Jak oduczyć psa ciągłego szczekania? Najważniejsze wskazówki i ćwiczenia dla czworonoga

Jak oduczyć psa uporczywego szczekania?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zdarza się, że właściciele psów borykają się z nieustannym szczekaniem pupila. Jest to męczące nie tylko dla domowników, ale i sąsiadów. Jak oduczyć czworonoga takiego zachowania? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział specjalista zachowań zwierząt, Radek Ekwiński.

Co oznacza szczekanie psa?

Powszechnie wiadomo, że pies m.in. poprzez szczekanie komunikuje się ze światem. Kiedy jednak jest go za dużo, zaczyna być to męczące. Przyczyny wówczas są różne. Pupil szczeka, gdy coś go zaniepokoi, gdy chce coś lub kogoś odstraszyć bądź gdy świetnie się bawi. Może to jednak oznaczać także duże problemy. Jeżeli szczekanie jest kompulsywne, to wołanie o pomoc w określonej sprawie. Należy wtedy znaleźć obszar problematyczny, dzięki czemu uda się opanować szczekanie.

- My mamy kilka możliwości, żeby poradzić sobie z takim stresem, strachem, lekiem separacyjnym. (...) Pies tego wszystkiego nie ma. Pies musi zareagować w sposób inny, kiedy poziom stresu, paniki, niezrozumienia sytuacji przekracza jego możliwości poznawcze. Są psy, które wtedy zaczynają niszczyć, (...) są psy, które zachowują się jeszcze dramatyczniej, czyli np. dochodzi do samookaleczeń. Rozlizywanie sobie łap, bieganie za własnym ogonem - to jest objaw paniki. Szczekanie jest najmniej niebezpieczne - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Radek Ekwiński.

Radzenie sobie ze szczekaniem psa

Uporczywe szczekanie psa zazwyczaj bierze się z sytuacji, które pies uważa za nienormalne. Nie należy go wówczas uciszać, bo wtedy wyeliminujemy tylko skutek. Warto zatem znaleźć przyczynę. Działanie w takich momentach zależy od tego, w jakich chwilach pies zaczyna kompulsywnie szczekać i nie radzić sobie z rzeczywistością.

- Jak go mocno ukażemy albo zastosujemy mocno opresyjny sposób, to będziemy działać wyłącznie na skutek - wtedy pies będzie jeszcze bardziej sfrustrowany i znajdzie sobie inny sposób radzenia ze stresem, bardziej dla niego niebezpieczny - mówił specjalista zachowań zwierząt w naszym programie.

Jeżeli pies panicznie reaguje na obecność innych zwierząt, można pracować nad zbudowaniem jego pewności siebie. Nie powinniśmy wzmacniać smakołykami zachowań lękowych, tylko wzmacniać zachowania kiedy on się uspokoi. Z kolei, gdy pies reaguje na hałas domofonu, najlepszym sposobem jest odwrażliwianie go na ten dźwięk. Jak to zrobić? Sprawdźcie w naszym wideo.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana