Porady

Testosteron królem hormonów w męskim ciele. Za co odpowiada?

Porady

Autor:
Oskar
Netkowski
Testosteron - król hormonów w męskim ciele
Testosteron - król hormonów w męskim cieleDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Testosteron to prawdziwy król hormonów w męskim ciele. Dzięki niemu mężczyzna tryska dobrym humorem, jest zdrowy, silny i gotowy do działania. Niestety wraz z wiekiem i stresem jego poziom w organizmie spada. Co zrobić, aby utrzymać jego właściwy poziom? Na ratunek przychodzi nasza gościni dr n.med. Ewa Kempisty-Jeznach - lekarka medycyny męskiej.

Za co odpowiada testosteron?

Jak przekonuje nasza ekspertka, testosteron to najważniejszy hormon męski. Odgrywa w organizmie mężczyzny wiele ważnych funkcji. Jest odpowiedzialny za męskie cechy płciowe takie jak niski głos, wzrost włosów na ciele i zarost na twarzy, szerokie barki i wąskie biodra, jędrne pośladki, rozwój mięśni. Kontroluje też funkcje seksualne i produkcję nasienia.  

Dr n.med. Ewa Kempisty-Jeznach wyróżnia 5 głównych rzeczy, za które odpowiada testosteron:

  • Odpowiada za psychikę, czyni mężczyznę decyzyjnym. Dodatkowo działa przeciwdepresyjnie.
  • Wpływa na sylwetkę. Czyni ją "trójkątną".
  • Wiąże się z libido. Testosteron w około 20% odpowiada za potencję.
  • Działa na mięśnie i stawy.
  • Testosteron dotlenia, bo zwiększa produkcję czerwonych ciałek krwi w szpiku.

Testosteron kontra kortyzol

Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu osiągają lepszą jakość życia, są bardziej gibcy, a wszelkie skaleczenia i rany na ich ciele goją się szybciej. Zła informacja jest taka, że od 40. roku życia tracą ten hormon. Jego poziom spada o około 2% rocznie. Pod wpływem długotrwałego stresu dzieje się to dużo szybciej.

- Mężczyźni obecnie mają wiele wyzwań, chciałabym pokazać im, jak mogą być silni, dzielni i się nie załamywać i nie wypalać. Stres silnie wpływają na testosteron. To hormon niezwykle czuły na tę emocję. Jego największy wróg, który się wtedy tworzy to kortyzol - powiedziała Dr n.med. Ewa Kempisty-Jeznach.

- Drugim wrogiem jest emocjonalny stres, który powoduje produkowanie prolaktyny, która właściwie jest hormonem żeńskim, jednak coraz częściej mężczyźni przy tego rodzaju stresie mają również wysokie poziomy prolaktyny. Te dwa czynniki powodują, że spada im testosteron - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości