Czym są osiedla łanowe?
Długie szeregi domów to właśnie osiedla łanowe. Nazwa pochodzi od podziałów pól przez rolników. Ojciec dzielił grunt pomiędzy synów, a ci pomiędzy swoich potomków. Przez to pola robiły się coraz węższe. Podobnie jest ze współczesnymi osiedlami domów, na których nieruchomości mnożą się w zadziwiająco szybkim tempie.
- Mieszkam tu prawie 4 lata. Gdy kupiliśmy lokum, nie było ich tu za dużo i było dużo zieleni. Teraz jest troszkę mniej. Kupując dom, wiedziałam, gdzie go kupuję. Plusem jest, że kosztował mniej, ale trzeba dodać koszt zakupu przynajmniej jednego auta. Wszędzie jeżdżę autem - mówiła Monika, która mieszka na osiedlu łanowym.
Deweloperzy tłumaczą problem
W tego typu miejscach jest problem m.in. z infrastrukturą. Wszystko przez to, że najpierw buduje się domy, dopiero później drogi. Takich osiedli będzie w kolejnych latach coraz więcej.
- Mamy pełną świadomość, że te osiedla nie są tym, co powinniśmy budować i my nie chcemy tego budować. Chcielibyśmy działki w centrum miasta, dobrze skomunikowane, ale ich po prostu nie ma - mówił Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Więcej o życiu na osiedlach łanowych w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Kiedyś wychodziłam z płaczem, gdy ktoś komentował moje włosy". Co ŁysOla sądzi o incydencie na gali Oscarów?
- "Nie mogę udawać, że jestem zdrowy". Antoni Królikowski znika z mediów
- #BezCukru: Ola Żuraw została porzucona przez rodziców, którzy są Świadkami Jehowy. "Zalewałam się łzami"
B. Dajnowski, A. Reczek
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN