Ślązacy mają swój Oktoberfest
Państwo Hermanowiczowie mówią o sobie, że są Ślązakami - ani Polakami, ani Niemcami. Elżbieta Hermanowicz jest stąd, a jej mąż Andrzej przed laty przyjechał z Warmii. Na początku jednak wcale nie było mu łatwo.
- Oni się śmiali. Ja też, bo połowę nie rozumiałem - przyznał Ślązak z nadania. - Po śląsku żeśmy w domu gadali. Gołdali, jak to się po naszemu gołdomie. Także moja mama nawet nie umiała dobrze po polsku - dodała jego żona.
Małżeństwo, jak tysiące Ślązaków, w latach 70. i 80. mogło wyjechać z Polski do Niemiec. Nie zdecydowało się, bo dla nich tu jest ich ojczyzna. Dziś - jak wielu innych mieszkańców - świętują śląski Oktoberfest.
Oktoberfest - to już śląska tradycja
Przygotowania do Oktoberfestu w Dobrzeniu Wielkim trwają kilka tygodni. Jeszcze 30 lat temu trudno było sobie wyobrazić tutaj taką imprezę, a obecnie uczestnictwo w niej to niemal obowiązek Ślązaków.
- Przy pierwszej organizacji imprezy takim naszym marzeniem było, że jeżeli przyjdzie jakieś 300-400 osób, to i tak jest sukces, i warto to robić, a już wtedy około tysiąca osób się przewinęło - opowiadała Alicja Kokot, organizatorka śląskiego Oktoberfestu. - W tym momencie tu są naprawdę wszyscy. I to nie ma znaczenia, czy jest z Niemiec, czy jest Polakiem niemieckiego pochodzenia, czy jest Ślązakiem, czy Polakiem - podkreśliła.
Zdaniem Elżbiety Hermanowicz śląski Okroberfest staje się coraz słynniejszy. - Najważniejsze, że to jest międzypokoleniowe, czyli dziadkowie, dzieci, wszyscy całymi rodzinami się bawimy. Chyba drugiej takiej imprezy nie ma, żebym mogła z teściem i teściową się tak pobawić - oceniła Agnieszka Hermanowicz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wyjątkowość polskich dialektów. Dlaczego śląski i góralski zaczynają się odradzać?
- Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
- Szlakiem turystycznym województwa śląskiego. Co warto zobaczyć?
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN