Okularów do czytania nie powinno się nosić cały czas. Należy unikać gotowych szkieł, które dostępne są m.in. w aptekach czy supermarketach. W Internecie można znaleźć także gotowe okulary do czytania na leżąco, na magnes, z lampką LED
Zdrowie
Okulary do czytania - kiedy są potrzebne?
Wraz z wiekiem pogarsza się zdolność obserwacji przedmiotów blisko położonych. Nie ma w tym nic dziwnego, wręcz przeciwnie, jest to wynikiem naturalnych procesów fizjologicznych. Ich zauważalnym skutkiem jest odsuwanie na dalszą odległość czytanego tekstu. Gdy tak się dzieje, należy udać się do lekarza okulisty, który jest w stanie stwierdzić, czy problemy ze wzrokiem wynikają z prezbiopii, czyli starczowzroczności. Jest to problem, który dotyczy wszystkich ludzi. Wraz z upływem lat soczewka oka traci elastyczność. W wyniku tego oko ma trudności z ostrym odzwierciedleniem znajdujących się w pobliżu przedmiotów. Coraz trudniejsze staje się czytanie książek czy gazet. Proces starzenia się wzroku może zacząć się już w wieku 35 lat.
Jednak większość z nas decyduje się na okulary do czytania między 45. a 50. rokiem życia. Na początku potrzebne są okulary do czytania o mocy 0,5–1,0 dioptrii. Później zdolność akomodacyjna oka systematycznie się zmniejsza. Gdy całkowicie zanika, potrzebne są okulary do czytania mające moc 2,5–3,0 dioptrii. Prezbiopia u krótkowidzów wymaga zastosowania specjalnych okularów do bliży i dali. Z reguły są to szkła dwuogniskowe lub progresywne. Dolna część szkieł pozwala patrzeć na przedmioty położone blisko, a górna część na to, co znajduje się w pewnej odległości. Okulary progresywne z indywidualną konstrukcją soczewek umożliwiają widzenie przedmiotów znajdujących się w różnej odległości bez potrzeby posiadania drugiej pary okularów. Dodatkowo można się zaopatrzyć w okulary do czytania z antyrefleksem. Znajdująca się na nich powłoka eliminuje straty światła przy przejściu przez soczewkę i poprawia estetykę okularów.
Osoby mający problemy ze wzrokiem nierzadko zastanawiają się, czy okulary do czytania nadają się do komputera. W przypadku osób po 40. roku życia odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Konieczne jest posiadanie dwóch oddzielnych par okularów. Okulary do komputera powinny być wyposażone w powłokę chroniącą przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Sytuacja ma się zgoła inaczej u osób młodszych. Im wystarczy jedna para okularów do czytania i chodzenia, których mogą używać również do komputera.
Jak dobrać okulary do czytania?
Bez względu na to, czy chodzi o okulary do czytania męskie czy damskie, ich wybór powinien być poprzedzony wizytą u okulisty. Z lekarzem tej specjalności należy spotkać się przynajmniej raz na dwa lata lub przy każdorazowym pogorszeniu jakości widzenia. Rezygnacja z indywidualnie dobranych okularów nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może prowadzić do zmęczenia całego organizmu. Używanie okularów do czytania należących do innej osoby może przynieść więcej szkód niż pożytku. Tylko okulista jest w stanie odpowiednio dobrać okulary do czytania i ustalić, czy wystarczy +0,25 dioptrii, czy może bardziej odpowiednie będą mocniejsze szkła. Duże znaczenie ma również dobór właściwych oprawek.
Przy ich wyborze nie należy kierować się modą. Oprawki powinny być wykonane z solidnych, wytrzymałych materiałów, ponieważ okularów do czytania nie nosimy non stop, często trzymamy je w torebce, w kieszeni, przekładamy z miejsca na miejsce. Najczęściej wybierane są klasyczne, pełne oprawki albo okulary półramkowe.
Gotowe okulary do czytania
Problemy ze wzrokiem zmuszają nas do znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak dobrać okulary do czytania. Są osoby, które zamiast udać się do okulisty, kupują gotowe okulary. Mają one swoje plusy i minusy. Ich atutem jest dostępność i cena. Ile kosztują tego typu okulary do czytania? Od kilkunastu złotych wzwyż, czyli są zdecydowanie tańsze niż okulary od optyka. W związku z tym, że gotowe okulary do czytania nie są dobierane do indywidualnych potrzeb, nie są tak skuteczne, jak można by tego oczekiwać.
Co więcej, mogą dodatkowo pogorszyć wzrok, doprowadzić do jego uszkodzenia, wywoływać dolegliwości bólowe, a nawet zawroty głowy. Tego rodzaju okulary można kupić w aptece, drogerii, supermarkecie czy przez Internet. Sklepy internetowe oferują również gotowe okulary do czytania na leżąco, okulary do czytania z lampką LED, czy okulary do czytania na magnes. Gotowe okulary to pozorna oszczędność, która może zemścić się na zdrowiu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? "Najważniejsza jest zasada przeciwwagi kształtu"
- Zadbaj o bezpieczeństwo oczu i ciesz się promieniami. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?
- Modne okulary. Jak dobrać oprawki?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images