Thai ridgeback to tajska rasa psów pierwotnych, które początkowo służyły wyłącznie do polowań, a obecnie wychowywane są jako typowe psy rodzinne. Cieszy się ogromną popularnością nie tylko w swojej ojczyźnie, lecz także w Australii i Stanach Zjednoczonych. Hodowle pojawiają się też w Europie.
Thai ridgeback to pies, który sprawdzi się jako przyjaciel rodziny i towarzysz codziennych wypraw. Zwierzęta tej rasy świetnie czują się zarówno w domu, jak i poza nim. Uwielbiają spędzać czas z ludźmi, zwłaszcza podczas wszelkich aktywności fizycznych.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Ciekawostki o zwierzętach
Historia powstania rasy thai ridgeback
Pies thai ridgeback wywodzi się ze wschodniego regionu Tajlandii i należy do ras pierwotnych. Zwierzęta na przestrzeni lat nie miały możliwości krzyżowania się z innymi psami, w związku z czym do dziś zachowały swój oryginalny wygląd oraz cechy charakteru. Początkowo wykorzystywane były przez miejscową ludność do polowania, niektóre osobniki sprawdzały się również w roli psów stróżujących.
Thai ridgeback: cena za szczeniaki z hodowli
Thai ridgeback jest stosunkowo mało znana w Europie jednak osoby, które są zainteresowane adopcją zwierząt tej rasy, nie muszą korzystać z ofert zagranicznych hodowli. Istnieje kilka oficjalnie zarejestrowanych hodowców w Polsce. Cena za szczeniaka z rodowodem waha się między 3 i aż 8 tysiącami złotych.
Wygląd psów thai ridgeback
Thai ridgeback to średniej wielkości psy, wyróżniające się muskulaturą i silną sylwetką. Niezwykle silne są także kończyny zwierzęcia, które na przestrzeni lat pomagały mu w przemieszczaniu się po dużych odległościach. Czworonóg ma charakterystyczne dla ras pierwotnych krótkie, spiczaste i postawione uszu. Suki są znacznie drobniejsze i lżejsze od psów. Nietypową cechą rasy thai ridgeback jest pasmo sierści na grzbiecie, na którym włosy układają się w przeciwnym kierunku niż pozostałe. To właśnie dzięki tej charakterystycznej cesze powstała nazwa zwierząt – słowo „ridge” oznacza pręgę. W obrębie psów tej rasy spotyka się umaszczenie niebieskie, czerwone i czarne. Sierść jest krótka i błyszcząca, a w dotyku przyjemnie miękka.
Zdrowie thai ridgeback i najczęstsze choroby rasy
Psy pierwotne są z natury wytrzymałe i silne. Nie cierpią na choroby podobne do tych, które spotyka się u specjalnie wyhodowanych ras. Jednak zainteresowanie thai ridgeback oraz ingerencja człowieka w życie tych dziki zwierząt sprawiły, że coraz częściej występują u przedstawicieli rasy chorób o podłożu genetycznym. Wśród najczęściej odnotowywanych schorzeń są problemy dermatologiczne i dysplazja stawów łokciowych oraz biodrowych.
Jedną z poważniejszych chorób występujących u thai ridgeback jest zatoka skórzasta, mająca podłoże genetyczne i polegająca na powstawaniu twardego zgrubienia na szyi. W przypadku zwierząt w hodowlach przed przystąpieniem do ich reprodukcji zaleca się dokładne przebadanie wszystkich czworonogów. Powinno się wykluczyć z rozmnażania psy oraz suki, które mogłyby przekazać zatokę skórzastą swoim potomkom. U szczeniąt, u których zaobserwowano niepokojące zmiany, można przeprowadzić operację wycięcia zgrubienia. Niepodjęcie leczenia może skutkować poważnym zakażeniami, a w ostateczności nawet śmiercią psa.
Charakter thai ridgeback: opis rasy
Thai ridgeback jest psem pierwotnym, co w znaczącym stopniu ma wpływ na jego charakter. Nawet po odpowiedniej tresurze i starannym wychowaniu zwierzęta te nie pozbywają się wszystkich wrodzonych instynktów czy zachowań. Osoba, która chce adoptować przedstawiciela tej rasy, powinna przygotować się na dużą niezależność, która charakteryzuje wszystkie osobniki. Thai ridgeback lubi podejmować samodzielne decyzje i bywa uparty. Mimo to silnie przywiązuje się do swojego właściciela oraz innych członków rodziny. Często mówi się o nim, że to kot w psiej skórze – z kotowatymi łączy go niezależność, lojalność i miłość do człowieka.
Tajski ridgeback uwielbia aktywność fizyczną, w co wliczają się nie tylko długie spacery, lecz także wspólne zabawy z opiekunem w ogrodzie lub w domu. Zwierzę łatwo przystosowuje się do nowego otoczenia, może mieszkać zarówno w mniejszych mieszkaniach, jak i w dużych domach. Choć na zewnątrz jest psem bardzo żywiołowym i aktywnym, w domu nie przejawia skłonności do niszczenia mebli czy hałasowania.
W przypadku rasy thai ridgeback różnica między suką a psem jest niezwykle widoczna. Nie tylko pod względem wyglądu, lecz także charakteru. Psy są bardziej samodzielne, suki z kolei chętniej spędzają czas z domownikami, uwielbiają pieszczoty i wspólne spanie w jednym łóżku.
W przeciwieństwie do większości ras psów thai ridgeback nie wybiera sobie tylko jednego opiekuna, za którym podąża. Trudno jednoznacznie określić, którego domownika najbardziej lubi czworonóg, ponieważ w stosunku do wszystkich zachowuje się w podobny sposób.
Zobacz także:
- Które psy nie będą się dobrze czuły w domu? To cenna wskazówka przy wyborze
- Jak wygląda nauka savoir-vivre'u wśród czworonogów? "Szczeniak nie może być izolowany od innych psów"
- Do serca przytul psa. Jak wybrać pupila dla siebie?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: yokeetod/Getty Images