Średnia długość życia w Polsce. Jest gorzej niż w UE
Badanie przeprowadzone przez GUS mówią same za siebie. W Polsce, tak jak i w innych krajach, umieralność mężczyzn jest znacznie wyższa niż kobiet. Na tle Europy wypadamy jednak znacznie gorzej.
Według danych w 2023 roku życie mężczyzn Polska wynosiło przeciętnie 73,4. Wyniki te uplasowały nas na 28 miejscu spośród 34 krajów europejskich, uwzględnionych w analizie. Wyprzedziliśmy zaledwie: kraje bałkańskie (Bułgarię, Serbię), kraje karpackie (Węgry, Rumunię) oraz kraje bałtyckie (Łotwę i Litwę). Średni wiek kobiet wyniósł zaś 81,1 lat, co uplasowało nas na 24 miejscu w zestawieniu europejskim.
Czy mamy się z czego cieszyć? W porównaniu z poprzednimi latami jest lepiej. Od 2022 roku, trwanie życia wydłużyło się o 1,3 roku u mężczyzn i 0,9 roku u kobiet. Biorąc pod uwagę rok 1990, trwanie życia było wyższe o odpowiednio 8,5 i 6,8 roku.
Eksperci sprawdzili także żywotność mieszkańców miast i wsi. W 2023 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn zamieszkujących miasta wynosiło 75,0 lat i było o 0,8 roku dłuższe niż dla mężczyzn na wsi.
Kobiety zamieszkujące w miastach dożywają zaś 81,9 lat, a ich życie jest 0,1 roku krótsze niż dla kobiet na wsi.
Gdzie żyje się najlepiej, gdzie najgorzej?
W analizie GUSu przestawiono także kraje, w których żywotność jest największa. Jak się okazuje, panowie najdłużej, bo aż 83 lata dożywają w Lichtensteinie. Zaraz za nimi znajdują się Szwajcarzy (81,8 lata) oraz Szwedzi (81,7 lata). W przypadku kobiet najdłuższe trwanie życia odnotowano w Hiszpanii (85,9 roku) oraz Szwajcarii (85,5 roku).
Najgorsze wyniki w zestawieniu zajęły Łotwa, gdzie mężczyźni dożywają średnio 69,4 lat oraz Bułgaria, gdzie średnia życia panów wynosi 70,6 lat. Kobiety najkrócej żyją w Bułgarii 77,9 lat i w Serbii 77,9 lat. Jak czytamy, główną przyczyną szybkich zgonów wśród społeczeństwa są choroby nowotworowe oraz choroby układu krążenia.
"Wyższa umieralność wśród mężczyzn w Polsce w porównaniu do kobiet występuje w niemal wszystkich grupach wiekowych" – piszą autorzy raportu pt. "Trwanie życia w 2023 r.". Główną przyczyną zgonów są choroby układu krążenia i nowotwory.
Wszystkie wyniki znajdziesz tutaj.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie zaciągali kredytów, a okazało się, że je mają. "Kwota zobowiązań to 1,8 mln zł"
- Nie dowiedziała się, czy ma raka, bo CBA wpadło do gabinetu. "Źle się czuła, krwawiła"
- Jak krok po kroku zastrzec numer PESEL? To szczególnie ważne dla seniorów
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: bankier.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Hinterhaus Productions/GettyImages