Gwiazdy

Jo Nesbø w jednej chwili stracił powieść, którą pisał przez półtora roku. Wyznał, co się stało

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Anna Senkara
Jo Nesbø i jego „Krwawy księżyc”
Jo Nesbø i jego „Krwawy księżyc”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jo Nesbø to jeden z najsłynniejszych pisarzy kryminałów naszych czasów. Na świecie sprzedano ponad 50 mln jego książek przetłumaczonych na 50 języków. W Polsce właśnie ukazała się najnowsza powieść pt. "Krwawy księżyc". Z tej okazji Anna Senkara z Dzień Dobry TVN spotkała się z

Jo Nesbø i jego książka "Krwawy księżyc"

Akcja "Krwawego księżyca" rozpoczyna się w Los Angeles. Czy bohater powieści Harry’ego Hole zamierza zostać gwiazdą Hollywood? Jo Nesbø wyjaśnił, jak rozpisał jego losy.

- On zamierza się tam zabić, taki jest plan. A potem coś się dzieje. Tym razem nie chodzi o osobiste pobudki Harry'ego. Chodzi tylko o pieniądze - powiedział autor.

Jego debiutancka powieść "Człowiek-nietoperz" została wydana w 1997 roku. Od tego momentu, przez 25 lat, wydał niespełna 30 książek. Czy kiedykolwiek Nesbø miał moment zwątpienia i chciał porzucić literacką karierę?

- Zawsze miałem pewność siebie jako pisarz. Ale kiedyś obudziłem się rano, żeby kontynuować pisanie powieści, nad którą pracowałem od przeszło roku. Wiedziałem, że to nie jest dobra powieść i nie wiedziałem, jak to naprawić. Wysłałem ją nowemu wydawnictwu. Mieliśmy spotkanie, a oni zareagowali na to jak na inne książki. Że wezmą, że podoba im się, że może mógłbym przyjrzeć się kilku rzeczom i poprawić to i owo. Powiedziałem": "Okej, rozumiem". Poszedłem do domu i nacisnąłem przycisk skasuj. I skasowałem całą powieść, półtora roku pracy - wyznał Jo.

Jo Nesbø - jaki jest prywatnie?

Nesbø w rozmowie z Anną Senkarą przyznał, że jest pewnym siebie pisarzem. Czy to samo uczucie towarzyszy mu też w innych sferach życia?

- Moi przyjaciele powiedzieliby pewnie, że jestem pewny siebie we wszystkim, co robię. Ale to nieprawda. Jestem fatalnym kierowcą, nie wiem czemu. W końcu pracowałem kiedyś jako taksówkarz. Kiedy jeździłem w długie trasy z moimi braćmi, to odwracali się do mnie i mówili "Jo, nie musisz prowadzić. My to zrobimy" - przyznał żartobliwie Nesbø.

Pisarz powiedział przed laty, że fascynuje go zło i "zły umysł". Jo stwierdził, że do tej pory nic się nie zmieniło.

- Pamiętam, że kiedy byłem dzieckiem, siedział obok mnie w klasie pewien chłopak. Torturował muchę złapaną na parapecie. Miał w ręce pęsetę i najpierw wyrwał jej jedno ze skrzydełek, żeby nie mogła uciec. A potem pierwszą i drugą nóżkę. Siedziałem obok i patrzyłem zarówno na niego, jak i na muchę, bo sam byłem ciekawy, czy mucha ucieknie, czy nadal będzie się ruszać, kiedy wyrwie się jej nóżki. Ale bardziej fascynował mnie ten chłopak, który tę muchę torturował - wspominał autor kryminałów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Anna Senkara

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości