Po rozstaniu mieszkali pod jednym dachem przez 16 lat. Wszystko dla dobra dziecka

Rodzina na tle plaży. Rodzice mają dzieci na plecach.
Fot. monkeybusinessimages / Getty Images
Pewnego dnia nadchodzi czas, kiedy dwoje ludzi zdaje sobie sprawę, że uczucie, które do tej pory ich łączyło, po prostu się wypaliło. Znika miłość, namiętność i pożądanie, za to w głowie coraz częściej pojawią się myśli o rozstaniu. Choć dla każdej ze stron jest to najlepsza opcja, ze względu na dzieci, rodzice boją się radykalnych zmian. Zatem… rozchodzą się, ale wciąż mieszkają pod jednym dachem. Jakie mają szanse na poznanie nowej miłości? Jak taka sytuacja wpływa na potomstwo "byłych" już partnerów? Na te pytania opowiedziała Katarzyna Kucewicz, psycholog, psychoterapeuta.

Po rozstaniu przez 16 lat mieszkała z byłym pod jednym dachem

Wieloletni związek, wielka miłość i dwoje dzieci, syn i córka. Obrazek szczęśliwej rodziny runął po 15 wspólnych latach. Choć nic nie zapowiadało, że tę parę cokolwiek rozłączy, życie zweryfikowało rzeczowość. Pewnego dnia po prostu usiedli przy jednym stole i ze spokojem powiedzieli sobie wprost – coś się wypaliło. Skończyły się randki, bliskość i namiętność, wciąż pozostały jednak obowiązki – dom, dzieci i kredyt. Dla dobra dzieci podjęli decyzję, że do czasu, aż maluchy nie dorosną, będą mieszkać pod jednym dachem, zachowując pozór "wzorowej" rodziny. Mijał rok, dwa, trzy, dzieci poszły do szkół, a życie nadal wyglądało tak samo. Nigdy nie było odpowiedniego czasu, by powiedzieć sobie – stop, ktoś musi się wyprowadzić. I mimo tego, że każdy z nich miał wolną rękę, mógł zacząć nowy związek i ułożyć sobie życie, zarówno ona, jak i on nigdy tego nie zrobili. Dlaczego?

- Po rozstaniu cały czas myśleliśmy o dzieciach, co powiedzą, jak zareagują, czy decyzja o wyprowadzce nie odbije się na ich zdrowiu. Zupełnie zapomnieliśmy o sobie. Ta sytuacja miała trwać kilka lat, przeciągnęła się do 16. Może gdyby były między nami kłótnie, decyzja byłaby łatwiejsza. My żyliśmy spokojnie, dzieliliśmy się obowiązkami i opieką nad maluchami. I choć mieliśmy wolną rękę, żadne z nas nigdy nie ułożyło sobie nowego życia. Pojawiały się krótkie znajomości, jednak nie przetrwały próby czasu. I szczerze mówiąc, patrząc na to z perspektywy partnerów, wcale się im nie dziwię. Sytuacja ta nie była komfortowa dla żadnej ze stron – opowiadała Magda.

Gdy młodszy syn pani Magdy skończył 18 lat, kobieta podjęła decyzję o wyprowadzce. Obecnie mieszka sama i jak przyznaje, czuje do siebie lekki żal.

- Ta decyzja mogła paść znacznie wcześniej. Być może moje życie wygadałoby zupełnie inaczej. Od 16 lat jestem singielką, a dopiero teraz czuję swobodę, by zaprosić kogoś do siebie, czy wyjść na romantyczną randkę bez obaw.

Doro dzieci a samopoczucie rodziców

Rodzice dla swoich dzieci są w stanie zrobić naprawdę wiele. Decyzja podjęta przez Magdę i jej partnera wydawała się słuszna. Niestety chwilowe rozwiązanie przeciągało się latami. Czy istnieje więc "magiczny" moment, w którym dwa domy powinny zostać odłączone?  

- Wszystko zależy od tego, jakie mamy relacje z ekspartnerem. Jeśli trudne, naznaczone przemocą to oczywiście jak najszybciej. Jeśli zaś jesteśmy w dobrych relacjach, to możemy chwile poczekać, ale tez nie przedłużać sztucznie tego, co nieuniknione, bo dla dziecka może być to sygnał, że jest jeszcze nadzieja, że rodzice się zejdą, a dziecko może czuć się odpowiedzialne za cała sytuacje. Na pewno warto przygotować dziecko na wyprowadzkę, wyjaśnić krok po kroku jak będzie wyglądało życie w nowych okolicznościach, a dopiero potem sukcesywnie realizować plan odseparowania się od siebie – powiedziała Katarzyna Kucewicz.

Psychoterapeutka zapytana o to, kiedy jest najlepszy czas, by zakomunikować dziecku, że rodzice się rozchodzą, odpowiedziała:

- Na pewno im spokojniejsza codzienność dziecka, tym lepiej. Dziecko w okresie dużego buntu, depresyjne, mające swoje małe problemy, może ciężko przeżyć kolejny cios - rozstanie i wyprowadzkę rodzica. Dobrze dlatego z wyprowadzką poczekać na neutralny moment w jego życiu, ale wiadomo, czasem nie jest to takie proste.

 Nie(idealna) rodzina a dobro dziecka

Rodzice zazwyczaj próbują ukryć przed dziećmi osobiste problemy. Dla ich dobra tuszują niedociągnięcia, zagryzają zęby i udają, że wszystko jest w porządku.  

