Zmalała populacja polskich gniazdowników. Obecnie większość z nich to mężczyźni

Matka z synem
Do 34. roku życia mieszkają z rodzicami, rodzin nie zakładają. Kim są polscy gniazdownicy?
Źródło: PeopleImages/Getty Images
W Polsce jest 1,7 mln gniazdowników. To osoby w wieku 25-34 lata, które mieszkają z rodzicami i nie założyły własnej rodziny. Z danych GUS wynika, że wśród tej potężnej grupy aż 63 proc. stanowią mężczyźni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20211210_Mieszkanie_RP
Coraz więcej dorosłych Polaków mieszka z rodzicami
Źródło: Dzień Dobry TVN

Młodzi mężczyźni częściej mieszkają z rodzicami

Według stanu z 31 grudnia 2022 r. co trzecia osoba w Polsce między 25. a 34. rokiem życia jest gniazdownikiem. Co ciekawe, z raportu GUS wynika, że 63 proc. całej grupy stanowili mężczyźni, a pozostałe 37 proc. to kobiety.

- Wśród 25-latków na sto gniazdujących kobiet przypada stu czterdziestu mężczyzn. Wśród 34-latków gniazdujących mężczyzn jest dwa razy więcej niż kobiet w takiej sytuacji - czytamy.

Gniazdownicy w Polsce - wykształcenie, praca

Najwięcej gniazdowników jest w woj. świętokrzyskim (41 proc.), podkarpackim i lubelskim (po 39 proc.), a najmniej - w woj. mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim (poniżej 30 proc.).

Młodzi mieszkający z rodzicami rzadko kontynuują edukację. Tylko ponad 6,6 proc. z nich studiowało lub się uczyło. Natomiast to, co zwraca uwagę w analizie GUS, to fakt, że 63 proc. gniazdowników to osoby aktywne zawodowo. Tylko 6 proc. z całej grupy było bezrobotnych, a 31 proc. biernych zawodowo. Udział pracujących gniazdowników mieszkających w miastach (60 proc.) był niższy niż na wsi (67 proc.), ale znacznie wyższy jest on w województwach centralnych – wynosi powyżej 67 proc. w woj. wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim. 

5,9 proc. gniazdowników, tj. 102 tys., to osoby z niepełnosprawnościami. Co piąty gniazdownik miał rodzica z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Projekt "Pokolenie gniazdowników w Polsce" realizowany jest w cyklu pięcioletnim. Najnowsza edycja raportu została opublikowana 2 lipca 2024 r. W porównaniu z 2018 rokiem ich populacja zmalała się o 0,3 mln osób (tj. o 15,5 proc.). Co istotne, do gniazdowników nie zaliczają się osoby rozwiedzione oraz wdowy czy wdowcy, a urząd do przeprowadzenia badania nie użył adresów zameldowania, lecz zamieszkania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości