Sąd ukarał kobietę, której pupil uciążliwie szczekał. Behawiorystka: "Psa można nauczyć ciszy"

Właścicielka 8-letniego owczarka Fado została uznana winną "utrzymywania psa w sposób stwarzający uciążliwość dla otoczenia poprzez hałas". Sąd w Elblągu nałożył na nią naganę oraz obowiązek pokrycia kosztów procesowych w wysokości 3 tys. złotych. Z czego wynika długotrwałe wycie psa i jak pomóc mu zmienić to zachowanie? Zapytaliśmy o to behawiorystkę Sonię Maciuszek.

Uciążliwe szczekanie psa i skargi sąsiadów

Wiele osób mieszkających w blokach skarży się na sąsiadów posiadających psy. Często właściciele pupili zostawiając zwierzaka na kilka godzin w domu, nie zdają sobie sprawy z jego zachowania. Głośne szczekanie i "płacz" psów potrafi być męczący, szczególnie gdy tuż za ścianą mieszka rodzina z małym dzieckiem. Jednak interwencja, składanie donosów i natychmiastowe wzywanie straży miejskiej nie jest koniecznością. Do zwierząt należy podchodzić z wyrozumiałością i empatią. Czasami nieustające szczekanie może być spowodowane poważnymi problemami. Jakie może być podłoże tego, że nasz pies nieustająco szczeka?

Jak przyznała specjalistka, coraz częściej spotykamy się z psami, które cierpią na lęk separacyjny i częstym zachowaniem pojawiającym się w tym zaburzeniu jest nadmierna wokalizacja: szczek czy wycie. Problem jest tym poważniejszy, że duża liczba ludzi pracuje obecnie ze swoich domów, a szczekanie psa w jednym mieszkaniu może roznosić się po całym bloku, przeszkadzając wszystkim na home office.

Pies szczeka, ale chodzi tu o kwestię proporcji. Jeśli pies szczeka przez 8 godzin podczas naszej nieobecności w domu, to prawdopodobnie jest nieszczęśliwy, sfrustrowany, spanikowany i to są problemy niepokojące

– powiedziała behawiorystka.

Jak poradzić sobie ze szczekliwym psem?

Szczekliwy pies wymaga przede wszystkim większego zainteresowania ze strony właściciela. Obserwując naszego pupila, możemy sami dojść do wniosku, dlaczego zachowuje się w naganny sposób. Niekiedy napięcia emocjonalne są tak silne, że jedynym słusznym wyborem jest współpraca ze specjalistą, który odpowiednio pokieruje naszego zwierzaka.

Właściciele najczęściej mają dobre intencje i chcą, aby pies był szczęśliwy, ale mają na to zdecydowanie za mało czasu

- dodała behawiorystka.

Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z nadmierną szczekliwością psa, niezależnie od przyczyn, jest uczenie pupila komendy "cicho". Istotną kwestią jest także "odwrażliwianie", czyli trenowanie z czworonogiem poprzez aranżowanie sytuacji, w których pies zareaguje ciszą, a nie szczekaniem. Ponadto, nie zapominajmy o zaspokajaniu psich potrzeb. Tu sprawdzą się zabawy łowieckie, aktywne zdobywanie przekąsek, zabawki interaktywne, zabawki edukacyjne, trening mający na celu wzbogacenie układu nerwowego i podniesienie odporności na stres. Psa możemy także stymulować poprzez zabawy węchowe. Istotną kwestią jest również odpowiednia dieta. Zdrowa, lekkostrawna i podnosząca nastrój pozytywnie wpływie na zachowanie naszego czworonoga.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Znamy finałową czternastkę 9. edycji "Top Model". Kto trafił do domu modelek?

Bill Pullman gościem specjalnym 13. Mastercard OFF Camera

Maffashion urodziła! Pokazała zdjęcie dziecka. "Ale cudowna fota"

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości