Długość życia Polaków systematycznie spada. To odbije się na naszych emeryturach

para starszych ludzi siedzi na ławce
Polacy żyją coraz krócej
Źródło: John Slater/Getty Images
Główny Urząd Statystyczny opublikował szacowaną oczekiwaną długość życia Polaków. Z danych wynika, że żyjemy coraz krócej. Te ponure statystyki pociągają za sobą poważne konsekwencje i odbiją się przede wszystkim na wysokości emerytur.

Jak długo żyją Polacy?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2021 rok wynika, że średnie dalsze trwanie życia osób w wieku 60 lat to 238,9 miesiąca (blisko 20 lat), a w przypadku 65-latków - 196,2 miesiąca, czyli ponad 16 lat. W porównaniu z 2020 rokiem wskaźnik ten zmniejszył odpowiednio o 8,8 i 8,1 miesięcy.

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Matki kontra ZUS
Matki kontra ZUS
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?

Choć statystyki nie są najlepsze, to osoby, które przejdą na emeryturę w najbliższych 12 miesiącach jeszcze na tym zyskają - w przypadku kobiet świadczenie wzrośnie o 3,7 proc., a mężczyzn - o 4,1 proc. To kolejne pokolenia - najprawdopodobniej - nie będą miały powodów do radości.  

Jak długość życia Polaków wpływa na wysokość emerytur?

Od 2020 r. oczekiwana średnia długość życia skróciła się niemal o dwa lata. Nadmiarowa liczba zgonów - spowodowana w dużej mierze pandemią - cofnęła Polskę do poziomu 2003 r. Warto dodać, że ubiegły rok pod względem zgonów był najgorszym od czasów II wojny światowej. W 2021 r. zmarło 519 tysięcy osób, czyli o ponad 30 tysięcy więcej niż w 2020 r. i o ponad 100 tysięcy więcej niż w roku przed wybuchem pandemii.

Niepokoi także fakt, że średni czas dalszego trwania życia zmniejszył się nie tylko u osób po 60. roku życia. Krócej żyją także dzisiejsi 40- i 30-latkowie. W pierwszym przypadku spadła ona z 454,4 miesiąca w 2020 r. do 444,1 miesiąca w 2021 r. W przypadku 30-latków - z 568,2 do 557,4 miesiąca. Wszystkie te liczby przełożą się na pieniądze, a konkretnie na wysokość emerytur.

Świadczenie dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku, w którym jest dany emeryt. Mniejsza liczba osób w wieku przedemerytalnym to mniej składek, a tym samym niższe emerytury.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: next.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: John Slater/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana