Materiał promocyjny

10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu

O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu
O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu
Źródło: Digital Vision
Któż z nas nie potrzebuje od czasu do czasu choć na chwilę oderwać się od codziennej rutyny i wyruszyć w podróż? Odkrywanie nowych miejsc, podziwianie architektury, doświadczanie lokalnej kultury i smakowanie świata choćby w najdalszych jego zakątkach to przyjemność, która dla wielu nie ma sobie równych. Jak zaplanować wyjazd, by móc czerpać z niego jak najwięcej?

Podróżnicze porady: 10 kroków do udanego wyjazdu

Kiedy mowa o podróży, wielu z nas ma ten sam obrazek przed oczami: spakowana walizka, lotnisko i ekscytacja na myśl o wszystkich miejscach i wydarzeniach, które czekają na nas już po wyjściu z samolotu. Do wyjazdu warto się dobrze przygotować. Oto 10 kroków, których wykonanie sprawi, że wycieczkę wspominać będziemy z przyjemnością.

  • 1. Planuj mądrze – zanim w ogóle wyruszysz na lotnisko, musisz zaplanować całą podróż. Wiesz, jak to zrobić, żeby nie uszczuplić nadto swojego konta? Warto podejść elastycznie do terminu podróży, bo może się okazać, że loty w określone dni tygodnia są droższe. Rozważenie rozpoczęcia podróży w środę lub czwartek może przynieść oszczędności. Co więcej, możesz skorzystać z wyszukiwarek połączeń, ale zawsze warto sprawdzić też ofertę bezpośrednio u przewoźnika.
    • 2. Zarezerwuj nocleg i sprawdź komunikację na miejscu – hotele, szczególnie te należące do znanych sieci, to z jednej strony gwarancja określonego standardu, z drugiej - wysoki koszt. W wielu miejscach na świecie działają serwisy oferujące noclegi w apartamentach, a miejsce do spania czy odpoczynku możesz też znaleźć na grupach i forach podróżniczych. Co zaskakujące, często takie miejsca z poleceń mogą mieć wyższy standard niż hotel z porównywalnym kosztem noclegu. W trakcie rezerwacji noclegu sprawdź, do kiedy musisz za niego zapłacić oraz czy w razie zmiany planów możesz bezkosztowo zrezygnować z oferty. Pamiętaj, że często najtańsze oferty są bezzwrotne. Przed podróżą sprawdź też, jak dostać się z lotniska czy dworca do hotelu, żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów. Zdarza się, że hotele mają w cenie transfer - być może tak będzie w Twoim przypadku.
      • 3. Pieniądze zawsze pod ręką – możliwość wygodnego płacenia to jeden z podstawowych elementów udanej podróży. Przydaje się już na etapie planowania, gdy musimy zapłacić online za rezerwację hotelu czy za transport. Później – na miejscu – również musisz mieć pewność, że będziesz w stanie skorzystać ze swoich pieniędzy. Przewożenie sporej ilości gotówki może nie być najlepszym pomysłem, bo zgubienie jej czy kradzież mogą naprawdę popsuć urlop. Zamiast przed wyjazdem biegać po kantorach i szukać korzystnych kursów, zabierz ze sobą kartę płatniczą umożliwiającą płacenie w obcych walutach. Dobrym wyborem jest Visa Świat Intensive od mBanku, dzięki której można płacić w aż 180 walutach bez prowizji za przewalutowanie. Nie musisz zakładać kont walutowych ani dbać o to, żeby na każdym z nich znalazła się odpowiednia kwota. Nawet jeśli gotówka będzie jedynym sposobem na zapłacenie w danym miejscu, to dzięki Visa Świat Intensive mamy możliwość dokonywania wypłat z bankomatów niemal na całym świecie, a bank nie pobierze za nie prowizji. Warto dodać, że obecnie posiadacze mKonta Intensive mogą mieć ją za darmo przez 12 miesięcy. Wyjątkowa oferta obowiązuje do 3 kwietnia 2024 roku.
        • 4. Przezorny zawsze ubezpieczony - turystyczna polisa ubezpieczeniowa może wpłynąć na nasz spokój w trakcie wyjazdu. Daje nam poczucie zabezpieczenia na wypadek wielu nieprzyjemnych zdarzeń. Wbrew pozorom zagrożenia czyhają nie tylko na amatorów sportów wyczynowych. Gorączka, skręcona noga czy kradzież mogą przydarzyć się dosłownie każdemu, niezależnie od tego, czy wybiera się do puszczy, czy do serca wielkiego miasta. Warto wykupić ubezpieczenie jeszcze przed wyjazdem z kraju: sprawdź sumę ubezpieczenia (powinna być na tyle wysoka, żeby pokryć ewentualne wydatki), jego zakres (często możesz dołożyć ubezpieczenie zgubionego bagażu, czy opóźnionego lotu) i wszelkie możliwe wyłączenia. Korzystną ofertę polisy można znaleźć także dzięki bankowi – taką możliwość daje chociażby mBank.  
