogą mieć już braki w uzębieniu.

Przyjrzenie się sierści również pomaga oszacować wiek kota. Dojrzałe i stare koty często mają już siwe włosy, a sama sierść jest twardsza w dotyku.

Zbadanie poziomu tkanki tłuszczowej u czworonoga pozwala nie tylko określić wiek, lecz także wykluczyć problemy zdrowotne, warto więc zapytać o to przy okazji wizyty u weterynarza. Dorosłe i stare koty są zazwyczaj grubsze niż kocięta, przy czym należy pamiętać, że chodzi o koty zdrowe, które nie cierpią na otyłość.

Sprawdzenie kocich oczu pozwala określić, czy kot jest młody, dorosły, czy stary. Koty do drugiego roku życia powinny mieć jasną i gładką tęczówkę, u dorosłych kotów może ona się bardziej strzępić na brzegach. Seniorzy często mają już delikatnie zamglone oczy, a ich kolor nie jest już tak wyraźny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości