W pośpiechu pasażerom zdarza się zostawić tam cenne przedmioty.
Jak sobie poradzić z tym problemem?
Dzielnia Saska Kępa jest dość nietypowym miejscem, bo daje drugiego życie… rzeczom. Zamiast wyrzucać nadmiar niepotrzebnego jedzenia czy przedmiotów, podzielmy się nimi. Tym samym nie tylko uszczęśliwimy nowego właściciela, ale także ograniczmy ilość odpadów. O inicjatywie opowiedziały nam więcej Magdalena Piotrowska i Zofia Chlebowska z Dzielni Saska Kępa oraz Marcelina Zjawińska prezeska fundacji Splot Społeczny.
Szuflada pod piekarnikiem, dziura w rączce od patelni, plastikowy gadżet na środku pizzy – te przedmioty widzisz niemal codziennie, ale mało kto zdaje sobie sprawę, jaki jest ich konkretny cel. Często traktujemy je jako element czysto dekoracyjny albo wykorzystujemy do zupełnie czegoś innego. Oto ich prawdziwe przeznaczenie.
Naukowczynie Aleksandra Olsson i Aleksandra Rutkowska od lat badają, jak wpływają na nas związki chemiczne zawarte w przedmiotach codziennego użytku oraz poszukują rozwiązań na ograniczenie szkodliwych substancji w naszym otoczeniu. W Dzień Dobry TVN zdradziły kilka sposobów.
"Kochanie, widziałaś kluczyki do samochodu? A mój portfel?" – te pytania zazwyczaj słyszą kobiety od swoich partnerów. Ale czy rzeczywiście panowie ciągle czegoś szukają, a panie mają wszystko poukładane? Czy to tylko kolejny stereotyp? O to zapytaliśmy naszych gości: artystkę kabaretową Ewę Błachnio, dziennikarkę Agę Kozak oraz aktora Rafała Rutkowskiego. Patent na znikające skarpetki zdradziła nam natomiast Agnieszka Witkowska prowadząca cykl "Sama to ogarniesz".
"Wszystko zaczęło się na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy nawet biedacy w Amsterdamie czy Londynie nagle zaczęli kupować filiżanki, bo zakładali, że warunkiem koniecznym, do prowadzenia cywilizowanego życia, jest posiadanie porcelanowej zastawy" O konsumpcjonizmie i potrzebie posiadania rzeczy, z prof. Frankiem Trentmannem, rozmawiała Urszula Chincz. A Wy, chodzicie we wszystkich ubraniach, które posiadacie?
Przeciętne polskie gospodarstwo domowe posiada pięćdziesiąt nieużywanych rzeczy, z czego pięć to elektronika. W każdym domu znajdują się statystycznie dwa nieużywane telefony komórkowe. W trzech na pięć gospodarstw można znaleźć komputer, z którego nikt nie korzysta lub aparat cyfrowy. Co jeszcze chomikujemy w domu? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.