Włosy

Jaki jest najlepszy sposób na siwe włosy bez farbowania? Jak skutecznie je ukryć?

Włosy

Autor:
Adrian
Adamczyk
blond włosy, rozwiana fryzura

Najpopularniejszym sposobem na ukrycie siwizny z pewnością jest ich chemiczna koloryzacja. Obecnie jednak coraz więcej osób skłania się ku zastosowaniu sposobu na siwe włosy bez farbowania, m.in. po to, by nie zniszczyć i nie przesuszyć pasm.

Niektórzy decydują się na pozbycie się siwych włosów bez farbowania ze względu na lęk przed stosowaniem silnie działających środków chemicznych. Jakie są najskuteczniejsze sposoby na siwe włosy bez farbowania, zarówno te naturalne, jak i z drogeryjnej półki?

Sposób na siwe włosy bez farbowania – co można znaleźć w drogerii?

W drogerii można znaleźć nie tylko tradycyjne farby do włosów, lecz także wiele preparatów, które w znacznie delikatniejszy sposób maskują siwiznę. Jednymi z najpopularniejszych produktów, chętnie kupowanymi zwłaszcza przez panów, są tzw. odsiwiacze. Producenci zapewniają, że ich produkty pozwolą przywrócić włosom naturalny odcień, jednak nie jest to do końca prawda. Aby tak się stało, preparat musiałby działać od wewnątrz, natomiast odsiwiacz jest środkiem, który nakłada się na powierzchnię martwej części włosa. Jego skuteczny działanie polega na osadzaniu się substancji barwiących na powierzchni pasm, dzięki czemu osiąga się efekt ich powolnego barwienia. Ten sposób zamaskowanie siwych włosów jest niezwykle skuteczny, należy jednak pamiętać, że po zaprzestaniu stosowania preparatu we włosach znów pojawią się siwe pasma. Odsiwiacze dostępne są głównie w formie pianki, żelu lub płynu. Na rynku dostać można również odsiwiacz w tabletkach, który reklamowany jest jako sposób na odwrócenie procesu siwienia. Brak jednak naukowego potwierdzenia skuteczności tego typu preparatów.

Innym sposobem na to, jak ukryć siwe włosy bez farbowania, może być tzw. szampon koloryzujący. Taki kosmetyk ma utrzymywać się od ok. 6 do nawet 24 myć, nie tylko maskując siwiznę, lecz także pogłębiając odcień włosów lub nawet nieco go zmieniając. Warto natomiast pamiętać, że pomimo obietnicy szybkiego wypłukania się koloru, prawdopodobnie nigdy nie zniknie on do końca. Jego działanie polega co prawda na osadzaniu się barwnika na powierzchni włosa, jednak może to zadziałać wyłącznie w przypadku kosmyków w doskonałej kondycji. W przypadku nawet niewielkich uszkodzeń włosa kosmetyk wniknie pod łuskę, pozostając tam na długi czas.

Dobrym sposobem na to, by zamaskować siwe odrosty bez farbowania włosów, jest użycie specjalnego sprayu. Pozwala on nadać włosom przy skórze pożądany kolor w kilka chwil. Taki preparat retuszujący zniknie jednak z pasm już przy kolejnym myciu.

Naturalne sposoby na pokrycie siwych włosów bez farbowania

Najbardziej znanym, a przy tym niezwykle skutecznym sposobem na pokrycie siwizny bez zastosowania środków chemicznych jest naturalna henna. To doskonała metoda głównie na to, by przyciemnić siwe włosy bez farbowania albo sprawić, by odcień fryzury stał się bardziej intensywny. Henna nie jest bowiem w stanie rozjaśnić włosów. Ta naturalna farba nie wnika pod łuskę włosa, ale osadza się na jego powierzchni, nadając pasmom blask i jednocześnie chroniąc je przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Najbardziej naturalnym preparatem tego typu jest henna w proszku, ale jest ona dość trudna do nałożenia. Inna możliwość to zakup henny w kremie, należy jednak liczyć się z tym, że będzie ona zawierać pewne chemiczne dodatki.

Kolejna, w pełni naturalna metoda na pozbycie się siwych włosów bez farbowania to zastosowanie płukanki z mocnej herbaty bądź kawy. W przypadku herbaty wystarczy zalać 6 łyżeczek liści bądź tyle samo torebek ok. 1 litrem gorącej wody, zaparzyć całość i poczekać na ostygnięcie mikstury. Następnie wystarczy zastosować napar do ostatniego płukania po myciu. Z kawą należy postąpić podobnie. Do uzyskania barwiącego naparu potrzebne będzie ok. 8–10 łyżek świeżo zmielonej kawy i ok. 1 litra wrzątku. Miksturę powinno się stosować w ten sam sposób, co płukankę herbacianą.

Inny sposób na pokrycie siwych włosów bez farbowania to maseczka kawowa. Do niewielkiego naczynia należy wsypać (w zależności od długości włosów) od 5 do 7 łyżek świeżo zmielonej kawy, a następnie zalać je wrzątkiem tak, aby woda sięgała jedynie odrobinę ponad powierzchnię kawy. Następnie trzeba odstawić specyfik do ostygnięcia. Chłodną mieszankę powinno się wetrzeć we włosy i owinąć głowę folią na co najmniej 20 minut. Następnie dokładnie spłukać pasma, jednak nie należy ich myć.

Zarówno drogeryjne, jak i naturalne sposoby na pozbycie się siwych włosów bez farbowania mogą być niezwykle skuteczne, choć na efekty niekiedy należy poczekać. Ważna jest również systematyczność, która pozwoli osiągnąć w pełni zadowalający rezultat.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak ukryć siwe włosy?

Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Margarita Almpanezou/Getty Images

Pozostałe wiadomości