Nie wyrzucaj, podziel się. W Dzielni Saska Kępa można znaleźć prawdziwe perełki

525A3138
Nie wyrzucaj! Podziel się
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzielnia Saska Kępa jest dość nietypowym miejscem, bo daje drugiego życie… rzeczom. Zamiast wyrzucać nadmiar niepotrzebnego jedzenia czy przedmiotów, podzielmy się nimi. Tym samym nie tylko uszczęśliwimy nowego właściciela, ale także ograniczmy ilość odpadów. O inicjatywie opowiedziały nam więcej Magdalena Piotrowska i Zofia Chlebowska z Dzielni Saska Kępa oraz Marcelina Zjawińska prezeska fundacji Splot Społeczny.

Dzielnia - jaka jest jej idea?

Dzielnia Saska Kępa powstała przy ulicy Berezyńskiej 27, na Pradze-Południe. To pierwsze z ogólnodostępnych warszawskich miejsc, które mają powstać w ramach szerszego projektu „Podaj Dalej”, zainicjowanego przez aktywistkę ekologiczną i blogerkę Aretę Szpurę. Jego założeniem jest stworzenie w stolicy sieci placówek promujących filozofię zero waste i ekonomię współdzielenia.  Projekt współfinansowany jest przez m.st. Warszawa.

Dzielnią zarządza wyłoniona w konkursie Fundacja Splot Społeczny (Marcelina Zjawińska), która specjalizuje się w rozwiązaniach spółdzielczych, m.in. w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego.

- Jesteśmy skupione na kreowaniu postaw, jest to projekt edukacyjny, który pokazuje, jak możemy inaczej gospodarować naszymi zasobami. Jest po przedłużenie inicjatywy jadłodzielni. Można podzielić się wszystkimi rzeczami oprócz wielkimi gabarytami, na które nie mamy miejsca - powiedziała Marcelina Zajawińska.

Jak korzystać z dzielni?

Dzielnia nie jest zwykłym miejscem wymiany ubrań. Za rzeczami tymi kryje się również propagowanie świadomości idei zero waste. Jeśli macie więc namiar ubrań czy tekstyliów domowych, możecie je oddać. Co można przynosić?

- Do dzielni przynosimy rzeczy niezniszczone i czyste takie, które moglibyśmy dać przyjaciółce albo siostrze. Trochę jak prezent- powiedziała Zosia.

Jak działa proces korzystania z przedmiotów? - My się skupiamy głównie na edukacji i te limity nie są narzucone. Przestrzeń jest na tyle mała, ze my mamy stały kontakt z naszymi odbiorami. Kiedy widzimy, ze ktoś bierze bardzo dużo, możemy się zapytać, czy ta osoba faktycznie tego potrzebuje - powiedziała Magdalena.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości