Materiał promocyjny

Szlakiem turystycznym województwa śląskiego. Co warto zobaczyć?

Szlakiem turystycznym województwa śląskiego. Co warto zobaczyć?
Szlakiem atrakcji turystycznych województwa śląskiego
Źródło: Dzień Dobry TVN
Województwo śląskie, położone w południowej Polsce, jest jednym z najbardziej zróżnicowanych i najszybciej rozwijających się regionów kraju. Zachwyca nie tylko miłośników górskich wędrówek i pasjonatów sportów zimowych. Znane jest również z bogatej historii górniczej i przemysłowej. To niezaprzeczalnie miejsce warte odwiedzenia.

Szlakiem atrakcji turystycznych

Szczyrk słynie z niezwykłych możliwości rekreacyjnych, które oferuje niezależnie od pory roku. Latem to idealne miejsce dla pasjonatów górskich wędrówek oraz fanów jazdy grawitacyjnej na rowerach, natomiast zimą Szczyrk przemienia się w prawdziwy raj dla miłośników białego szaleństwa.

W tym największym kompleksie narciarskim w Polsce czeka nas aż 40km tras, które idealnie sprawdzą się zarówno dla dużych jak i małych. - Sercem ośrodka narciarskiego jest Hala Skrzyczeńska położona na wysokości 1000 m n.p.m., a zdobycie jej wcale nie jest trudne. Dzisiaj można to zrobić korzystając z 10-osobowej kolei gondolowej. W ośrodku możemy skorzystać z nowoczesnej infrastruktury, z 6-osobowych podgrzewanych kanap, a także ze wspólnego skipassu - powiedział Jacek Kufel, Szczyrk Mountain Resort.

- Jazda w Szczyrku to może być prawdziwa przyjemność - dodał.

W Szczyrku znajduje się także najdłuższa kolej linowa, z malowniczym przejazdem na Zbójnicką Kopę.

Bogactwo kultury, techniki i tradycji

Województwo śląskie to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu, ponieważ znajdziemy tam Szlak Zabytków Techniki, który składa się z ponad 40 obiektów w blisko 30 miejscowościach. Możemy upiec chleb, przejechać się lokomotywą, przepłynąć łodzią pod miastem, czy też wydobyć węgiel lub znaleźć srebro. Odwiedzając Kopalnię Guido i Sztolnię Królowa Luiza w Zabrzu każdy turysta od razu poczuje magię tego miejsca.

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to prawdziwa podróż w czasie. - Udając się w nią, można prześledzić ewolucję górniczych technik, od najdawniejszych czasów, kiedy górnicy wykorzystywali „pyrlik i żelosko” aż po moment, kiedy na kopalniach pojawiły się maszyny i urządzenia - przyznała Justyna Dropik, przewodniczka Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Kolejną atrakcją Sztolni Królowa Luiza jest podziemny spływ łodzią. - Dowiadujemy się, z jakimi trudnościami mierzyli się XIX-wieczni górnicy oraz jakie siły natury wykorzystywali do tego, żeby ułatwić sobie pracę - wyjaśniła przewodniczka. W podziemiach Sztolni Królowa Luiza można również spotkać "śląskie straszki", czyli sprawiedliwego ducha podziemi. - To tutaj niepodzielne rządy sprawuje Skarbnik, czyli duch opiekuńczy kopalni, który roztacza opiekę nad górnikami - dodała.

Do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu należy także Kopalnia Guido. - Można tam wziąć udział w górniczej szychcie i wykonywać drobne prace górnicze pod wodzą sztygara - wyjaśniła Justyna Dropik. W niemal całym województwie śląskim znajduje się Szlak Zabytków Techniki. To jedyny taki szlak industrialny w Polsce, który każdego roku obchodzi swoje święto - INDUSTRIADA. Kolejna edycja tego wyjątkowego wydarzenia odbędzie się już 1 czerwca 2024 roku.

Bielsko-Biała - wyjątkowe miasto województwa śląskiego

Województwo śląskie ma również swoje piękne i ciekawe miasta. Bielsko-Biała góry ma na wyciągnięcie ręki. Zaledwie w 10 minut koleją gondolową turyści mogą dotrzeć na szczyt Szyndzielnia, gdzie znajduje się jedno z najstarszych schronisk w Beskidzie Śląskim. Górskie szlaki stanowią także idealne warunki dla fanów jazdy na rowerach Enduro, dla których pokonywanie przeszkód to sama przyjemność.

Warto również odwiedzić samo miasto. - Bielsko-Biała słynie ze swojej wielokulturowości, z różnorodności i z pięknej architektury, która nawiązuje do kultury wiedeńskiej - powiedziała Aleksandra Tarnawa, Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.

Miasto ma niewątpliwie artystyczną duszę. Jest miejscem dla sztuk wizualnych oraz licznych warsztatów. - Ta oferta kulturalna to chociażby szlak bielskich murali (...). Jesteśmy miastem kandydującym do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 - dodała Aleksandra.

Co jeszcze oferuje Bielsko-Biała? Zobacz cały materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości