Obroża antyszczekowa - jak działa? Czy jest bezpieczna dla psa?

Chłopiec przytulający psa. Zwierzęta domowe. Akcesoria dla zwierząt.
Obroża antyszczekowa
Źródło: Michael Hall/Getty Images
Długotrwałe szczekanie i wycie psa, zarówno w dzień, jak i w nocy, każdego wyprowadza z równowagi. Jednak czy dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie obroży antyszczekowej? Na jakiej zasadzie działa antyszczekacz? Czy może być używany u wszystkich psów?

Psy mają różne powody do wycia i szczekania. Być może zanim padnie decyzja o zakupie obroży antyszczekowej, warto zastanowić się, co psu dolega i jak rozwiązać problem w bardziej łagodny sposób?

Czym jest obroża antyszczekowa? 

Stale i uporczywie szczekający pies to zmora nie tylko właścicieli, ale również sąsiadów. Należy wiedzieć, że ci drudzy mają prawo problem z hałaśliwym zwierzęciem zgłosić do sądu. Dlatego wielu właścicieli psów, które szczekają nadmiernie, decyduje się na zakup obroży antyszczekowej. Jednak czy taki gadżet rzeczywiście działa? I czy obroża antyszczekowa jest bezpieczna dla psa?

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Obroża antyszczekowa to specjalny rodzaj obroży, która ma na celu oduczenie psa szczekania i wycia. Urządzenie nakłada się na szyję zwierzęcia. Za pomocą czujników wibracji krtani lub mikrofonu antyszczekacz reaguje na psie szczekanie i uruchamia się, kiedy pies zaczyna szczekać. Przekazywane zwierzęciu bodźce mają go zniechęcić do ujadania. Obroże antyszczekowe dobiera się zależnie od rozmiaru i rasy psa, z powodzeniem można znaleźć odpowiednią obrożę antyszczekową dla małych psów, takich jak york, i dużych – jak owczarek berneński. Sposób ich działania zależy od typu obroży, bo obroże antyszczekowe mogą być ultradźwiękowe, elektryczne, zapachowe i wibracyjne.

Zobacz wideo: Pies, który wykrywa fałszywe banknoty

DD_20220221_Pies_REP
Pies, który wykrywa fałszywe banknoty
Źródło: Dzień Dobry TVN

Modele obroży antyszczekowych 

Na rynku dostępne są cztery modele obroży antyszczekowych, a każda z nich różni się sposobem działania i właściwościami.

  • Obroża antyszczekowa ultradźwiękowa działa na zasadzie wysyłania ultradźwięków w momencie, kiedy pies zaczyna szczekać. Nieprzyjemne dla zwierzęcia dźwięki mobilizują go do zaprzestania wycia i szczekania. Ten rodzaj obroży antyszczekowej dla psa sprawdza się najlepiej w przypadku psów małych. 
  • Obroża antyszczekowa elektryczna ma czujniki wibracji krtani lub mikrofon, dzięki którym wychwytuje moment szczekania, a następnie wysyła impuls elektrostatyczny, który ma psa uciszyć. Impuls elektryczny to rodzaj kary dla zwierzęcia i nigdy nie jest dla niego przyjemny. Tego typu antyszczekacze mają często możliwość ustawienia poziomu hałasu, od którego urządzenie ma się uruchamiać, albo uregulowania poziomu impulsów elektrostatycznych. Obroże antyszczekowe elektryczne są bardzo skuteczne – mogą być wykorzystywane również podczas tresury, jednak nie można ich stosować u psów starych i chorych na serce.
  • Obroża antyszczekowa zapachowa uspokaja ujadającego psa za pomocą spreju o nieprzyjemnym zapachu. Ten model obroży jest mniej skuteczny niż elektryczny, jednak można go używać u psów schorowanych i starych, gdyż jest bezpieczniejsza dla zwierzęcia. Stosuje się ją jedynie w domu – na zewnątrz zapach szybko się ulatnia i nie działa na psa.
  • Obroża antyszczekowa wibracyjna zniechęca psa do ujadania, wysyłając bodźce wibracyjne. Podobnie jak model zapachowy polecana jest dla psów starszych i chorych. Może być mniej skuteczna od obroży elektrycznej, nie przynosi jednak skutków ubocznych.

Czy obroża antyszczekowa jest bezpieczna dla psa? 

Niepewności w kwestii bezpieczeństwa używania obroży antyszczekowej przysparza głównie obroża elektryczna. Urządzenia antyszczekowe pozostałych rodzajów nie powinny stanowić zagrożenia dla zwierząt, jednak należy mieć świadomość, że są mniej skuteczne od modelu elektrycznego. Stosowanie obroży antyszczekowej elektrycznej wiąże się z rażeniem psa prądem, przy czym nie zawsze właściciel jest w stanie kontrolować siłę impulsu albo zapobiec awarii urządzenia, co może się skończyć tragicznie. Impulsy elektryczne są na tyle silne, że błyskawicznie zniechęcają psa do wycia i szczekania, jednak nie bez szkody fizycznej i emocjonalnej ze strony zwierzęcia. Pies z tego typu obrożą wykazuje oznaki silnego stresu, lęku i bólu, a to z kolei przekłada się na spadek odporności organizmu. Zwierzę może zacząć sprawiać problemy behawioralne i częściej zapadać na choroby. Używanie obroży elektrycznej wywołuje czasem u psa wzmożoną agresję do innych psów i ludzi albo całkowitą utratę zainteresowania otoczeniem, a to może z kolei rozwinąć się w psią depresję. Ze względu na duże konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia psa, warto się zastanowić, czy zastosowanie obroży antyszczekowej jest najlepszym rozwiązaniem problemu nadmiernego szczekania. Psy poprzez szczekanie komunikują się ze światem, wydawanie głosu powinno zatem alarmować właściciela, że z psem coś się dzieje. Uciążliwe ujadanie bywa niekiedy wyrazem tęsknoty psa za właścicielem, którego całe dnie nie ma w domu. Pomocne w tym przypadku mogą stać się długie spacery z psem, zapewnieniu mu należytej dawki ruchu, swojego towarzystwa, zabaw lub wspólne uprawianie psich sportów. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości