Co wziąć na wybory prezydenckie? Czy potrzebny jest własny długopis?

Paszport polski wyjmowany z torebki
Co wziąć na wybory prezydenckie? Czy potrzebny jest własny długopis?
Źródło: Kinga Krzeminska/Getty Images
18 maja, dzisiaj, odbywają się wybory prezydenckie. Tego dnia można oddać swój głos między 7 a 21 w lokalu wyborczym. Co trzeba ze sobą mieć? Czy może być to aplikacja mObywatel? Czy potrzebny będzie własny długopis?
Kluczowe fakty:
  • Do oddania głosu niezbędne jest posiadanie dokumentu ze zdjęciem, którym potwierdzimy swoją tożsamość.
  • W niektórych przypadkach konieczne jest posiadanie odpowiednich zaświadczeń, jak prawo do głosowania poza miejscem zamieszkania.
  • Aby potwierdzić tożsamość, można wykorzystać aplikację mObywatel, ale trzeba spełnić też odpowiednie warunki.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Paweł Mrozek, Wiktoria Nowak, Szymon Majewski
Jaka jest frekwencja wyborcza młodych Polaków?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co trzeba wziąć ze sobą na wybory prezydenckie?

Zgodnie z informacjami od Państwowej Komisji Wyborczej, przed dokonaniem wyboru w Polsce, wyborca musi przedstawić komisji w lokalu wyborczym dokument tożsamości ze zdjęciem. Można to zrobić za pomocą paszportu, prawa jazdy lub dowodu osobistego. Nawet jeśli dokument jest nieważny, nadal może służyć jako środek identyfikacji wyborcy, pod warunkiem, że zawiera zdjęcie.

- W Polsce możliwe jest głosowanie na podstawie dokumentu ze zdjęciem, umożliwiającego identyfikację wyborcy, nawet jeśli jest to nieważny dokument - czytamy na stronie wybory.gov.pl.

Zatem potrzebny będzie nam dokument tożsamości. Co w przypadku głosowania poza miejscem zamieszkania? Jeśli odebraliśmy zaświadczenie o prawie do głosowania, również będzie trzeba je przedstawić przed oddaniem głosu.

Czy mObywatel wystarczy na wyborach prezydenckich?

Można również użyć mDowodu w aplikacji mObywatel jako pełnoprawnego dowodu tożsamości w lokalu wyborczym. Ważne jest jednak, aby korzystać z najnowszej wersji aplikacji. Celem jest prawidłowa weryfikacja tożsamości.

- W związku z pojawiającymi się przypadkami podrabiania aplikacji mObywatel (wykorzystywanymi głównie do wykazania pełnoletności przy zakupie alkoholu) Centralny Ośrodek Informatyki zaproponował Krajowemu Biuru Wyborczemu skorzystanie w nadchodzących wyborach z weryfikacji kryptograficznej (za pomocą kodu QR) - informuje Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie.

Krajowe Biuro Wyborcze zdecydowało się na skanowanie kodu QR jako główną metodę weryfikacji tożsamości wyborców okazujących mDowód. Wyborca będzie musiał zeskanować za pomocą aplikacji specjalny kod, wtedy na ekranie telefonu wyświetlą się dane.

- Będzie to możliwe wyłącznie w dniu głosowania i tylko jeśli obywatel będzie posługiwać się najnowszą wersją aplikacji mObywatel. Informacja która pojawi się na ekranie wyborcy będzie zawierała charakterystyczne elementy znane członkom komisji wyborczej - wyjaśnia resort cyfryzacji.

Czy trzeba wziąć własny długopis?

Własny długopis można wziąć, ale nie będzie on niezbędny. W lokalach wyborczych przygotowano długopisy, którymi można wypełnić kartę do głosowania. Nikt nie zakaże nam jednak użycia własnego długopisu.

Zobacz także:

Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
podziel się:

Pozostałe wiadomości