Gorące tematy

Od 11 lat udowadniają, że nie ściągali na maturze. "Obciążenie było zbyt duże"

Gorące tematy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
 Od 11 lat udowadniają, że nie ściągali na maturze
Od 11 lat udowadniają, że nie ściągali na maturzeDzień Dobry TVN
wideo 2/15

16 maja maturzyści podchodzą do egzaminu z chemii. Dlatego w Dzień Dobry TVN powróciliśmy do zdarzenia, które miało miejsce 11 lat temu. Wówczas kilkudziesięciu osobom zdającym w Ostrowcu Świętokrzyskim unieważniono maturę z rozszerzonej chemii. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Co się wydarzyło? Jak potoczyły się losy młodych ludzi? Na te pytania odpowiedział Paweł Osik, adwokat i pełnomocnik maturzystów.

Unieważniona matura z rozszerzonej chemii

W 2011 roku 53 osobom z dwóch liceów w Ostrowcu Świętokrzyskim unieważniono maturę z rozszerzonej chemii. Powód? Stwierdzenie niesamodzielności rozwiązywania prac. Maturzyści nie zgodzili się z decyzją Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi i rozpoczęli walkę o swoje dobre imię.

- Zaczęło się od bardzo mocnego uderzenia dla osób, które w wieku 19 lat na progu dorosłości dowiedziały się, że Okręgowa Komisja Egzaminacyjna doszła do wniosku, że one oszukiwały. Formalnie zostało to ujęte w taki sposób, że stwierdzono niesamodzielność przy rozwiązywaniu egzaminu. Oczywiście, to uruchomiło drogę sądową. Nie wszyscy dotarli do końca, ale oni przeszli przez sądy administracyjne, Trybunał Konstytucyjny. Teraz mamy postępowanie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Paweł Osik, pełnomocnik maturzystów.

Jak podkreślił, niesamodzielność rozwiązywania pracy maturalnej stwierdzono podczas sprawdzania arkuszy na podstawie zbliżonych błędnych odpowiedzi, a nie podczas samego egzaminu. - Jeśli odpowiedzi byłyby prawidłowe, nie byłoby żadnych szans na stwierdzenie czegokolwiek - podkreślił adwokat.

Stanowisko MEiN w sprawie unieważnionych matur

Anna Kalczyńska przeczytała fragment oficjalnego stanowiska MEiN w sprawie unieważnionych matur.

- Zarzuty Skarżących nie są trafne. [...]. Najlepiej odwołać się do orzecznictwa NSA: […] Unieważnienie egzaminu maturalnego stanowi jego wynik […] wyniki egzaminów są ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego - usłyszeliśmy.

- W ustawie znajduje się przepis, że wyniki egzaminów są ostateczne i nie są zaskarżalne do sądu. Tak samo Trybunał Konstytucyjny przyjął. Natomiast w mojej ocenie to tj. rozszerzająca wykładnia pojęcia "wyniki egzaminu", bo sądy i Trybunał przyjęły, że ustalenie wyników egzaminu wymaga spełnienia dwóch przesłanek. Jedna to formalna - m.in. samodzielność przy rozwiązywaniu pracy, a druga przesłanka - to jest po prostu wykazanie się merytoryczną wiedzą - skomentował prawnik.

Unieważniona matura przekreśliła ich życiowe plany

Rozszerzoną chemię na maturze najczęściej wybiera ambitna młodzież, która chce się dostać na prestiżowe studia, np. medyczne. Natomiast losy osób, którym unieważniono egzamin, zostały pokrzyżowane. - Pewne osoby przeczekały rok i ponownie do niego przystąpiły. Z takimi bądź innymi rezultatami. Znam osoby z tej grupy, które nie były już w stanie przystąpić, bo to obciążenie było zbyt duże, żeby móc ten egzamin zdać. Były oczywiście osoby, które poprawiły egzamin. Były osoby, które w ogóle odstąpiły od pomysłu studiowania (...) - przyznał Paweł Osik.

Skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu złożyło 19 osób. O co się ubiegają? Czy mogą dostać zadośćuczynienie? Ile to może potrwać? Posłuchaj całej rozmowy z naszym gościem w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości