Dom

Jak przestawić okna na tryb zimowy? Prosty sposób na zaoszczędzenie pieniędzy

Dom

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Dziecko siedzi na parapecie i patrzy przez okno w deszczową pogodę

Okazuje się, że wiele współczesnych okien posiada możliwość zmiany trybu dostosowanego do pory roku i warunków atmosferycznych. Umożliwia to zaoszczędzenie energii i pieniędzy. Jak ustawić okna na tryb zimowy?

Tryb zimowy w oknach

Odpowiednie ustawienia okien, to jeden z najważniejszych elementów przygotowania mieszkania do zimy. Popularne okna PCV mają specjalną funkcję, dzięki której możliwa jest regulacja ich szczelności dostosowana do temperatury powietrza na zewnątrz. Dzięki temu przepuszczają więcej powietrza latem, a zimą zapewniają odpowiednią izolację, a co za tym idzie - wyższą temperaturę wewnątrz.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Jak ustawić okna na tryb zimowy?

Tryb zimowy okien można aktywować dzięki regulacjom uszczelki. Większość nowoczesnych okien posiada rolkę regulującą, zazwyczaj w formie metalowego bolca umieszczonego w ramie ruchomej części okna. Bolec ten jest widoczny po jego otwarciu. Dzięki temu możliwa jest kontrola stopnia rozszczelnienia okna, co wpływa na przepływ powietrza pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a pomieszczeniem.

W ramach trybu zimowego redukowany jest luz uszczelki, co wpływa na mniejsze zużycie energii. Bolce, w zależności od swojego ustawienia, mocniej lub lżej dociskają uszczelkę, która znajduje się w oknie. W zależności od modelu okna - bolec może być jeden lub kilka. Należy go przekręcić - zazwyczaj grubszą stroną w kierunku wnętrza. Ruch uszczelki powinien być wtedy widoczny.

Bolec do regulacji okna na tryby letni i zimowy
fot. Diana Ryściuk/ Dzień Dobry TVN online bolec do regulacji okna na tryby letni i zimowy Źródło: Dzień Dobry TVN

W niektórych przypadkach do przekręcenia bolca w oknie niezbędny może być specjalny klucz, w innych wystarczy zrobić to po prostu przy użyciu palców, śrubokręta lub kombinerek. Jeśli grubsza strona bolca będzie ułożona w stronę uszczelki, wówczas w wielu przypadkach oznacza to, że misja zakończyła się sukcesem. Wyczuwalny powinien być również nieco większy opór przy zamykaniu okna.

Jak przestawienie okien na tryb zimowy wpływa na oszczędzanie? Pomieszczenia dłużej utrzymują ciepło, a co za tym idzie, zużywana jest mniejsza ilość energii niezbędna do ich nagrzania. A w ostatnim czasie jej ceny stale rosną.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: MARTINS RUDZITIS/Getty Images

Pozostałe wiadomości