Grzybobranie to bardzo popularna forma rekreacji w Polsce. Niestety jest wiele gatunków, po które nie powinniśmy sięgać, dlatego zanim wybierzemy się do lasu, warto poznać kilka cennych wskazówek i dowiedzieć się, gdzie ich szukać. W tym pomoże mapa grzybów.
Czas zbierania większości grzybów przypada na późne lato i wczesną jesień, ale nie brakuje i takich, które wyłaniają się z ziemi już w lipcu. Na grzybobranie można wybrać się również w listopadzie. Jednak to sierpień i wrzesień wydają się być idealnym momentem na rozpoczęcie swojej przygody z poszukiwaniem borowików.
Jeżeli wczesne lato było ciepłe i deszczowe, to grzybnie oraz owocniki będą się doskonale rozwijały i już w sierpniu będzie można doświadczyć dużej różnorodności grzybów w lasach. Nie inaczej było w tym roku.
W sierpniu rośnie wiele gatunków, jednak ich występowanie jest zależne od regionu, lokalnych temperatur i warunków glebowych czy roślinnych, gdyż grzyby żyją w symbiozie z innymi organizmami.
Mapa grzybów
Każdy grzybiarz może poinformować innych o miejscach, w których trafił na konkretne grzyby. Na stronie internetowej grzyby.pl można znaleźć wiele przydatnych informacji, ale również podzielić się swoją wiedzą.
Jakie grzyby rosną we wrześniu?
- borowiki, w tym borowik szlachetny, potocznie nazywany prawdziwkiem,
- podgrzybki,
- maślaki,
- kurki,
- koźlarze,
- gołąbki wyborne,
- rydze.
Gdzie szukać grzybów?
W zależności od tego, jakie grzyby chcielibyśmy zbierać, należy udać się w różne miejsca. Część grzybów upodobała sobie konkretne stanowiska. Tak też koźlarze najchętniej rosną w brzozowych zagajnikach, w wysokiej trawie. Borowiki, chociaż rzadko spotykane, chętnie rosną w lasach iglastych i liściastych, jednak drzewa powinny być w średnim wieku.
Z kolei rydze upodobały sobie suche, piaszczyste gleby. Z tego względu można je spotkać nie tylko w lasach, ale również na polanach i na łąkach. Zaś najchętniej rosną na skraju lasów, gdzie mają dużo słońca, piaszczystą glebę i towarzystwo młodych drzew.
Zatem na grzyby wcale nie trzeba iść daleko. Często można je spotkać w okolicznych lasach i zagajnikach. Jeżeli będziemy wybierać duże lasy, jak puszcze czy rezerwaty, koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy można w nich zbierać runo leśne. Grzyby, jagody i inne dary natury spotykane w lasach zaliczają się bowiem do runa leśnego. Nielegalne zbieranie grzybów może nas kosztować mandatem nawet w wysokości nawet 5000 złotych.
Jak szukać grzybów?
Utarło się, że grzybów należy szukać przede wszystkim o świcie. To bardzo dobra rada, gdyż wtedy jest szansa ubiec innych grzybiarzy. Jest to też pora, kiedy słońce pada pod takim kątem, że najlepiej widać runo leśne. Jednocześnie grzyby, które zaczęły rosnąć po południu bądź wieczorem, mają całą noc na osiągnięcie znacznych rozmiarów. Z tego względu warto udać się na grzybobranie właśnie rankiem, chociaż i późniejsze pory mogą przynieść owocne poszukiwania.
Ponadto warto umieć rozpoznawać niektóre drzewa. Poszczególne grzyby wchodzą w mikoryzę z konkretnymi roślinami, tak też koźlarze rosną najczęściej pod brzozami, prawdziwki nie są wybredne - lubią lasy tak iglaste, jak i liściaste, z kolei maślaki najczęściej można spotkać pod sosnami.
Kolejną ważną kwestią jest podłoże - większość grzybów potrzebuje dużej wilgotności powietrza i gleby, aby mogły dobrze rosnąć. Z tego względu najlepiej szukać w miejscach, w których jest duża wilgotność - kurki preferują mchy, zaś rydze można znaleźć na łąkach i obrzeżach lasów, gdzie wieczorem i rano zbierają się mgły.
Jakie grzyby zbierać?
Przede wszystkim te, które już znamy, oraz te, których jesteśmy pewni. Oczywiście wszystko w zakresie grzybów jadalnych.
Szczególną uwagę należy zwrócić na grzyby z blaszkami, jak np. kurki czy kanie. Grzyby te są bardzo łatwe do pomylenia z innymi trującymi gatunkami. Ponadto, najwięcej trujących gatunków grzybów można znaleźć właśnie wśród blaszkowych.
Grzyby z rurkami, jak borowiki czy podgrzybki, są względnie bezpieczne. Wśród nich możemy znaleźć najwięcej jadalnych gatunków, ale także wiele niejadalnych, jednak najmniej odmian trujących. Mimo wszystko do grzybobrania należy podchodzić z ostrożnością, dobrze jest także skonsultować zebrane grzyby z sanepidem, w celu potwierdzenia, że są one jadalne.
Na co uważać podczas wyprawy na grzyby?
Podczas grzybobrania należy zwracać uwagę na to, aby nie niszczyć lasów i łąk. Jeżeli w celu wyjęcia grzyba musimy oderwać bądź rozsunąć mech, to należy go później umieścić w tym samym miejscu. Ponadto należy dokładnie zapoznać się z gatunkami podobnymi do grzybów, które chcemy zbierać - dzięki temu grzybobranie będzie bezpieczne, a sami grzybiarze mogą uniknąć zatrucia niejadalnymi grzybami.
Podczas grzybobrania należy także uważać, aby się nie zgubić. W tym celu mogą być przydatne niektóre aplikacje, o których pisaliśmy tutaj.
Zobacz także:
- Sezon na grzyby. Co warto wiedzieć przed wyprawą do lasu?
- Cała prawda na temat grzybów. Smakują, ale czy posiadają również wartości odżywcze? Komu szkodzą?
- Grzyby zdrowe, lecznicze, wielozadaniowe i zaskakujące
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF