Socjalizacja psów i kotów
Socjalizacja pupila do nowego otoczenia jest niezbędna, by pies lub kot w przyszłości nie reagował w stresujących sytuacjach lękiem czy agresją. Kiedy można oddzielić kocię lub szczenię od matki i przekazać nowemu, ludzkiemu opiekunowi?
- Przyjęło się, że to jest 8-12 tygodni, kiedy my, ludzie, możemy zastąpić tę matkę, czyli możemy nawiązać ze zwierzęciem tak bliską relację - powiedziała Sonia Maciuszek, behawiorystka zwierząt.
Na początku swojego życia kocię zdobywa wiele ważnych umiejętności u boku mamy, dlatego tak istotne jest, by zbyt szybko go od niej nie zabierać.
- Uczy się bycia w społeczeństwie kocim, to taka pierwotna socjalizacja. Uczy się tego, jak kontrolować swoje odruchy, jak nie wpadać w popęd łowiecki w każdej stresującej sytuacji. Uczy się też samoregulacji, to taki proces, kiedy matka pokazuje, że można kontrolować pierwotne instynkty. Uczy się jedzenia, higieny - wymieniła behawiorystka.
Opiekunowie młodych psów i kotów muszą być wyczuleni, by zapewnić czworonogowi bezpieczeństwo podczas spacerów na zewnątrz. - Wtedy spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność, żeby rozpoznać, kiedy trzeba zwierzę wspierać, zabrać z jakiejś sytuacji, a kiedy można spuścić ze smyczy, by mogło się pobawić - wskazała Maciuszek.
Opieka nad małym psem lub kotem
Zdaniem behawiorystki właściciele szczeniąt i kociąt powinni się edukować. - Nie mamy wiedzy o tym, nie rodzimy się z nią, jeśli chodzi o to, jak komunikuje się pies czy kot. To nie jest wiedza tajemna, bardzo dużo można wyczytać ze spięcia mięśni, spojrzenia - wyjaśniła Sonia Maciuszek.
Czy wprowadzenie szczeniaka na zamknięty wybieg dla psów to na pewno dobry pomysł? Mogłoby się wydawać, że w ten sposób zwierzę oswoi się z innymi czworonogami, ale nie zawsze tak jest. - Mamy problem z tym, żeby nadmierną aktywność psa interpretować jako radość. To, że on wchodzi w kontakty czy idzie w czyjąś stronę, to nie znaczy, że on się chce bawić. On czasami czuje się przymuszony, że nie ma wyjścia i musi sobie jakoś poradzić z tą trudną interakcją. Psy są wtłoczone w jakąś sytuację, to tak, jakbyśmy nagle mieli się bawić z obcymi ludźmi. Musimy najpierw się z kimś zapoznać, nawiązać relację. Wspaniale jest mieć kolegów, stałych partnerów do zabawy i o to powinniśmy zabiegać - powiedziała behawiorystka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Borsuk wychowany przez ludzi obchodzi urodziny. Czy trafi kiedyś do środowiska naturalnego?
- Uciążliwa potrzeba posiadania, czyli jak żyć ze zbieraczem? "Musimy zadbać o własne granice"
- Osiedla tak długie, że na adresy brakuje liter alfabetu. Deweloperzy mówią wprost: "Nie chcemy tego budować"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Gorchocki/East News