Latem chodzisz przede wszystkim w klapkach? Sprawdź, dlaczego to kiepski wybór

klapki
Czy chodzenie w klapkach szkodzi?
Źródło: tolgart/Getty Images
Latem chcemy się czuć komfortowo, dlatego stawiamy przede wszystkim na lekkie ubrania i klapki. Te ostanie są bardzo wygodne i pozwalają stopie oddychać. Problem w tym, że nie zawsze to, w czym dobrze się czujemy, jest dla nas dobre. Dlaczego klapki to nie najlepsze obuwie na lato? Jakie buty wybierać, aby sobie nie zaszkodzić? Zapytaliśmy o to Ewelinę Szablowską, fizjoterapeutkę z La Symetrie Centrum Zdrowia i Urody.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

DD_20231229_Ibisz_REP
Twoje stopy będą Ci wdzięczne za te gadżety
Źródło: Dzień Dobry TVN

Klapki - choć wygodne i modne - nie są najlepszym obuwiem.

Czy klapki to odpowiednie buty na lato?

Klapki są przewiewne, bardzo wygodne, łatwo się je zakłada. Niestety na tym zalety tych butów się kończą. – One w żaden sposób nie amortyzują, nie podtrzymują ani nie stabilizują stopy. Tym samym nie chronią przed ewentualnymi urazami – powiedziała w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl Ewelina Szablowska, fizjoterapeutka, La Symetrie Centrum Zdrowia i Urody.

To samo tyczy się bardzo popularnych w tym sezonie japonek. One również nie dają żadnego podparcia stopie i mogą powodować szereg problemów.

Do czego może doprowadzić chodzenie w klapkach?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że klapki nie nadają się na długie wyprawy czy dłuższe spacery. Takie obuwie idealnie się sprawdzi, jeśli musimy wyjść na krótki spacer z psem, czy wyskoczyć po coś do sklepu. Jeśli chodzimy w nich częściej, musimy się liczyć z przykrymi konsekwencjami.

Japonki mogą pogłębiać problemy z przodostopiem. Chodzenie w nich powoduje ucisk między paluchem a drugim palcem, co sprzyja neuropatii Mortona, czyli drażnieniu nerwów. Aby sobie z tym poradzić – w niektórych przypadkach – rehabilitacja to za mało i konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu nerwu. Klapki, japonki pogłębiają też haluksy, bo kości są dociskane, sprzyjają też deformacji stopy.

Zbyt częste chodzenie w klapkach prowadzi do "rozchodzenia się" kości śródstopia, nadwyrężenia mięśni stopy, stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Może to generować problemy ze stawem skokowym oraz ból łydek. – Trafiają do mnie pacjenci, którzy nie wiedzą, dlaczego bolą ich kolana, stopy, plecy. Bardzo często winne jest niewłaściwe obuwie – dodała fizjoterapeutka.

Ekspertka zwróciła uwagę, że gdy chodzimy w klapkach, całkowicie zmienia się nasza postawa ciała. Zbyt mocno pochylamy się do przodu i palcami staramy się trzymać klapki, żeby nie spadły nam ze stopy, a to prowadzi do rozwoju palców młotowych lub szponiastych. Takie nieprawidłowe "chodzenie" również może przełożyć się na problemy z biodrami, kolanami czy kręgosłupem.

Jak wybrać klapki?

Jeśli już chcemy w nich chodzić, to przy ich wyborze trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze ogromne znaczenie ma to, z czego klapki zostały wykonane. Najbezpieczniejsze dla nas będą te powstałe z naturalnych materiałów, np. skóra. W tych plastikowych mogą się znajdować substancje o działaniu rakotwórczym. Co więcej, gorzej "trzymają" stopę niż te z naturalnych surowców i sprzyjają powstawaniu otarć.

Po drugie latem nasze stopy robią się szersze. Dlatego warto wybierać buty o pół numeru większe. But nie może być jednak ani za szeroki, ani za luźny. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą takie klapki, które dają możliwość regulacji i pozwalają dopasować szerokość buta do aktualnego kształtu stopy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, którym pod wpływem wysokich temperatur puchną stopy.

Po trzecie bardzo ważne jest, aby podeszwa dawała jakąś amortyzację – jeśli podczas chodzenia czujemy pod stopami każdy kamyk – to z takich butów trzeba zrezygnować. Dobrze, aby miały też zapiętkę. To pozwala uniknąć pękania pięt czy nadmiernego rogowacenia skóry, ponieważ stopa się nie przesuwa.

Warto pamiętać, że klapki nie są najlepszym obuwiem dla osób, które chorują np. na cukrzycę. – W takich butach stopy są bardziej narażone na zranienie, otarcia. Przy cukrzycy nawet drobne rany goją się znacznie gorzej i dłużej, a to zwiększa ryzyko zakażenia. Jego konsekwencje mogą być bardzo poważne. Zdarza się, że przy tych bardzo rozległych konieczna jest nawet amputacja. Wielu pacjentów nie zdaje sobie z tego sprawy – tłumaczyła specjalistka.

Buty na lato – co wybrać?

Najlepszym wyborem będą buty, które trzymają całą stopę, zapewniają jej amortyzację oraz stabilność, np. adidasy. Jeśli jednak dzień jest upalny i nie chcemy zakładać pełnego obuwia, możemy sięgnąć po sandały. Trzeba jednak wybierać takie, które będą trzymały stopę oraz piętę. Dobrze, aby miały też paski, które pozwalają regulować szerokość buta.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: tolgart/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości