Psi język - jak go zrozumieć? Dzięki tym trikom dogadasz się ze swoim pupilem

Jak rozmawiać z psem?
Każdy właściciel swojego czworonoga marzy, żeby móc z nim porozmawiać. Choć wydaje się to nierealne, to wcale takie nie jest. Dlatego warto poznać tzw. psi język. Co mówią do nas psy? O czym świadczy ich zachowanie? Jak na nie reagować? Wątpliwości w studiu Dzień Dobry TVN rozwiał Radosław Ekwiński, psi behawiorysta.

Jak rozszyfrować psią mowę?

Psy wysyłają do nas przeróżne sygnały. To nie tylko znaki ciałem czy zapachem, ale też cała mimika – np. ustawienie uszu.

- Brak szczekania jest gorszy, niż szczekanie. Kiedy pies szczeka, to znak, że chce się z nami komunikować. Kiedy przestaje szczekać, wpatruje się w nas, oczy się delikatnie zawężają, wysuwa język, a uszy kierują się delikatnie do tyłu, to albo coś zrobimy, albo zostaniemy ugryzieni - powiedział nasz ekspert.

- Wydaje nam się, że nauczymy się psiego języka, ucząc ich naszego języka. Nauka języka psów to po pierwsze nauka patrzenia, a nie mówienia . Ich spektrum komunikacji jest o wiele bogatsze, niż nasze. Psia mowa ciała to język gestów - dodał.

Oswajanie psa - jakich gestów używać

Komunikacja z psem to nie tylko gwizdanie, czy wołanie go po imieniu. To przede wszystkim mowa ciała, dzięki której nasz czworonóg może dowiedzieć się, jakie są nasze intencje.

- Kiedy spotykamy psa na spacerze i chcemy wykazać się dobrą psią wolą, to dobrze jest stanąć bokiem i obniżyć swoją pozycję. A kiedy mamy psa lękowego, to istnieje całe spektrum psich słówek uspokajających, które on odczyta i zrozumie - mówił Radosław Ewkiński.

- Psia mowa to też slangi i gwary. Cały przebogaty zestaw psiego języka pies dziedziczy i ma to w genach. Ale nasze szczeniaki, które są w domach uczyły się tego od swojej mamy przez kilka tygodni. Warczenie - to pierwszy sygnał, że coś się psu nie podoba. Potem pojawiają się inne ostre gesty, a na końcu jest gryzienie - dodał.

Jak nie rozdrażnić psa?

Psy przede wszystkim uwielbiają przewidywalną rutynę i spokój. Zaburzenie tych rzeczy może budzić agresję ze strony zwierzęcia. Jak uniknąć nieprzyjemnej konfrontacji?

- Jeżeli pies nie chce się z nami bawić, warczy i nie chce oddać nam zabawki, warto odsunąć się od niego o metr i złapać za inną zabawkę. Gwarantuję, że on sam do nas przyjdzie - dowiedzieliśmy się od behawiorysty.

- Ale jeżeli uznam, że pies nie ma prawa na mnie warczeć i wezmę gazetę i pacnę go w głowę, to oduczę go psiej komunikacji. A potem dziwimy się, że pies nas gryzie, a później nawet nie zawarczał. Robi tak, bo oduczyliśmy go warczenia - podsumował Radosław Ekwiński.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!