Ogrodzenie dla psa to dziś już nie tylko zwykła zagroda dla psa, kojec drewniany czy kojec dla psa z siatki. Obecnie na rynku dostępne są też tzw. ogrodzenia elektryczne, których zasada działania może wydawać się w pierwszej chwili nieco kontrowersyjna. Czy słusznie?
Przez lata, a nawet przez wieki, ogrodzenia dla psa robiono przeważnie z drewna. Było tak z racji dostępności tego materiału, a także dlatego, że tworzywa sztuczne czy elektryczność zostały wynalezione dużo później. W dzisiejszych czasach wybór barier, które mogą skutecznie powstrzymywać psy przed ucieczką lub atakiem na przypadkowe osoby czy inne zwierzęta, jest ogromny, ale wybór ogrodzenia dla psa ogranicza się najczęściej do ogrodzeń dwóch typów – ogrodzenia drewnianego (czasem metalowego) lub tzw. ogrodzenia elektrycznego.
Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?
Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?
Ogrodzenie dla psa
Zarówno zagroda dla psa, jak i kojec dla psa (drewniany lub z metalu) to rozwiązania, które stanowią dziś zdecydowaną większość w polskich domach i przydomowych ogrodach. Drewno jest materiałem trwałym i w pewnym sensie tradycyjnym. Kojec dla psa drewniany to wariant wybierany najczęściej przez właścicieli mniejszych psów i szczeniaków. Drewno z jednej strony jest wytrzymałe, z drugiej – łatwo dostępne i dlatego popularne jako materiał do budowy ogrodzenia dla psa. Także ogrodzenie dla psa z siatki to kolejne popularne rozwiązanie, wybierane w przypadkach, gdy do zagospodarowania mamy większą powierzchnię, np. w ogrodzie przy domu. Często stosowane są także ogrodzenia dla psa z paneli, czyli z gotowych modułów (np. z siatki zgrzewanej z drutu).
Zagroda dla psa
Na podwórzu czy w ogrodzie przy domu zagroda dla psa ma często postać klatki z metalowymi prętami i podłożem wykonanym przeważnie z drewna. Duży kojec dla psa jest z reguły zwieńczony z góry daszkiem chroniącym zwierzę przed opadami, a jednocześnie dającym mu schronienie przed słońcem. Tanie kojce dla psów – tańsze od tych, do budowy, których użyto prętów – wytwarzane są przeważnie z siatki. Kojec dla psa z siatki ogrodzeniowej to propozycja dla właścicieli ras psów o raczej przyjacielskim przysposobieniu. Nie zapominajmy, że każda zagroda dla psa powinna posiadać także budę – miejsce, w którym nasz pupil spędzi najprawdopodobniej większość czasu, przebywając w zamknięciu.
Kojec dla psa drewniany
Drewniany kojec dla psa to rozwiązanie odpowiednie dla mniejszych zwierząt, z którymi dzielimy powierzchnię domu. Z drewna budowane są bardzo często kojce dla szczeniąt, jako rozwiązanie przejściowe, zapewniające odpowiednie warunki do momentu, gdy pies podrośnie. Z tego samego powodu – przez fakt, że przydatne są przez określony, niedługi czas, sporą popularnością cieszą się kojce dla psów używane, wystawiane na sprzedaż w Internecie.
Ogrodzenie elektryczne dla psa
Elektryczne ogrodzenie dla psa, określane też jako elektryczny pastuch dla psa, to zarazem niewidoczne ogrodzenie dla psa. Nie chodzi tu więc o ogrodzenie w sensie materialnym, np. z siatki czy drutów podłączonych do prądu, jak mogłaby sugerować nazwa. Elektryczne ogrodzenie dla psa bazuje na niewielkich wyładowaniach elektrycznych generowanych w celu zdyscyplinowania zwierzęcia, poprzedzonych sygnałem dźwiękowym wywołującym u psa określony odruch, przez co po pewnym czasie nie dochodzi nawet do oddziaływania na psa owego impulsu elektrycznego.
Używanie elektronicznej obroży dla psa jako niewidzialnego ogrodzenia ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy podnoszą argumenty, że dyscyplinowanie psa w "tradycyjny sposób" bywa dla niego bardziej odczuwalne, a nawet bolesne niż zastosowanie – i to w ostateczności – słabego impulsu elektrycznego. Przeciwnicy odwołują się często do krytyki niejako zautomatyzowanego sposobu karcenia psa.
Jak działa elektryczne ogrodzenie dla psa?
Elektryczny pastuch dla psa to zestaw składający się z okablowania, nadajnika oraz elektrycznej obroży. Przewód można (choć nie jest to konieczne) wkopać w ziemię tak, żeby był niewidoczny w ogrodzie (stąd nazwa niewidzialne ogrodzenie). Nadajnik jest zasilany z domu lub z garażu. Elektryczna obroża powinna być wodoodporna – zabezpieczona przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Natężenie i częstotliwość impulsów można regulować w zależności od np. masy czworonoga czy dystansu, jaki dzieli go od wyznaczonej przez nas "nieprzekraczalnej linii". Impuls poprzedzony jest sygnałem dźwiękowym, który dyscyplinuje zwierzę, więc z założenia samo wygenerowanie impulsu najczęściej nie jest nawet potrzebne. Dodatkowo orientację psa w terenie poprawiają ostrzegawcze chorągiewki, będące punktem odniesienia.
Kiedy pies podchodzi do przewodu na zdefiniowaną przez nas odległość, pierwszym ostrzeżeniem jest sygnał dźwiękowy. Jeśli dźwięk jest przez psa zignorowany i dalej porusza się on w kierunku wyznaczonego chorągiewkami obszaru lub przekracza go, generowany jest impuls elektryczny, który dla zwierzęcia nie jest bolesny, ale powoduje zauważalny dyskomfort. Pamiętajmy jednak że ideą, jaka przyświeca całej koncepcji ogrodzenia elektrycznego, nie jest karcenie psa, a wyrobienie u niego nawyku unikania kary – czyli nieprzyjemnego impulsu.
Zobacz także:
- Okulary do czytania. Jakie wybrać: gotowe czy od optyka?
- Testosteron królem hormonów w męskim ciele. Za co odpowiada?
- Saletra amonowa na trawnik i działkę. Jak ją prawidłowo stosować i dawkować?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Herbet Kehrer/Getty Images