Psychologia

Rozwodzisz się? Sprawdź, czy z tego powodu twoje dziecko nie ma syndromu Gardnera

Psychologia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Edziecko.pl
Kłótnia rodziców

Wciąganie dziecka w konflikty rozwodowe może spowodować u niego zespół Gardnera. Objawia się on m.in. wrogością wobec drugoplanowego rodzica, a także często manipulacją ze strony pierwszoplanowego. Jakie mogą być skutki takich działań wobec pociechy?

Czym jest syndrom Gardnera?

Syndrom Gardnera jest zespołem wyobcowania rodzicielskiego. Nazwa pochodzi od nazwiska twórcy, naukowca Richarda Gardnera. Specjalista zajmował się psychiatrią sądową i to właśnie on przedstawił to pojęcie światu w 1985 roku. Obserwacje zebrane w pracy umożliwiły mu dostrzeżenie pewnych powtarzających się schematów.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Naukowiec twierdził, że dzieci często składają niezgodne z prawdą, działające na niekorzyść zeznania, które oczerniają drugoplanowego rodzica. Szczególnie dzieje się tak w sytuacjach związanych z rozwodem rodziców czy walką o opiekę nad pociechą.

Zespół alienacji rodzicielskiej

Emocjonalna równowaga dziecka może zostać nadszarpnięta w momencie, gdy jeden z rodziców manipuluje opinią nieletniego na niekorzyść drugiego opiekuna. Takie działanie może doprowadzić do rozdarcia pomiędzy miłością a nienawiścią do rodzica. Wyróżniamy trzy stopnie nasilenia zespołu alienacji rodzicielskiej.

Łagodny charakteryzuje się utrzymywaniem kontaktu zarówno z pierwszo-, jak i drugoplanowym rodzicem. W stopniu umiarkowanym dziecko przejawia niechęć wobec opiekuna, a w zaawansowanym nienawiść, a nawet agresję. Jakie są częste objawy syndromu Gardnera?

To m.in. nieprzerwana krytyka wobec jednego z rodziców, a także uczucie przyporządkowania do jednego z opiekunów czy trzymanie jego "strony" w sporach i odruchowe wspieranie go. Jaki to może mieć wpływ na dorosłe życie? Mogą pojawić się problemy z poczuciem własnej wartości lub nawet zbudowaniem relacji partnerskich.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Goodboy Picture Company/Getty Images

Pozostałe wiadomości