Dlaczego gubimy rzeczy?
Zgubienie ważnej rzeczy może przydarzyć się każdemu. Niektórzy doświadczają tego częściej, a inni rzadziej. Jak tłumaczył w studiu Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki, 75 proc. osób ma w sobie "gen zapominania". Do takich wniosków doszli niemieccy badacze. - Ten gen sprawia, że nasza pamięć i uwaga działa inaczej - powiedział.
Co oprócz genów, może wpłynąć na fakt, że często gubimy przedmioty? Bałagan, choroby lub przebodźcowanie. Niezależnie od przyczyny, warto poznać sposoby, dzięki którym uda nam się tej straty uniknąć.
- Każda rzecz powinna mieć swój domek. Wielu z nas tak się zabezpiecza przed gubieniem. Czarne przedmioty możemy okleić jasną taśmą. Można też zainwestować w lokalizatory - radził reporter.
Co czujemy, gdy coś zgubimy?
Marcin Sawicki wyjaśnił również, dlaczego czujemy się nieprzyjemnie, gdy coś zgubimy. - Nasz mózg przechodzi wtedy w tryb awaryjny, to jest trochę ewolucyjne przystosowanie, że musimy coś znaleźć. Mózg uruchamia wszystkie obszary, nawet te, które nie służą do rozpoznawania zgubionego przedmiotu i każe im się skupić na pracy - tłumaczył.
Co zdarza nam się gubić? W warszawskim biurze rzeczy znalezionych znajduje się wiele telefonów, laptopów. - Z najdziwniejszych przedmiotów mówili mi, że była zgubiona sztuczna noga [...] - dodał.
Zobacz całą rozmowę w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zgubiłeś bądź skradziono ci telefon? Wiemy, co zrobić w tej trudnej sytuacji
- 93-latka wyszła z domu, bo wystraszyła się hałasu. Po drodze zgubiła coś wartościowego
- Zgubił portfel na ulicy. Niektórych złapaliśmy na nieuczciwości. Jak się tłumaczyli?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN