Styl życia

Skórki po bananach w roli nawozu do roślin i preparatu do pięt

Styl życia

Autor:
Diana
Ryściuk
Audtakorn Sutarmjam/Getty ImagesSkórki po bananach

Wykorzystanie skórek od banana jest ekologiczne i bardzo w duchu idei zero waste. Zachęcamy, aby ich nie wyrzucać i potraktować nimi zrogowaciałą skórę lub w połączeniu z wodą przekształcić w coś, co bardzo docenią rośliny w domu i ogrodzie.

Co zawierają w sobie skórki po bananach?

Skórki po bananach są bardzo niedocenianym odpadem organicznym. Oprócz tego, że są naturalnym opakowaniem tych owoców (foliówki są zbędne w ich przetransportowaniu ze sklepu), to mają też wiele możliwości, które jednak rzadko są wykorzystywane. Są przede wszystkich cennym źródłem potasu i fosforu, ponadto kwasu krzemowego, wapnia, magnezu i siarki. Ich obecność jest korzystna dla wszystkich - ludzi, zwierząt i roślin.

Skórki od bananów w walce z suchą skórą

Bananowe skórki zawierają substancje, które pomagają poprawić kondycję zrogowaciałej skóry stóp, zwłaszcza na piętach. Wystarczy umyć i osuszyć stopy, a następnie nacierać je miękkim wnętrzem skórek od bananów. Skóra będzie bardziej odżywiona, nawilżona i miękka. Taki zabieg można powtarzać tak często, jak to możliwe.

Nawóz ze skórek po bananach. Jak go zrobić?

Skórki po bananach świetnie sprawdzają się w roli nawozu. Można nim wspomagać zarówno rośliny doniczkowe, jak i te w ogrodzie. Taki domowy preparat poprawia ukorzenianie, krzewienie, a także kwitnienie roślin.

Aby go przygotować, wystarczy zjeść 2-3 banany, a skórki w całości lub mniejszych kawałkach umieścić w naczyniu. Następnie należy zalać je ciepłą wodą - powinny być całkowicie nią przykryte. Potem odstawić całość na bok na kilka godzin i co jakiś czas przemieszać drewnianą łyżkę. Przez ten czas skórki dzielą się z wodą składnikami, które w sobie zawierają. Po upływie kilku godzin, np. następnego dnia, należy wyjąc skórki z wody, a samą wodą podlać rośliny.

Wodę ze skórek bananów można też stosować jako nawóz na liście, który może odstraszać szkodniki, w tym m.in. mszyce. Można go stosować, przecierając liście rośliny albo rozpylać wodę z bananowych skórek nad rośliną za pomocą butelki ze sprejem. Samymi skórkami również można polerować liście wielu roślin doniczkowych.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jakie dolegliwości można leczyć domowymi sposobami? Lekarz Łukasz Durajski odpowiada

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości