wyciek danych

  wyciek danych

  Prywatna skrzynka mailowa szefa kancelarii premiera została zaatakowana przez hakerów. Taka informacja obiegła media kilka dni temu. Niedługo potem w sieci zaczęły pojawiać się liczne dokumenty, m.in. korespondencja Michała Dworczyka z premierem Mateuszem Morawieckim. Wszystko wskazuje na to, że za tym działaniem stoi Rosja. W Dzień Dobry TVN o skali problemu opowiedział ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

  Czym są i jak zabezpieczyć dane osobowe? Dane osobowe to informacje, które pomagają w identyfikacji osoby fizycznej. Mogą być wykorzystane przez osoby trzecie w sposób niezgodny z prawem, dlatego też warto zawczasu zadbać o ochronę naszych danych osobowych.

  Facebook to obecnie najpopularniejsza platforma społecznościowa na świecie. Korzystają z niej setki milionów ludzi na całym świecie. Dane 553 milionów użytkowników wyciekły właśnie do sieci. Szacuje się, że 2,6 miliona należy do Polaków. Doktor Maciej Kawecki przygotował karty, na których w prosty sposób wytłumaczy, jakie dane mogą być dla nas niebezpieczne, jeśli rzeczywiście wpadły w niepowołane ręce.

  Pod koniec maja tego roku zacznie obowiązywać nowe unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych. Jedną z istotniejszych zmian, które wprowadza będzie prawo do bycia zapomnianym. Jakie inne uprawnienia będą nam przysługiwały? Co będziemy mogli zrobić, kiedy dojdzie do wycieku naszych danych osobowych? Jakie kary finansowe zapłacą firmy, które naruszą swoje obowiązki w zakresie gromadzenia i wykorzystywania danych osobowych? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN eksperta w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony danych Annę Buczyńską-Borowy.

  Dane klientów czterech dużych banków wyciekły do darknetu i zostały wystawione na sprzedaż. Czy możemy się chronić przed tego typu kradzieżami? Co nam grozi, kiedy nasze dane zostaną skradzione? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN eksperta ds. bezpieczeństwa w sieci Mariusza Sokołowskiego.

  W sierpniu tego roku Ministerstwo Cyfryzacji zawiadomiło organy ścigania o nieprawidłowościach przy pobieraniu przez kancelarie komornicze danych obywateli z bazy PESEL. Na szczęście poufne dane nie trafiły do nieuprawnionych osób. A co, gdyby było inaczej? Jak uchronić się przed wykorzystaniem naszych danych? Jakie informacje zawiera PESEL? Jak można sprawdzić, czy nasze dane zostały komuś udostępnione? Co zrobić, kiedy okaże się, że ktoś bezprawnie wykorzystał nasz PESEL? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 BiS Pawła Blajera.