- Pewna ilość par, dla dobra dzieci decyduje się dać sobie szansę i okazuje się, że ratuje to związek. Dzieci sprawiają, że ludzie dłużej myślą, zanim podejmą decyzje o rozstaniu - czasem to dobre. Ale dziecko nie powinno być głównym argumentem do ratowania relacji – podkreśla Katarzyna.

Psychoterapeutka zwróciła uwagę na fakt, że tkwienie w związku i rodzinie, w której obie strony czują do siebie chłodna obojętność nie jest dobre dla nikogo, ani dla dorosłych, ani dla dzieci.

Maluchy świetnie wyczuwają konflikt, niechęć i chłód między rodzicami, widzą, że coś się dzieje złego i często w sobie szukają winy tego stanu rzeczy - dlatego, kiedy zostajemy w rodzinie dla dobra dziecka, czując jednocześnie gniew albo złość do partnera to wcale nie jest to działanie w służbie rodziny. Jeśli dorośli mieszkają ze sobą, ale są skrzywdzeni, pełni nienawiści do siebie, przemocowi to mieszkanie razem będzie fatalnym pomysłem, pogłębiającym konflikt. Niektórzy badacze twierdzą, że "udawanie rodziny" daje dziecku większy komfort niż dwa oddzielne domy, ale powiedzmy sobie szczerze - to dotyczy tylko tych par, które rozstają się w przyjacielskości i życzliwości. Większość z nas jednak czuje silne emocje, złości, zniecierpliwienia, poczucia winy, uraz. W takiej atmosferze wspólne mieszkanie generuje nieprzyjemną atmosferę, którą dziecko nasiąka, stresując się jeszcze bardziej
- powiedziała.

A co w sytuacji, gdy rodzice przyjaźnią się ze sobą i nie ma między nimi zatargów?

- W domu będzie miło i taki układ może być udany przez jakiś czas, ale co kiedy mama lub tata kogoś pozna i nagle odejdzie? To może być dla dziecka bardzo trudne, niezrozumiałe doświadczenie - jak to? Było miło, żyło się nam fajne pod jednym dachem i nagle ktoś się wyprowadza i to wszystko burzy? Wyprowadzka jest zawsze trudnym doświadczeniem, generującym u wrażliwych ludzi poczucie winy. Osoby, które tkwią w takim układzie rodzinnym dla dobra dzieci, często mają olbrzymie kłopoty z kończeniem, z pożegnaniami, z domykaniem spraw. Mogą bać się konfrontacji, wzroku pełnego rozczarowania więc dla swojego wewnętrznego spokoju decydują się tworzyć taki rodzaj domu, wyjaśniając to postawą "wszystko dla dobra dziecka". Dlatego nim zdecydujemy się na tworzenie takiego rodzaju patchworku, dobrze by było najpierw porozmawiać o tym z psychologiem rodzinnym, wspólnie przygotować plan jak to będzie wyglądało i jak o całej sytuacji opowiedzieć dzieciom – wyjaśnia specjalistka.

Mieszkanie pod jednym dachem z byłym a nowy związek

Poznajemy kogoś, informować o tym dzieci czy nie? Dla maluchów może być to niejasna sytuacja. Mieszkamy z mamą i tatą, a nagle w naszym życiu pojawia się nowa osoba, albo i dwie.

- Jestem zdania, że dzieci powinny poznawać tych partnerów, którzy są w naszym życiu na poważnie. Jeśli to przelotne znajomości nie ma sensu w nie angażować dziecko. Ale kiedy poczujemy, że znajomość ma naprawdę znaczenie, to należy wybrać taki moment, który będzie najbardziej odpowiedni. Raczej już po wyprowadzce. Układ, w którym ktoś mieszka z rodziną, a jest w innym związku, wydaje mi się sytuacja nazbyt skomplikowaną i generująca masę niejasności, niedomówień i niezręczności - dla wszystkich stron, i dla dziecka, i dla obu partnerek. Żeby coś nowego stworzyć- stare trzeba zamknąć - wyjaśnia psychoterapeutka.

Jak na taką sytuację mają reagować osoby z zewnątrz, nowi partnerzy? W ich oczach może pojawiać się przeświadczenie, że rozbijają rodzinę.

- Czym innym jest przyjaźnienie się, a czym innym wspólne mieszkanie. Jest wiele par tworzących patchworkowe rodziny w przyjaźni i dużym szacunku do siebie. Natomiast codzienne życie w układzie, w którym "udajemy" rodzinę, zwykle jest dla nowego partnera zbyt dużym obciążeniem, chyba że sam żyje podobnie, albo że taki układ jest mu na rękę, pozwala mu realizować siebie. Ale przeważnie większość ludzi wchodząc w związek, oczekuje pewnej wyłączności i stabilnej, jasnej sytuacji. Nikt nie chce się czuć, jak piąte koło u wozu a niestety taka sytuacja jest możliwa, kiedy nasz partner żyje na co dzień ze swoją rodziną. W związku miłosnym ważne jest uczucie wyjątkowości. A trudno tak się czuć i tworzyć rodzinę z kimś, kto funkcjonuje w takim układzie - podsumowała Katarzyna Kucewicz.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: monkeybusinessimages/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
Materiał promocyjny

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
Materiał promocyjny

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
Materiał promocyjny

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
Materiał promocyjny

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
Materiał promocyjny

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
Materiał promocyjny

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"