szczekanie

  Mieszkaniec Trzcianki nie życzy sobie, by w pobliżu jego posiadłości przechodziły osoby z psami. Niejednokrotnie gdy ktoś zbliża się do jego ogrodzenia, atakuje ludzi. Nie pomagają kary, zgłoszenia na policję, ani mediacje. Reporterzy programu Uwaga! TVN przyjrzeli się sprawie.

  Długotrwałe szczekanie i wycie psa, zarówno w dzień, jak i w nocy, każdego wyprowadza z równowagi. Jednak czy dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie obroży antyszczekowej? Na jakiej zasadzie działa antyszczekacz? Czy może być używany u wszystkich psów?

  Zdarza się, że właściciele psów borykają się z nieustannym szczekaniem pupila. Jest to męczące nie tylko dla domowników, ale i sąsiadów. Jak oduczyć czworonoga takiego zachowania? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział specjalista zachowań zwierząt, Radek Ekwiński.

  Psy wyją w różnych sytuacjach – w nocy, a także w dzień, gdy tylko właściciel zamknie za sobą drzwi. Czasem "bez powodu" – nawet wtedy, gdy pan siedzi obok. Okazuje się jednak, że nie istnieje coś takiego, jak wycie psa bez przyczyny. Za każdym razem, gdy pies wyje, chce ci coś przekazać.

  Każdy właściciel swojego czworonoga marzy, żeby móc z nim porozmawiać. Choć wydaje się to nierealne, to wcale takie nie jest. Dlatego warto poznać tzw. psi język. Co mówią do nas psy? O czym świadczy ich zachowanie? Jak na nie reagować? Wątpliwości w studiu Dzień Dobry TVN rozwiał Radosław Ekwiński, psi behawiorysta.

  Właścicielka 8-letniego owczarka Fado została uznana winną "utrzymywania psa w sposób stwarzający uciążliwość dla otoczenia poprzez hałas". Sąd w Elblągu nałożył na nią naganę oraz obowiązek pokrycia kosztów procesowych w wysokości 3 tys. złotych. Z czego wynika długotrwałe wycie psa i jak pomóc mu zmienić to zachowanie? Zapytaliśmy o to behawiorystkę Sonię Maciuszek.

  Radni miasta Akron w amerykańskim stanie Ohio postanowili, że właściciele psów, które nadmiernym szczekaniem zakłócają spokój w okolicy, zapłacą grzywnę, a nawet mogą pójść do więzienia. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy instruktora szkolenia psów Radka Ekwińskiego, aby zapytać, dlaczego pies uporczywie szczeka i czy łatwo go uciszyć. Radkowi towarzyszył w studiu Lucjan, który - mimo niepozornego wyglądu - potrafi swoim szczekaniem obudzić nieboszczyka. Czy nasz mały gość pochwalił się widzom swoimi możliwościami "wokalnymi"? ;)