Ratlerek miniaturka to najmniejszy pies na świecie, który błędnie bywa nazywany pinczerem miniaturką. Ratlerki są niezwykle energiczne, żywe i sprytne, a także towarzyskie i bardzo inteligentne. Dla kogo będą najodpowiedniejsze?
Ratlerek, inaczej praski ratler, to jedna z najmniejszych ras na świecie, której przeszłość sięga okresu średniowiecza. Nazwa tej rasy pochodzi od funkcji tych czworonogów, czyli łapania szczurów na zamkach królewskich. Ratlerki były bardzo popularnymi mieszkańcami pałaców Republiki Czeskiej. Uwielbiała je arystokracja, a także właściciele farm. Ratler, pinczer miniaturka i chihuahua to trzy rasy psów o bardzo zbliżonym wyglądzie. Ich usposobienie sprawia, że są ze sobą często mylone i błędnie nazywane. Ratlerek miniaturka to niewielka rasa psów osiągająca rozmiary 20–22 cm i masę 1,5–3,5 kg. Mówi się, że rasa ta pochodzi od English toy terriera uwielbianego przez swoich właścicieli ze względu na wygląd i funkcjonalność.
Zwierzęta
Zwierzęta
Ratlerek miniaturka – opis rasy
Pies ratlerek był zarówno członkiem domów królewskich, jak i zwykłych obywateli. Jego popularność sięga czasów panowania Władysława II i Karela IV, później jednak uznano, że jest zbyt mały. Powrócił do łask pod koniec XX wieku w wyniku krzyżówki z inteligentnym rosyjskim terierem. Bardzo częstym przypadkiem jest błędne nazywanie ratlerka pinczerem miniaturką. Ten drugi, stosunkowo podobny pies, różni się od ratlerka m.in. wzrostem – jest od niego wyższy o ok. 2 cm. Długość życia ratlerka jest zbliżona do innych małych psów i wynosi od 12 do 14 lat.
Jak wygląda ratlerek?
Jak wygląda ratlerek, mylony z innymi popularnymi rasami małych psów? Ratlerek miniaturka jest opisywany jako uroczy, drobny piesek, który charakteryzuje się lśniącą sierścią o ciemnym umaszczeniu. Dodatkowa barwa na krótkiej sierści ratlerka może mieć kolor brązowy i występuje zazwyczaj w okolicach pyszczka, wewnętrznej części ogona i kończyn. Możemy również spotkać się z jaśniejszą kolorystyką ratlerków, głównie ciemnorudą i miedzianą. Głowa ratlerka ma kształt gruszkowaty, oczy są wypukłe i ciemne, a uszy duże i stojące. Ciało ratlerka jest smukłe, ale też umięśnione. Psy charakteryzują się długimi kończynami i wąskim, prostym ogonem. Plecy ratlerków są mocne i proste, a szyję określa się mianem szlachetnej i proporcjonalnej. Niektórzy mylą ratlerka długowłosego z rasą Rosyjski Toy, ponieważ ich wzrost, szata i charakter są bardzo do siebie zbliżone. Jednak praski ratler ma wyłącznie krótką sierść i zazwyczaj ciemne ubarwienie, natomiast Toy charakteryzuje się kilku centymetrowym włosiem w odcieniach beżu, miedzi i czerni.
Ratlerek – charakter rasy
Psy ratlerki w przeszłości doskonale sprawdzały się do nagonek i łowiectwa szczurów oraz innych drobnych ssaków. Cechował je spryt, energia i upartość. Obecnie pełnią funkcję domowych maskotek, które potrzebują dużo ciepła i atencji. Wciąż są bardzo żywiołowe i aktywne, a także chętne do nauki i zabawy. Z radością uczą się nowych komend i reagują na polecenia. Doskonale sprawdzają się w domach z dziećmi, ponieważ kochają gry i zabawy, ale też wśród seniorów, którzy zapewnią psom długie spacery. Charakter ratlerka zależy przede wszystkim od rodziny, z którą mieszka, ale na ogół ceni sobie towarzystwo i odwdzięcza się miłością. Nim zdecydujemy się na szczeniaka ratlerka w naszym domu, musimy wiedzieć o tym, że psy te potrzebują bliskości i naszej obecności. Ciężko znoszą rozłąkę i nieobecność ludzi w domu. Samotność ratlerka może doprowadzić do psot i zniszczeń w domu, ale też do jego depresji! Na tę chorobę mogą zapaść przede wszystkim szczenięta i młode psy ratlerki. Obecność człowieka sprawi, że będą spokojne i bardzo wdzięczne za towarzystwo. Niezwykle istotne jest również towarzystwo dorosłego w trakcie zabaw z dziećmi, ponieważ praski ratler to niewielkie zwierzątko ze skłonnościami do zwichnięć i złamań kości.
Hodowla ratlerka miniaturki
Hodowla ratlerka miniaturki nie należy do skomplikowanych, jeśli kupimy psa ze znanego i sprawdzonego źródła. W innym przypadku nasz nowy członek rodziny może być obciążony m.in. chorobami genetycznymi. Niestety istnieje ryzyko, że sprzedawca błędnie określa ratlera pinczerem miniaturką i tak naprawdę nie mamy pewności, jaką rasę nam oferuje. Ratlerek miniaturka powinien ważyć ok. 2,6 kg, dlatego warto stosować zbilansowaną i zdrową dietę, która nie doprowadzi psa do problemów zdrowotnych. Karma dla psów o małych rozmiarach powinna zawierać witaminy z grupy A, D, E i K. Należy ograniczyć potrawy domowej roboty, a przede wszystkim tłuste, wzdymające i zakwaszające. Za odpowiednią pracę układu krążenia odpowiadają kwasy omega-3 oraz kwasy tłuszczowe EPA i DHA, łatwo dostępne w karmach suchych. Ratlerek to jedna z ras, która może przejawiać problemy z trawieniem dużych porcji posiłków, dlatego należy rozgraniczyć ich karmienie na 4–6 posiłków dziennie.
Ubranka dla ratlerka
Ubieranie psów, kotów i innych zwierząt domowych jest bardzo popularne, ale niekoniecznie lubiane przez nasze pupile. Ubranka dla ratlerków należą do powszechnych i są koniecznością w przypadku niskiej temperatury i nienaturalnego drżenia ciała naszego psa. Ratlerki mają krótką sierść, która zimą ich nie ogrzeje, dlatego dodatkowe futerko będzie dla nich komfortem i zabezpieczeniem przed chorobą.
Zobacz także:
- Jak wybrać wygodne i chłonne pieluchy dla psa?
- Na czym polega i jakie są rodzaje zooterapii?
- Pojemnik na karmę dla psa i kota – czym się kierować przy wyborze?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: pailoolom / Getty Images