          • 5. Zadbaj o dokumenty - przed wyjazdem sprawdź, jakich dokumentów będziesz potrzebować, wjeżdżając do wybranego kraju. Jeśli jest to paszport - upewnij się, czy jest ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu. Jeśli - tak jak Marcin Prokop - wybierasz się do Stanów Zjednoczonych, będziesz potrzebować wizy lub ESTY. O tę drugą możesz aplikować przez Internet, a jej wydanie kosztuje zaledwie 21 dolarów (dane na dzień 10 marca 2024 r. Szczegóły: www.usa.gov)
            • Sprawdź też strony internetowe, np. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na których można znaleźć wiele cennych i przydatnych informacji na temat kraju, który chcesz odwiedzić. Są tam wskazówki dotyczące m.in. przygotowania do wyjazdu, niezbędnych dokumentów oraz wizy, aktualne ostrzeżenia i komunikaty, adresy ambasad, konsulatów czy też instrukcje postępowania w niespodziewanych okolicznościach.
              • 6. Łączność ze światem – w dobie Internetu i wszechobecnych smartfonów trudno wyobrazić sobie wyjazd, podczas którego będziesz odcięty od świata wirtualnego. Jak to jednak pogodzić z tym że roaming danych, szczególnie w tych odleglejszych zakątkach, potrafi naprawdę zrujnować budżet? Nic prostszego. Jeszcze przed wyjazdem pobierz na telefon aplikację, która umożliwi Ci zakup wirtualnej karty SIM, jeżeli ta technologia jest dostępna w kraju, do którego jedziesz. Jeżeli to możliwe, proces ten powinien sprowadzić się do kilku kroków, w tym wyboru oferty i instalacji karty. Jeżeli Twój telefon nie obsługuje tego rozwiązania lub w kraju, do którego jedziesz, nie ma dostępnego wirtualnej karty SIM – na miejscu udaj się do przedstawiciela dowolnej sieci (często są oni dostępni już na lotnisku) i zakup kartę z pakietem danych. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do sieci, a twój budżet na tym nie ucierpi.
                • Jeżeli jednak chcesz odpocząć od świata wirtualnego, pobierz na telefon mapy, które działają w trybie offline. Nie zapomnij też o powerbanku i przejściówkach do kontaktów, bo nawet najlepszy pakiet i najdokładniejsza nawigacja nie zadziałają, kiedy telefon jest rozładowany.
                  • 7. Stwórz plan podróży - przejrzyj fora internetowe i blogi, obejrzyj też programy podróżnicze – tam z pewnością znajdziesz mnóstwo porad od ludzi, którzy przed tobą odwiedzili wybraną destynację. Co zobaczyć, gdzie zjeść, na co uważać – to wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą. W takich miejscach znajdziesz często wskazówki, których próżno szukać w klasycznych przewodnikach. Podróżnicy między sobą dzielą się urokliwymi zakątkami czy informacjami, do których autorzy poradników nie dotarli.
                    • 8. Poluj na promocje - o wielu z nich możesz dowiedzieć się od wspomnianych internetowych twórców, ale warto sprawdzić także na stronach www muzeów, kiedy obowiązują tańsze wejściówki (często wstęp w wybranych godzinach lub dniach jest darmowy). W wybranych okresach w wielu miastach na świecie organizowane są też tygodnie muzeów czy teatrów – wtedy bilety są znacząco tańsze.
                      • 9. Zbierz wspomnienia – pamiątki to jedno, ale w dzisiejszych czasach to zdjęcia i nagrania są najważniejszym nośnikiem wspomnień z wyjazdu. Możesz spróbować stworzyć dziennik podróży, w którym - obok wklejonych zdjęć - znajdą się też Twoje zapiski. Kiedy po czasie do nich wrócisz, z łatwością przywołasz określone sytuacje, miejsca, ludzi – taka kapsuła wspomnień to bezcenna pamiątka. Od razu uspokajam – nie musisz tego robić tradycyjną metodą. W sieci dostępnych jest wiele aplikacji, które ułatwią Ci tworzenie takiego dziennika wirtualnie. Sprawdź je przed wyjazdem i przetestuj ten sposób utrwalania przeżyć.
                        • 10. Naucz się zwrotów grzecznościowych w lokalnym języku. Kiedy zwrócisz się do mieszkańców danego terenu w ich ojczystym języku, okażesz im szacunek. Nawet jeśli później płynnie przejdziesz na angielski, pozytywne pierwsze wrażenie zostanie zachowane.

                          Podróżuj jak Marcin Prokop

                          Jak już wspomnieliśmy, programy podróżnicze to jeden ze sposobów na szukanie inspiracji na wyjazd. Wielu z nas chętnie podąża trasami wyznaczonymi przez znanych i lubianych, co więcej, możemy tam znaleźć nie tylko rady dotyczące ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, ale także podejrzeć sposoby naszych ulubieńców na radzenie sobie z trudami podróży.

                          Jeśli planujesz wyprawę za ocean, to warto zainspirować się wyprawą Marcina Prokopa, który ponownie odwiedził Stany Zjednoczone. W  czwartym sezonie programu "Niezwykłe Stany Prokopa" w swoim niepowtarzalnym stylu zaprezentuje m.in. dzielnicę Skid Row w Los Angeles, pustynię w Utah czy kopalnię złota w Colorado. Każdy odcinek to nowe, intrygujące historie i wyprawy do przeróżnych zakamarków Ameryki.

                          Wyprawa z takim przewodnikiem jak Marcin Prokop to niezapomniana przygoda, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i zabawnych momentów. Odcinki "Niezwykłych Stanów Prokopa" od 3 marca w każdą niedzielę o 11:40 na antenie TVN. 

                          Promocja „Zimowe szaleństwo z Visą Świat Intensive” obowiązuje od 15.12.2023 r. do 3.04.2024 r. i jest skierowana do klientów banku, którzy są posiadaczami lub współposiadaczami mKonta Intensive i nie są posiadaczami karty Visa Świat Intensive, nie posiadali aktywnej karty Visa Świat Intensive w ciągu 12 miesięcy wstecz. Aby wziąć udział w promocji należy w okresie trwania promocji złożyć wniosek o Kartę i zaznaczyć na wniosku oświadczenie o przystąpieniu do Promocji. Uczestnicy Promocji, którzy spełnią ww. uzyskają zwolnienie przez okres 12 miesięcy z miesięcznej opłaty za kartę Visa Świat Intensive. Okres zwolnienia z miesięcznej opłaty za Kartę liczymy od momentu przystąpienia do Promocji przez 12 pełnych miesięcy kalendarzowych. To oznacza, że gdy przystąpisz do Promocji w dniu 4.07.2023 roku, to okres 12 miesięcy liczymy od dnia 1.08.2023 roku i brak opłaty będzie obowiązywał do dnia 31.07.2024 roku. Po zakończeniu promocji, naliczymy opłaty za korzystanie z Karty zgodnie z „Taryfą prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A.” obowiązującą w Banku. Jeśli zmienisz typ rachunku z mKonta Intensive na inny rachunek z oferty banku w czasie trwania promocji, z dniem zmiany mKonta Intensive na inny rachunek, promocja przestanie Cię obowiązywać. Szczegółowe warunki Promocji określone są w Regulaminie Promocji „Zimowe szaleństwo z Visą Świat Intensive” dostępnym pod adresem https://www.mbank.pl/pdf/promocje/konto/zimowe-szalenstwo-z-visa-swiat-intensive.pdf oraz w placówkach mBanku. Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, objętych tym materiałem, znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek.

                          Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

                          Materiał promocyjny
                          podziel się:

                          Pozostałe wiadomości