Ogród

Saletra amonowa na trawnik i działkę. Jak ją prawidłowo stosować i dawkować?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Saletra amonowa

Saletra amonowa to najpopularniejszy nawóz stosowany nie tylko przez zawodowych rolników, ale i amatorów. Wpływa pozytywnie na wzrost roślin, a przy tym jest stosunkowo tania i łatwa w użyciu. Warto jednak wiedzieć, jak stosować ten mineralny produkt, by nie zaszkodzić hodowanym przez nas roślinom, głównie w myśl zasady – co za dużo, to niezdrowo.

Saletra amonowa może przynieść wiele korzyści, ale i szkód. Warto stosować ją rozważnie.

Saletra amonowa – skład

Jak wspomniano wcześniej, nawóz taki jak saletra amonowa to produkt mineralny. Główny skład saletry to azot w formie azotanowej i amonowej, czyli mówiąc prościej – sole kwasu azotowego i amoniaku. Saletra amonowa może być również wzbogacona wapniem lub magnezem. Ich właściwości zostaną omówione poniżej. Nawóz zawiera również środki, które uniemożliwiają zbrylanie się produktu (saletra amonowa występuje bowiem w formie granulek).

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Saletra amonowa – zastosowanie w ogrodzie i na roli. Jak wpływa na rośliny?

Saletra amonowa to dobre źródło azotu dla roślin – pobierają one składniki odżywcze, systematycznie uwalniane przez ten biały granulat. Zastosowanie saletry amonowej jest niezwykle szerokie – jest ona uniwersalnym nawozem. Z powodzeniem można wykorzystać ją w ogrodzie, na działce, w sadzie i na polu – do nawożenia roślin jednorocznych, bylin, drzew, krzewów, warzyw i zbóż.

Ukłonem w stronę mniejszych działkowców jest możliwość zakupu nawozu w małych opakowaniach, które można wykorzystać do jednorazowego nawożenia – unika się w ten sposób ewentualnych kłopotów z przechowywaniem pozostałości. Nawóz ten pobudza wzrost roślin, które pobierają mniej wody z gleby, są także mniej podatne na żółknięcie liści. Warzywa nawożone azotem zawierają więcej białek i cukrów – to niezwykle ważny aspekt przy ich uprawie, nie tylko na skalę przemysłową. Saletra amonowa wydłuża też okres wegetacji roślin. Nie możemy jednak zapomnieć, że zastosowana w zbyt dużych dawkach może spowodować niekorzystne skutki – nadmierne zasolenie gleby utrudnia lub wręcz uniemożliwia roślinom pobieranie składników odżywczych.

Saletra amonowa z magnezem, oprócz odżywiania, wpływa też na prawidłową budowę tkanek roślin. Magnez bierze czynny udział w procesie fotosyntezy. Jest on jednym z budulców chlorofilu, wytwarzanego w roślinach zielonych.

Saletra amonowo-wapniowa wpływa na odczyn gleby. Wapń jako pierwiastek jest bardzo istotny w procesie rozwoju roślin. Bierze on udział w wielu procesach fizjologicznych, zapobiega też nadmiernemu zwiększeniu się przepuszczalności tkanek.

Warto stosować na swoich uprawach saletrę amonową wzbogaconą pierwiastkami, które mają pozytywny wpływ na rozwój roślin. W ten sposób niskim kosztem i małym nakładem pracy dostarczamy roślinom wielu składników odżywczych, dzięki którym będą jeszcze większe, piękniejsze i zdrowsze.

Saletra amonowa – kiedy stosować?

Saletra amonowa stosowana może być od wczesnej wiosny aż do późnego lata. Nie zaleca się nawożenia nią zimą, ponieważ może obniżać mrozoodporność roślin, doprowadzając do ich zniszczenia. Nawóz może być stosowany zarówno w okresie przedsiewu, jak i pogłównie. Warto zaznaczyć, że najlepszym czasem do jej użycia jest okres tuż przed deszczem lub bezpośrednio po nim. Wilgoć umożliwi granulkom pełne rozpuszczenie się i odpowiednie zasilenie rośliny.

Saletra amonowa – dawkowanie

Dawkowanie saletry amonowej nie jest sprawą prostą. Zależy w głównej mierze od rodzaju rośliny i gleby, w której rośnie. Przyjmuje się, że najintensywniej użyźnia warzywa, głównie ziemniaki, buraki ćwikłowe i marchew. Najlepiej rozpuszczać nawóz w wodzie, którą stosujemy do podlewania. Jego ilość waha się od ok. 1,5 kg do 7,5 kg na 100 m² uprawy. Trzy kilogramy nawozu na 100 m² stosuje się w przypadku krzewów i drzewek owocowych. Saletra amonowa do trawy to 30 g na m² trawnika.

Warto przestrzegać zalecanego dawkowania, ponieważ zbyt intensywnie nawożone rośliny mogą wykazywać takie objawy, jak: nadmierny wzrost, brak kwiatów (mogą one być też małe lub zdeformowane), wodniste liście oraz podatność na grzyby i szkodniki.

Jak długo działa saletra amonowa?

Saletra amonowa to długodziałający nawóz. Wynika to z dwóch składników aktywnych: azot w postaci azotanowej działa natychmiast, odżywiając rośliny, z kolei pobieranie przez nie azotu w postaci amonowej jest powolne i rozłożone w czasie.

Saletra amonowa na trawnik

Ten nawóz jest jednym z popularniejszych w ogrodach. Saletra amonowa pozwala długo utrzymać trawnik w dobrej formie, a także go odżywić – jest żywozielony i szybciej rośnie. Nie powinno wysypywać się granulek saletry amonowej bezpośrednio na trawę. Lepiej wykonać roztwór, którym ją spryskamy. Pozwoli to uniknąć zbyt wysokiego stężenia nawozu i uszkodzenia trawnika.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: helfei pics/Getty Images

Pozostałe wiadomości